Belgijos krepšininkės pirmą kartą istorijoje tapo Europos čempionėmis Prancūzės iškovojo bronzą

Pirmą kartą oficialiose suaugusiųjų krepšinio varžybose aukščiausiai pakilo Belgijos vėliava. Šios šalies moterų rinktinė sekmadienį tapo Europos čempione.

Belgės pirmą kartą istorijoje tapo Europos čempionėmis.<br>FIBA nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Jun 25, 2023, 11:36 PM, atnaujinta Jun 25, 2023, 11:48 PM

Čempionės

Į Europos moterų krepšinio metraštį aukso raidėmis įrašytas naujas pavadinimas. Sekmadienį Liublianoje žemyno pirmenybių finalo rungtynėse Belgijos rinktinė nugalėjo Ispanijos komandą 64:58 ir pirmą kartą tapo Europos čempione.

Belgija tapo dvyliktąja šalimi, kurios krepšininkės iškovojo Europos pirmenybių aukso medalius. Iki šiol Belgijos taupyklėje buvo tik du bronzos apdovanojimų komplektai, laimėti 2017 ir 2021 metais.

Šiais metais bronzos medaliai įteikti Prancūzijos komandai. Ji mažajame finale įtikinamai nugalėjo Vengrijos rinktinę 82:68.

Europos čempionės vardą praradusi Serbijos rinktinė sekmadienį rungtynėse dėl penktosios vietos nugalėjo Vokietijos komandą 78:62. Serbės į aikštę ėjo be pagrindinės aukštaūgės Tinos Krajišnik, kuri beveik visą turnyrą negalėjo žaisti visa jėga dėl traumos.

Belgijos, Ispanijos, Vengrijos, Serbijos ir Vokietijos krepšininkės iškovojo kelialapius į olimpinės atrankos turnyrą. Olimpinės atrankos turnyre taip pat žais Prancūzijos rinktinė, kuriai nereikia kovoti dėl kelialapio į 2024 metų Paryžiaus olimpines žaidynes.

Geriausios

Naudingiausios Europos pirmenybių krepšininkės prizas buvo įteiktas Belgijos rinktinės lyderei Emmai Meesseman. 30 metė 193 cm ūgio vidurio puolėja šiame turnyre pelnydavo 21,7 taško, atkovodavo 8,7 kamuolio, atlikdavo 5,2 rezultatyvaus perdavimo, perimdavo 4,3 kamuolio ir per ketvirtfinalio rungtynes su Serbijos rinktine surinko pirmąjį Europos pirmenybių istorijoje trigubą dviženklį (15 taškų, 13 atkovotų kamuolių, 10 rezultatyvių perdavimų).

Kartu su E.Meesseman į geriausių krepšininkių penketą pateko kitos dvi belgės Julie Allemand bei Julie Vanloo, ispanė Alba Torrens ir prancūzė Sandrine Gruda.

E.Meeseman taip pat buvo rezultatyviausia pirmenybių žaidėja. Rezultatyviausiųjų lentelėje paskui ją išsirikiavo graikės Mariella Fasoula ir Artemis Spanou (po 18,3 tšk.), britė Temi Fagbenle (18 tšk.) bei kita belgė J.Vanloo (16,2 tšk.).

Pagal atkovotus kamuolius pirmąją vietą užėmė britė Kristine Anigwe (12,3), pagal rezultatyvius perdavimus – belgė J.Allemand (8,7).

Finalas

Belgijos krepšininkės tokioje padėtyje dar nebuvo atsidūrusios. Jei iki finalo belgės visas varžoves lengvai priversdavo šokti pagal jų dūdelę, tai sekmadienį Belgijos komandą ilgai šokdino ispanės.

Kibios varžovių gynybos iš vėžių išmuštos „Belgian Cats“ jau pirmosiomis minutėmis atsiliko ir labai ilgai nepajėgė nieko pakeisti. Belgės jaudinosi, darė joms nebūdingas klaidas ir vien iki pertraukos suklydo 13 kartų. Neatpažįstama buvo E.Meesseman, kuri pirmoje rungtynių pusėje prarado keturis kamuolius, o trečiajame kėlinyje atlikdama baudos metimus vos pataikė į lanką.

Vis dėlto lemiamu metu Belgijos komanda sugebėjo atsitiesti ir 36-ąją min. pirmą kartą persvėrė rezultatą 55:54. Belgės į priekį išsiveržė po E.Meesseman netikėto tritaškio metimo. Nors ši vidurio puolėja iš toli beveik nemėto, tą akimirką E.Meesseman priėmė nelogišką sprendimą ir nesuklydo.

Paskutinėmis minutėmis jau Ispanijos krepšininkėms kamuolys krito iš rankų ir Belgijos rinktinė neleido varžovėms susigrąžinti iniciatyvos.

Nors 24 taškus pelniusi E.Meesseman žaidė rezultatyviausiai, naudingiausios finalo krepšininkės prizas atiteko ne jai. Neabejotinai geriausia finalo žaidėja buvo kita Belgijos rinktinės vidurio puolėja Kyara Linskens. Daugiausia jos pastangomis „Belgian Cats“ trečiajame kėlinyje neleido ispanėms įgyti dviženklio pranašumo, o ketvirtajame kėlinyje pradėjo vytis varžoves. K.Linskens sekmadienį pelnė 18 taškų ir atkovojo 15 kamuolių.

Beje, finale taškus pelnė vos keturios Belgijos rinktinės žaidėjos. Prie abiejų vidurio puolėjų prisidėjo J.Vanloo (13) ir J.Allemand (9).

Belgija

Iki šių metų nė viena Belgijos suaugusiųjų krepšinio rinktinė nebuvo žaidusi jokio didžiojo turnyro – Europos, pasaulio pirmenybių ar olimpinių žaidynių – finale.

Belgijos vyrų krepšinio rinktinės geriausias rezultatas – ketvirtoji vieta 1947 metų Europos pirmenybėse. Ši vieta kelis dešimtmečius buvo absoliučiai geriausias Belgijos krepšinio rezultatas.

XXI amžiaus pradžioje įsižiebus Ann Wauters žvaigždei, kartu įsižiebė viltis, kad su stipriausiomis Europos komandomis galės varžytis Belgijos moterų rinktinė. Vis dėlto vienos A.Wauters pastangų neužteko ir belgės iki antrojo dešimtmečio vidurio retai iškovodavo kelialapį į Europos pirmenybes.

„Belgian Cats“ proveržio reikėjo laukti iki 2017 metų, kai prie A.Wauters prisidėjo kelios gabios jaunesnės kartos žaidėjos. 36-erių A.Wauters ir beveik trylika metų jaunesnė Emma Meesseman tuomet sudarė sunkiai įveikiamą vidurio puolėjų duetą, kuris Belgijos rinktinei užtikrino pirmuosius Europos pirmenybių bronzos medalius.

A.Wauters jau baigus karjerą, Belgijos krepšininkės per 2021 metų Europos pirmenybes antrą kartą užlipo ant trečiojo garbės pakylos laiptelio.

Aukso medaliais Belgijos krepšinis iki šių metų džiaugėsi tik per jaunimo turnyrus. 2011 ir 2017 metais jaunosios Belgijos krepšininkės dukart tapo Europos 18-mečių čempionėmis.

Pirmosios auksinės komandos lyderė buvo 1993 metais gimusi E.Meesseman. Kartu su ja toje komandoje žaidė bendraamžė Julie Vanloo, kuri dabar yra viena iš pagrindinių moterų rinktinės krepšininkių.

Prizininkės

Belgija tapo dvyliktąja šalimi, kurios krepšininkės tapo Europos čempionėmis. Labiausiai tituluota komanda yra SSRS rinktinė, kuri aukso medalius laimėjo 21 kartą. Žemyno čempionėmis taip pat tapo Ispanijos (keturis kartus), Rusijos (tris), Prancūzijos, Serbijos (po du), Bulgarijos, Lenkijos, Italijos, Čekijos, Ukrainos ir Lietuvos komandos.

Ispanijos rinktinė šiais metais medalius laimėjo vienuoliktąjį kartą. Ispanės buvo 1993, 2013, 2017 ir 2019 metų čempionės, antrą kartą iškovojo sidabro apdovanojimus ir penkis kartus stovėjo ant trečiojo garbės pakylos laiptelio.

Prancūzijos rinktinė Europos pirmenybių medalius iškovojo dvyliktąjį kartą. Prancūzės buvo 2001 ir 2009 metų žemyno čempionės, net aštuonis kartus tapo vicečempionėmis ir antrą kartą užėmė trečiąją vietą.

Šiais metais Prancūzijos rinktinė, kurią treniruoja buvusio Kauno „Žalgirio“ krepšininko Axelio Toupane‘o tėvas Jeanas-Aime Toupane‘as, į Europos pirmenybes atvyko be kelių pagrindinių krepšininkių ir žaidė smarkiai atjauninta sudėtimi. Labiausiai prancūzėms trūko klubų sezono pabaigoje susižeidusios Gabby Williams ir Marine Johannes, nusprendusios vasarą praleisti WNBA varžybose.

Finalas

Belgija – Ispanija 64:58. Meesseman 24, Linskens 18, 15 atk.kam., Vanloo 13, Allemand 9, Mbaka, Resimont, Bec.Massey, Delaere ir Mununga po 0 / Casas 14, Carrera 12, Ginzo 10, Torrens 8, Rodriguez 7, Gil 4, Cazorla 3, Dominguez, Ouvina ir Quevedo po 0.

Dėl 3 vietos

Prancūzija – Vengrija 82:68. Toure 20, Rupert 13, Lacan ir Chartereau po 10 / Kiss 21, Goree ir Studer po 15.

Dėl 5 vietos

Serbija – Vokietija 78:62. Anderson 16, Džordževič 12, Crvendakič ir Stankovič po 10 / Geiselsoder 11, Gulich 10.