„Eurobasket 2022“ ketvirtfinalis: nenutrūkstanti ispanų serija, R. Fernandezo pasiaukojimas ir nedrausmingos žvaigždės

Europos vyrų krepšinio pirmenybėse dominuoja puolimas. Antradienį Berlyno arenoje ketvirtfinalio rungtynes laimėjusios Vokietijos ir Ispanijos rinktinės pelnė šimtą ar daugiau taškų.

Ispanijos ir Suomijos rungtynės.<br>G.Šiupario nuotr.
Vokietijos ir Graikijos rungtynės.<br>G.Šiupario nuotr.
Daugiau nuotraukų (15)

Sep 14, 2022, 8:40 AM

Pirmosiose į Europos pirmenybių pusfinalį žengė Ispanijos ir Vokietijos krepšininkai. Ispanija ketvirtfinalio rungtynėse nugalėjo Suomiją 100:90, Vokietija įveikė Graikiją 107:96.

Kitos dvejos ketvirtfinalio rungtynės vyks trečiadienį.

Dėl teisės žaisti pusfinalyje kovos Slovėnija – Lenkija ir Prancūzija – Italija.

Vieną pusfinalio porą sudarys Ispanija ir Vokietija, kitą – trečiadienio ketvirtfinalių nugalėtojai. Pusfinalio rungtynės bus žaidžiamos penktadienį, finalo – sekmadienį.

Ispanija

Ispanijos rinktinė į Europos pirmenybių pusfinalį pateko vienuoliktąjį kartą iš eilės. Nuo 1999 metų ispanai nė karto nenukrito žemiau ketvirtosios vietos.

Per šį laikotarpį Ispanijos rinktinė po tris kartus iškovojo aukso, sidabro ir bronzos medalius.

Neskaičiuojant iširusių šalių, Ispanija taip pat yra visų laikų medalių lentelės lyderė. Europos pirmenybėse ispanai apdovanojimus laimėjo 13 kartų (tris – aukso, šešis – sidabro, keturis – bronzos).

Vokietija

Vokietijos rinktinė į stipriausiųjų ketvertą pateko tik ketvirtą kartą. 1993 metais vokiečiai tapo Europos čempionais, 2001 metais užėmė ketvirtąją vietą, 2005 metais laimėjo sidabro medalius.

Sausra

Graikijos rinktinė didžiųjų turnyrų medalių nelaimi jau keliolika metų. Graikai pastarąjį kartą ant garbės pakylos stovėjo per 2009 metų Europos pirmenybes, kuriose užėmė trečiąją vietą.

Graikijos krepšininkus tuomet treniravo Jonas Kazlauskas, o tarp žaidėjų jau buvo graikų kilmės amerikietis Nikas Calathes.

Pašalinimai

Graikijos ir Vokietijos rinktinės ketvirtfinalio rungtynes baigė be ryškiausių žvaigždžių. Teisėjai ketvirtajame kėlinyje pašalino iš aikštės graiką Giannį Antetokounmpo ir vokietį Dennisą Schröderį.

Pirmasis į rūbinę išėjo G.Antetokounmpo. Likus žaisti penkias minutes graikų lyderis bandydamas išmušti kamuolį pataikė varžovui į galvą ir buvo nubaustas antrąja nesportine pražanga.

Graikijos rinktinė tuo metu atsiliko 82:96 ir jau buvo pakrikusi, o pašalinus G.Antetokounmpo, likusi rungtynių dalis tapo formalumu.

Vis dėlto net tada sugebėjo prisidirbti karštakošis D.Schröderis. Jis 37-ąją minutę gavo antrąją techninę pražangą ir taip pat turėjo palikti aikštę.

G.Antetokounmpo antradienį žaidė 30 min., pelnė 31 tašką (12/17 dvitaškių, 1/5 tritaškių, 4/8 baudų), atkovojo 7 kamuolius ir atliko 8 rezultatyvius perdavimus.

D.Schröderis per 31 min. pelnė 26 taškus (5/9 dvitaškių, 3/6 tritaškių, 7/7 baudų) ir atliko 8 rezultatyvius perdavimus.

D.Schröderis šiame čempionate buvo pašalintas jau antrą kartą. Per grupės varžybas jis nebaigė rungtynių su slovėnais. Teisėjai išvarė vokietį iš aikštės už smūgį varžovui.

Spurtas

Lemiamą persvarą Vokietijos rinktinė įgijo iškart po didžiosios pertraukos. Po antrojo kėlinio vokiečiai atsiliko 57:61, bet grįžę iš rūbinės sukaustė G.Antetokounmpo ir kelių minučių tarpsnį laimėjo 20:1. Rezultatas tapo 77:62.

Nors laiko buvo likę nemažai, o G.Antetokounmpo vėliau sugebėjo rasti kelius prie varžovų krepšio, trečiojo kėlinio antroje pusėje ir ketvirtajame kėlinyje skirtumas beveik visą laiką buvo dviženklis.

Tritaškiai

Vokietijos rinktinė rungtynių pradžioje per dvi su puse minutės pataikė keturis tritaškius. Penktosios minutės pabaigoje, po dar vieno vokiečių tritaškio, rezultatas tapo 25:14.

Vokietijos komanda pirmojo kėlinio pirmoje pusėje per minutę pelnydavo vidutiniškai 5 taškus. Jei rezultatyvumas nebūtų pasikeitęs visas 40 minučių, vokiečiai per rungtynes būtų surinkę 200 taškų.

Suprantama, tai negalėjo tęstis visas rungtynes. Jei pirmajame kėlinyje vokiečiai pataikė 8 iš 12 tritaškių, tai po to graikai prigesino didžiausią pavojaus židinį. Vis dėlto ir per kitus tris kėlinius Vokietijos krepšininkų tolimų metimų taiklumas buvo solidus – 9 iš 19. Per visas rungtynes vokiečiai pataikė 17 iš 31 tritaškio (55 proc.).

Šimtinės

Vokietijos ir Ispanijos rinktinės jau trečią kartą šiame čempionate pelnė šimtą ar daugiau taškų. Įdomu, kad abi komandos po šimtinę atseikėjo ir Lietuvos rinktinei.

Ispanams priklauso turnyro rekordas, kurį jie pasiekė per atidarymo rungtynes. Rugsėjo pirmąją dieną Ispanijos krepšininkai įveikė bulgarus 114:87.

Antradienį Ispanijos rinktinei užteko lygiai šimto taškų, o du kėlinius šimtinės link sparčiau judėjo varžovai. Suomijos krepšininkai po dviejų kėlinių pirmavo 52:43, bet trečiojo kėlinio viduryje Ispanijos rinktinė persvėrė rezultatą 60:57, o paskutiniame ketvirtyje visą laiką buvo priekyje.

Metimai

Antradienį per abejas rungtynes žaidėjai pataikė į krepšį iš savo pusės.

Suomis Mikaelis Jantunenas labai tolimu metimu pabaigė pirmąjį kėlinį, po kurio jo komanda pirmavo 30:19.

Graikas Kostas Sloukas metimu iš aikštės vidurio pabaigė antrąjį kėlinį. Po K.Slouko metimo graikai padidino persvarą 61:57.

Beje, tai buvo vienintelis taiklus K.Slouko metimas žaidžiant. Visi kiti gynėjo tritaškiai ir dvitaškiai skriejo pro šalį.

Lyderiai

Suomijos rinktinės lyderis Lauri Markkanenas antradienį surinko trečią dvigubą dviženklį (28 taškai ir 11 atkovotų kamuolių), o Graikijos rinktinės lyderis Giannis Antetokounmpo antrą kartą pelnė 30 ar daugiau taškų (į vokiečių krepšį įmetė 31 tašką).

G.Antetokounmpo yra rezultatyviausias turnyro krepšininkas. Jo vidurkis 29,3 taško. Antrąją vietą užima slovėnas Luka Dončičius (vid. 28 tšk.), trečiąją – L.Markkanenas (vid. 27,9 tšk.).

Dienos penketas

Dennis Schroederis (Vokietija). 28 metų įžaidėjas dažnai elgiasi arogantiškai, praranda savitvardą, bet be jo Vokietijos rinktinė nebūtų tokia stipri. Antradienį D.Schroederis dažnai klysdavo, priimdavo blogus sprendimus, tačiau pirmajame kėlinyje varė graikus į neviltį taikliais tritaškiais, o po pertraukos – agresyviais prasiveržimais. Jis žaidė 31 min., pelnė 26 taškus (5/9 dvitaškių, 3/6 tritaškių, 7/7 baudų), atliko 8 rezultatyvius perdavimus, padarė 4 klaidas ir buvo pašalintas iš aikštės už dvi technines pražangas.

Andreasas Obstas (Vokietija). Kad 26 metų gynėjo ranka yra taikli, žino visi. Tačiau stabilumu A.Obstas nepasižymi. Vis dėlto antradienis buvo jo diena ir Graikijos rinktinė labai nukentėjo nuo vokiečio tolimų metimų. A.Obstas žaidė 21 min., pelnė 19 taškų (1/2 dvitaškių, 5/7 tritaškių, 2/2 baudų).

Rudy Fernandezas (Ispanija). Daugkartinis visko čempionas pergalėmis dar nepasisotino. 37 metų puolėjas šokdavo į užribį ar griūdavo ant grindų traukdamas vos ne beviltišką kamuolį, o ketvirtajame kėlinyje pribaigė varžovus tolimais metimais. R.Fernandezas žaidė 18 min., pelnė 11 taškų (1/2 dvitaškių, 3/5 tritaškių) ir perėmė 5 kamuolius.

Mikaelis Jantunenas (Suomija). Lauri Markkanenas savo darbą visada atlieka patikimai, bet jam reikia padėjėjų. Per ketvirtfinalio rungtynes lyderiui puikiai talkino ir intrigą palaikė M.Jantunenas. 22 metų puolėjas žaidė 24 min. ir pelnė 18 taškų (4/6 dvitaškių, 2/3 tritaškių, 4/5 baudų).

Willy Hernangomezas (Ispanija). 28 metų aukštaūgis kiekvieną vakarą vis geriau apsipranta Ispanijos rinktinės lyderio vaidmenyje. Per ketvirtfinalio rungtynes jam beveik nieko negalėjo padaryti ir suomių priekinė linija. W.Hernangomezas žaidė 24,5 min., pelnė 27 taškus (10/13 dvitaškių, 7/8 baudų) ir atkovojo 5 kamuolius.

Dienos treneris

Gordonas Herbertas (Vokietija). G.Herberto treniruojama komanda žaidė daug įvairiau negu graikai, kurių treneris Dimitris Itoudis, regis, neturėjo jokio žaidimo plano – tik atiduoti kamuolį G.Antetokounmpo ir laukti, ką jis padarys. Tačiau vokiečiai, ypač trečiojo kėlinio pirmojoje pusėje, sugebėdavo įstumti graikų lyderį į tokias padėtis, kuriose net jis būdavo bejėgis. G.Herbertui kol kas daugiau problemų kyla ne tramdant varžovų lyderius, bet saviškį – D.Schröderį.

Dienos nusivylimai

Nikas Calathes ir Kostas Sloukas (Graikija). Giannis Antetokounmpo ir pradėdavo, ir pabaigdavo Graikijos rinktinės atakas. Atrodo, tai trikdė tikruosius įžaidėjus, kurie aikštėje liko be pagrindinio darbo. Jiedu kartu pataikė vos 2 iš 12 metimų. K.Sloukas žaidė 23,5 min. ir pelnė 8 taškus (0/2 dvitaškių, 1/4 tritaškių, 5/5 baudų). N.Calathes žaidė 24 min., pelnė 2 taškus (1/2 dvitaškių, 0/4 tritaškių, 0/2 baudų) ir nepadarė nė vienos klaidos. Šiuo atveju nulis klaidų nėra labai geras skaičius, nes labiau rodo ne įžaidėjo tikslumą, bet pasyvumą.

Edonas Maxhuni (Suomija). 24 metų kosoviečių kilmės įžaidėjas tapo vienu iš maloniausių šio turnyro atradimų ir pridarė nemažai bėdų buvusiems suomių varžovams. Vis dėlto antradienį atsakomybės našta krepšininkui, kuris iki Europos pirmenybių net nebuvo žaidęs su Serbijos ar Ispanijos lygio varžovais, buvo per didelė. E.Maxhuni netaikliai mėtė, neužtikrintai varėsi kamuolį, o jo klaidomis pasinaudoję ispanai rinko taškus greitose atakose. E.Maxhuni žaidė 22 min., pelnė 2 taškus (1/3 dvitaškių, 0/3 tritaškių) ir 5 kartus suklydo.

Ketvirtfinalis

Ispanija – Suomija 100:90. W.Hernangomezas 27, J.Hernangomezas 15, D.Brizuela 14, R.Fernandezas 11, L.Brownas 10, 11 rez.perd. / L.Markkanenas 28, 11 atk.kam., M.Jantunenas 18, A.Madsenas 13, S.Salinas 11.

Vokietija – Graikija 107:96. D.Schröderis 26, A.Obstas ir F.Wagneris po 19, D.Theisas 13, 16 atk.kam., J.Thiemannas 10 / G.Antetokounmpo 31, G.Larentzakis 18, T.Dorsey 13.