Europos čempionato aštuntfinalis: dieviškas L. Markkanenas, serbų pragaras, lenkų rojus ir mistinis sutapimas

Sekmadienį net trejos Europos vyrų krepšinio pirmenybių aštuntfinalio rungtynės baigėsi vienodu rezultatu. Skaičiai 94:86 buvo laimingi Italijos, Suomijos ir Lenkijos krepšininkams. Graikijos komanda nugalėjo truputį kitokiu rezultatu, bet dėl to džiaugėsi ne mažiau.

EČ aštuntfinalis: dieviškas L. Markkanenas, serbų pragaras, lenkų rojus ir mistinis sutapimas<br>G. Šiupario nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Sep 12, 2022, 8:44 AM

Sutapimas

Serbijos krepšininkai pirmajame Europos pirmenybių etape žaidė vos ne tobulai ir pasiekė penkias pergales. Tačiau jie savo tikslo – laimėti medalius – nepasieks. Sekmadienį serbai pralaimėjo aštuntfinalio rungtynes Italijos komandai 86:94 ir iškeliavo namo.

Tokiu pačiu rezultatu sekmadienį baigėsi dvejos kitos aštuntfinalio rungtynės: Lenkija nugalėjo Ukrainą 94:86, Suomija – Kroatiją irgi 94:86.

Labai nedaug trūko, kad šis rezultatas būtų pakartotas ir ketvirtame mače. Tačiau Graikijos rinktinė leido Čekijos krepšininkams įmesti vienu dvitaškiu daugiau ir šventė pergalę 94:88.

Graikijos, Italijos, Lenkijos ir Suomijos rinktinės prisidėjo prieš šeštadienį kelialapius iškovojusių Slovėnijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Ispanijos komandų.

Pirmadienį Europos pirmenybėse bus poilsio diena, o ketvirtfinalio rungtynės vyks antradienį ir trečiadienį.

Antradienį susitiks Vokietija – Graikija ir Ispanija – Suomija, trečiadienį žais Slovėnija – Lenkija ir Prancūzija – Italija.

Vieną pusfinalio porą sudarys antradienio ketvirtfinalių nugalėtojai, kitą – trečiadienio ketvirtfinalių nugalėtojai.

Pusfinalio rungtynės bus žaidžiamos penktadienį, finalo ir mažojo finalo – sekmadienį.

Visos atkrintamosios varžybos vyksta Berlyno arenoje.

Pokyčiai

Palyginti su praėjusiomis Europos pirmenybėmis, kurios vyko 2017 metais, stipriausiųjų aštuonete įvyko trys permainos. Dvi iš jų buvo neišvengiamos, nes prieš penkerius metus ketvirtąją ir penktąją vietas užėmusios Rusijos ir Latvijos rinktinės šių metų Europos pirmenybėse visai nežaidė.

Šiais metais patekti į ketvirtfinalį nepavyko praėjusiame čempionate sidabro medalius iškovojusiai Serbijos rinktinei.

Rusus, latvius ir italus elitiniame aštuonete pakeitė prancūzai, lenkai ir suomiai.

Slovėnai, ispanai, vokiečiai, italai ir graikai pakartojo praėjusiose pirmenybėse pasiektą rezultatą.

Sugrįžimas

Suomijos ir Lenkijos rinktinės tarp aštuonių stipriausių Europos komandų pateko po labai ilgos pertraukos.

Suomiai geriausiųjų aštuonete iki šiol buvo tik du kartus. Ši komanda 1939 metų Europos pirmenybėse užėmė aštuntąją vietą, 1967 metų pirmenybėse – šeštąją vietą. 1939 metais, kad patektų tarp aštuonių stipriausių, reikėjo padaryti vienintelį dalyką – atvykti į Kaune vykusį turnyrą. Jame kaip tik ir dalyvavo aštuonios komandos, o Suomijos rinktinė užėmė paskutinę vietą.

Rekordinį rezultatą Suomijos krepšininkai pasiekė, kai 1967 metais Europos pirmenybės vyko jų šalyje.

Lenkijos rinktinė į ketvirtfinalį pateko pirmą kartą nuo 1997 metų. Tais metais lenkai Europos pirmenybėse užėmė septintąją vietą, bet po to net keturis kartus paeiliui patyrė nesėkmes atrankos varžybose ir visai nepateko į 1999, 2001, 2003 ir 2005 metais vykusius žemyno čempionatus.

Kituose šešiuose čempionatuose (2007–2017 m.) Lenkijos rinktinė iškrito prieš ketvirtfinalio etapą.

Italijos krepšininkai ketvirtfinalyje žais ketvirtą kartą iš eilės. Tris praėjusius kartus italai pralaimėjo ketvirtfinalio rungtynes (2013, 2015 ir 2017 m.).

Graikijos rinktinė į ketvirtfinalį pateko trečią kartą iš eilės ir aštuntą kartą per pastaruosius devynis turnyrus. Graikai žemesnę vietą užėmė tik 2013 metais.

43

Suomijos rinktinės lyderis Lauri Markkanenas tapo trečiuoju krepšininku, šių metų Europos pirmenybėse įmetusiu 40 ar daugiau taškų.

L.Markkanenas per aštuntfinalio rungtynes su kroatais pelnė 43 taškus (17/23 dvitaškių, 2/6 tritaškių, 3/4 baudų), be to atkovojo 9 kamuolius.

Po dviejų kėlinių „vilkų gaujos“ vado sąskaitoje buvo 17 taškų. Trečiajame kėlinyje jis pelnė 14 taškų, ketvirtajame kėlinyje – 12 taškų.

Prieš kelias dienas per grupės varžybas į „40 taškų klubą“ įstojo kitų dviejų komandų lyderiai. Graikas Giannis Antetokounmpo į ukrainiečių krepšį įmetė 41 tašką, slovėnas Luka Dončičius į prancūzų krepšį – 47 taškus.

Per du praėjusius dešimtmečius Europos pirmenybių rungtynėse 40 ar daugiau taškų surinko tik du krepšininkai: vokietis Dirkas Nowitzki ir ispanas Pau Gasolis.

Skaičiuotojai

Kroatijos rinktinė grupės varžybose be kovos atidavė antrąją vietą ukrainiečiams. Kroatai neslėpė, kad labiau norėjo užimti žemesnę trečiąją vietą, kad ketvirtfinalyje išvengtų rungtynių su slovėnais.

Tačiau Kroatijos rinktinė šiuo metu nėra ta komanda, kuriai derėtų rinktis varžovus. Net neaišku, kodėl kroatai apskritai pagalvojo, kad jie gali pristabdyti Laurį Markkaneną.

Tiesa, kroatų rungtynės su suomiais vyko labai lygiai. Pirmaujanti komanda keitėsi net 11 kartų, o skirtumas pirmą kartą tapo dviženklis tik ketvirtojo kėlinio viduryje, kai Suomijos rinktinė pradėjo krautis lemiamą persvarą.

Vis dėlto L.Markkanenas savo darbą atliko. O Kroatijos krepšininkams nereikės žaisti ne tik su slovėnais, bet ir su niekuo – jie keliauja namo.

Pašalinimas

Italijos rinktinės treneris Gianmarco Pozzecco įdomiausios ir smagiausios rungtynių dalies nepamatė. Jis trečiojo kėlinio viduryje buvo nubaustas antra technine pražanga ir turėjo išeiti į rūbinę.

Emocingas italas atsisveikindamas apkabino visus savo komandos žaidėjus, paspaudė rankas Serbijos treneriams, krepšininkams ir Serbijos krepšinio federacijos prezidentui Predragui Danilovičiui.

Tuo metu, kai G.Pozzecco su visais atsisveikino, Italijos rinktinės padėtis nebuvo bloga. Bet ir nebuvo gera – „mėlynieji“ nuo pirmojo kėlinio vidurio nė karto nebuvo persvėrę rezultato.

Tačiau sukrėtimas italams padėjo. Jis pataikė tris tritaškius iš eilės ir persvėrė rezultatą 66:63, o po to nesiliovė taikliai mėtyti iš toli ir vis didino persvarą (74:68, 82:70). Tokio staigaus posūkio nelaukusi Serbijos komanda visai subyrėjo: serbai nepataikė laisvi, klydo, nespėjo gindamiesi.

Tuo tarpu italai trečiojo kėlinio pabaigoje ir ketvirtojo kėlinio pirmoje pusėje per tarpsnį, kurį laimėjo 25:7 (nuo 57:63 iki 82:70) pataikė net septynis tritaškius.

Pakartojimas

Serbijos krepšininkai pralaimėjo italams antras iš eilės labai svarbias rungtynes.

Pernai šios komandos kovojo olimpinės atrankos turnyro finale, kuriame pergalę 102:95 taip pat šventė Italijos rinktinė. Pernykštis pralaimėjimas serbams buvo dar skaudesnis, nes rungtynės vyko Belgrade.

Užduotis

Čekijos rinktinė pusę rungtynių puikiai vykdė beveik neįvykdomą užduotį – stabdė Graikijos superžvaigždę Giannį Antetokounmpo. Kai komandos nuėjo ilsėtis po antrojo kėlinio, „Milwaukee Bucks“ puolėjo sąskaitoje buvo vos 4 taškai. Jis pataikė tik vieną iš penkių metimų.

Vis dėlto visiškai sustabdyti G.Antetokounmpo nepavyko. Trečiajame kėlinyje pasipylė taiklūs jo metimai, bet čekams dar blogiau buvo tai, kad gana patikimai varžovų lyderį dengęs Janas Vesely per kelias minutes gavo tris pražangas.

Ketvirtojo kėlinio pradžioje J.Vesely gavo ketvirtąją pražangą. Kaip tik tada ir įvyko rungtynių lūžis. Paskutiniojo ketvirčio pradžioje Čekijos komanda dar pirmavo 69:70, bet praleido 9 taškus iš eilės ir Graikijos rinktinė įgijo lemiamą persvarą.

Perdavimai

Vienas iš dviejų kertinių Čekijos rinktinės žaidėjų Tomašas Satoransky į Europos pirmenybes atvyko nespėjęs išsigydyti traumos. Pirmajame etape jis žaidė ne visas rungtynes, o kai žaidė, jam labai retai pavykdavo atlikti svarbiausią krepšinio elementą – pataikyti į krepšį.

Jausdamas, kad ranka nėra tvirta, aštuntfinalyje T.Satoransky vengė mėtyti. Jei kitos išeities nebūdavo – mesdavo, bet pataikė tik vieną iš penkių metimų.

Čekų įžaidėjui daug geriau sekėsi kurti progas komandos draugams. Jis sekmadienį atliko net 17 rezultatyvių perdavimų.

T.Satoransky vidurkiai šiame turnyre buvo 4,8 taško ir 11 rezultatyvių perdavimų. Jis pataikė tik 3 iš 16 dvitaškių (18,8 proc.) ir 4 iš 10 tritaškių.

„Mūsiškiai“

Buvusio Kauno „Žalgirio“ žaidėjo ir trenerio Ainaro Bagatskio vadovaujamoje Ukrainos rinktinėje sekmadienį rezultatyviausiai žaidė buvęs Pasvalio „Pieno Žvaigždžių“ puolėjas Viačeslavas Bobrovas. Jis pelnė 15 taškų. Puolimą labai pagyvino ir buvęs „Šiaulių“ gynėjas Isufas Sanonas, įmetęs 13 taškų ir atlikęs 8 rezultatyvius perdavimus.

Per Europos pirmenybes Ukrainai atstovavo dar du buvę LKL klubų krepšininkai Denysas Lukašovas ir Dmytro Skapincevas. Aštuntfinalio rungtynėse D.Lukašovas pelnė 2 taškus, D.Skapincevas nežaidė.

Per visą turnyrą tarp buvusių „mūsiškių“ labiausiai pasižymėjo I.Sanonas. Jo vidurkiai buvo 12,2 taško ir 3,2 rezultatyvaus perdavimo.

V.Bobrovas pelnydavo 6,2 taško, D.Lukašovas – 3 taškus, D.Skapincevas – 2 taškus.

Išblėsęs

Ukrainos rinktinė varžovams paruošdavo dvigubą smūgį. Per grupės etapo rungtynes puolimo smaigalyje visada būdavo du krepšininkai: Sviatoslavas Mychailiukas ir kažkas kitas. „Kažkas kitas“ keisdavosi per kiekvienas rungtynes. Estus parbloškė Ilja Sydorovas, italus – I.Sanonas, atsipalaiduoti kroatams neleido Volodymyras Herunas ir Bohdanas Blizniukas.

Aštuntfinalio rungtynės „kažkuo kitu“ tapo V.Bobrovas, bet pagrindinis lyderis S.Mychailiukas, kuriam iki tol, regis, aikštėje nebuvo nieko neįmanomo, nežaidė taip patikimai, kaip grupės varžybose. Nors S.Mychailiukas sekmadienį pelnė 12 taškų, jis nepataikė nė vieno iš aštuonių tritaškių.

Dienos penketas

Mateuszas Ponitka (Lenkija). Iki pertraukos Lenkijos rinktinės lyderis pataikė tik vieną iš aštuonių metimų ir pelnė 4 taškus. Net tada jis buvo nepakeičiamas kuriant komandos atakas. O kai M.Ponitka pradėjo dar ir pataikyti, ukrainiečių dainelė buvo sudainuota... M.Ponitka žaidė 33,5 min., pelnė 22 taškus (4/10 dvitaškių, 2/6 tritaškių, 8/10 baudų), atkovojo 9 kamuolius ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.

Marco Spissu (Italija). Pirmajame etape dažnai karščiavęsis gynėjas šįkart energiją nukreipė reikiama kryptimi. M.Spissu tritaškiai antrojoje rungtynių pusėje pakreipė įvykių eigą kita kryptimi. M.Spissu žaidė 32 min., pelnė 22 taškus (1/2 dvitaškių, 6/9 tritaškių, 2/3 baudų), atkovojo 4 kamuolius ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus. Jis sekmadienį pelnė daugiau taškų negu per visas penkerias grupės varžybų rungtynes (per jas surinko 19 taškų).

Giannis Antetokounmpo (Graikija). Nors iki pertraukos G.Antetokounmpo nepavyko pralaužti čekų gynybos, viskas pasikeitė trečiajame kėlinyje. Graikų lyderis ne tik pradėjo rinkti taškus, bet ir per trumpą tarpsnį išprovokavo tris varžovų vidurio puolėjo Jano Vesely pražangas. G.Antetokounmpo žaidė beveik 34 min., pelnė 27 taškus (6/9 dvitaškių, 2/8 tritaškių, 9/12 baudų), atkovojo 10 kamuolių ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus.

Lauri Markkanenas (Suomija). „Ir ką jūs man padarysite?“ – pareiškė Suomijos rinktinės lyderis, galbūt šiek tiek įsižeidęs dėl to, kad kroatai rinkosi varžovus ir jo visai nebijojo. Puolėjas puikiai pataikė iš vidutinio nuotolio, dažnai verždavosi ir pabaigdavo atakas dėjimais, įsūdė porą tritaškių. L.Markkanenas sekmadienį žaidė 32,5 min., pelnė 43 taškus (17/23 dvitaškių, 2/6 tritaškių, 3/4 baudų) ir atkovojo 9 kamuolius.

Nikola Jokičius (Serbija). Naudingiausias praėjusio NBA sezono krepšininkas vartė visas kliūtis, pasitaikiusias pakeliui į italų baudos aikštelę. Varžovai nuo jo atšokdavo kaip šapeliai, bet N.Jokičius negalėjo žaisti be keitimų, o jam prisėdus ant suolo „ereliai“ suskleisdavo sparnus. N.Jokičius žaidė beveik 29 min., pelnė 32 taškus (6/11 dvitaškių, 2/3 tritaškių, 14/15 baudų), atkovojo 13 kamuolių ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus.

Dienos treneris

Edoardo Casalone (Italija). Kai trečiojo kėlinio viduryje buvo pašalintas Italijos rinktinės treneris Gianmarco Pozzecco, komandos vairą perėmė E.Casalone. Į aštuntfinalio katilą įmestas 33 metų vyras neprarado šalto proto, bet kartu rado būdą, kaip Italijos krepšininkų įkarštis galėtų užkurti pragarą serbams.

Dienos nusivylimas

Tyleris Dorsey (Graikija). Graikų kilmės amerikietis spindėjo turnyro pradžioje ir per dvejas pirmąsias rungtynes pelnė 50 taškų. Tačiau aštuntfinalyje liko tik T.Dorsey šešėlis, todėl svarbiausiu metu treneris Dimitris Itoudis šio metiko į aikštę neleido. T.Dorsey sekmadienį žaidė beveik 19 min. ir pelnė 6 taškus (1/5 tritaškių, 3/3 baudų).

Aštuntfinalis

Ukraina – Lenkija 86:94. V.Bobrovas 15, A.Pustovyj ir I.Sanonas po 13, S.Mychailiukas 12, I.Tkačenka 10 / A.J.Slaughteris 24, Mat.Ponitka 22, A.Balcerowski 14, M.Sokolowski 13.

Suomija – Kroatija 94:86. L.Markkanenas 43, S.Salinas 17, E.Maxhuni 16 / Boj.Bogdanovičius 23, J.Smithas 17, D.Šaričius 12, K.Simonas ir K.Matkovičius po 11.

Serbija – Italija 86:94. N.Jokičius 32, 13 atk.kam., V.Micičius 16, N.Kaliničius 12, V.Lučičius ir V.Marinkovičius po 8 / M.Spissu 22, N.Melli 21, S.Fontecchio 19, A.Polonara 16.

Graikija – Čekija 94:88. G.Antetokounmpo 27, 10 atk.kam., N.Kalathis 14, I.Papapetrou 13, K.Sloukas 10 / J.Vesely 21, V.Hrubanas 17, P.Auda ir O.Balvinas po 12, J.Bohačikas 11, T.Satoransky 3, 17 rez.perd.

„Nauja diena“: R. Žemaitaitis sulaužė priesaiką – ar gali kandidatuoti?