Istorinis Eurolygos prakeiksmas – „Real“ turi šansą pakeisti nusistovėjusią tvarką

Nuo 2016–17 metų sezono, kai Eurolyga pakeitė turnyro sistemą, dar nė viena reguliariajame sezone pirmąją vietą užėmusi komanda netapo čempione. Ar Madrido „Real“ šiame sezone gali tapti pirmuoju tokiu pirmuoju klubu?

Madrido klubas laimėjo Eurolygos reguliarųjį sezoną, bet tai titulo dar negarantuoja.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Apr 11, 2024, 8:59 AM, atnaujinta Apr 11, 2024, 9:05 AM

Pirma vieta Eurolygos reguliariajame sezone yra solidus pasiekimas, tačiau tai nebūtinai konvertuojasi į sėkmę svarbiausiose sezono kovose. Todėl, kol kitos komandos vis dar kovoja dėl patekimo į atkrintamąsias, ar geresnės vietos jose, Madrido „Real“ žaidėjų ir trenerių galvose šmėžuoja kitokie uždaviniai.

Stipriausios Europos krepšinio lygos istorija yra kupina komandų, dominavusių reguliariajame sezone, tačiau sustojusių atėjus lemiamai sezono stadijai. Nuo turnyro sistemos pasikeitimo ir „Top 16“ etapo panaikinimo 2016–17 sezone, klubas užėmęs pirmąją vietą turnyrinėje lentelėje po reguliaraus sezono, dar nė karto neiškovojo trofėjaus.

Šiame sezone karališkasis Madrido klubas gana anksti užsitikrino vietą turnyrinės lentelės viršūnėje, todėl logiška teigti, kad šis „užkeikimas“ jau turėjo prabėgti „Real“ žaidėjų galvose. Juolab, praėjusiame sezone, kai Ispanijos komanda iškovojo Eurolygos titulą, finale jie nugalėjo reguliariojo sezono karūną iškovojusį Pirėjo „Olympiakos“, patys iki atkrintamųjų buvę treti.

Kaip jau minėta, kita komanda, kuri laimės tiek reguliarųjį sezoną tiek finalinį ketvertą, bus pirma tokia nuo naujos turnyro sistemos įvedimo. Čia galite matyti sąrašą, komandų, kurios laimėjo Eurolygos reguliarųjį sezoną ir tų, kurios tame pačiame sezone iškovojo titulą. Įdomus faktas, kad patys Madrido „Real“ per šį laikotarpį kartą jau tapo šio „užkeikimo“ aukomis tačiau pora kartų patys juo pasinaudojo ir kėlė trofėjų.

2016–17:

Reguliariojo sezono laimėtojai: Madrido „Real“ (23–7)

Eurolygos čempionai: Stambulo „Fenerbahce“ (5 vieta reguliariajame sezone, 18–12)

2017–18:

Reguliariojo sezono laimėtojai: Maskvos CSKA (24–6)

Eurolygos čempionai: Madrido „Real“ (5 vieta reguliariajame sezone, 19–11)

2018–19:

Reguliariojo sezono laimėtojai: Stambulo „Fenerbahce“ (25–5)

Eurolygos čempionai: Maskvos CSKA (2 vieta reguliariajame sezone, 24–6)

2020–21:

Reguliariojo sezono laimėtojai: „Barcelona“ (24–10)

Eurolygos čempionai: Stambulo „Anadolu Efes“ (3 vieta reguliariajame sezone, 22–12)

2021–22:

Reguliariojo sezono laimėtojai: Barcelona“ (21–7)

2022–23:

Reguliariojo sezono laimėtojai: Pirėjo „Olympiakos“ (24–10)

Eurolygos čempionai: Madrido „Real“ (3 vieta reguliariajame sezone, 23–11)

2019–20 sezone Eurolyga čempionų neturėjo, nes kovo mėnesį lygą sustabdė COVID pandemija.

Praeityje, kai lygos formate buvo ir „Top 16“ etapas, lygos čempionas dažniausiai užimdavo pirmą vietą, vienoje iš dviejų, arba keturių grupių. 4 išimtys – Atėnų „Panathinaikos“ (2010–11 sezone) ir Pirėjo „Olympiakos“ (2011–12 ir 2012–13 sezonuose) likusios antroje vietoje ir Tel Avivo „Maccabi“ (2013–14 sezone) likusi trečia.

Blogiausiu senojo formato pavyzdžiu tapo teroristinės valstybės atstovai, Maskvos CSKA. Galutiniame savo trejų metų plano, su legendiniu treneriu Dušanu Ivkovičiumi, sezone, 2004–05 metais, reguliariajame sezone klubas žygiavo be pralaimėjimų (14–0), Top 16 etape pralaimėjo vos vieną kartą (5–1), užimdami pirmą vietą savo grupėje, o ketvirtfinalyje be problemų 2–0 nugalėjo Stambulo „Ulker“. Nepaisant viso to, CSKA, Eurolygos pusfinalyje, rezultatu 78–85 pralaimėjo prieš tuometę Vitorijos „Tau Ceramica“, kuri labai sunkiai pateko net į Top 16 etapą, kai reguliariajame sezone iškovojo vos 6 pergales iš 14 galimų. Vis dėlto, antrajame etape ispanų klubas surado savo žaidimą, pasiekė 4 pergales ir pateko į ketvirtfinalį, kuriame 2–0 susitvarkė su Trevizo „Benetton“. Pusfinalyje Vitorijos komandą į priekį tempė „lietuviškasis kalašnikovas“ Arvydas Macijauskas, tose rungtynėse sumetęs 23 taškus. Vis dėlto „Tau Ceramica“ jėgos po tokio pusfinalio išseko ir finale, jie turėjo pripažinti Tel Avivo „Maccabi“, su Šarūnu Jasikevičiumi priešakyje, pranašumą.

Galiausiai, žiūrint iš kitos pusės, komanda užėmusi pirmą vietą reguliariajame sezone, dar niekad nepraleido Eurolygos finalinio ketverto, tad galima daryti išvadą, kad savaitgalis, nulemiantis Eurolygos titulo likimą yra visai kitas žvėris, nei visas sezonas žaidžiamas iki jo.