EUROLYGA 2023

Gėlėse skendusių Lietuvos parolimpiečių medaliai – kovai už lygybę

Lietuvos parolimpinė rinktinė sulaukė išskirtinio pasveikinimo ir gautą dėmesį iškart panaudojo atvirai diskusijai apie lygybę šalyje.

M.Bilius pabrėžė, kad iškovoti medaliai padės sukurti atvirą diskusiją apie lygybę ir neįgaliųjų situaciją Lietuvoje.<br>T.Bauro nuotr.
M.Bilius pabrėžė, kad iškovoti medaliai padės sukurti atvirą diskusiją apie lygybę ir neįgaliųjų situaciją Lietuvoje.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2011-09-22 00:52, atnaujinta 2018-03-28 12:05

Trečiadienį iš Rio de Žaneiro parolimpiados sportininkai sugrįžo prieš pat vidurnaktį, bet tai nenumalšino sirgalių noro juos pasveikinti ir apdovanoti gėlių jūra. Gausybė gerbėjų ir netgi orkestras laukė parolimpiečių, kurie neslėpė nuostabos.

„Ačiū, ačiū“, – šie žodžiai užliejo Vilniaus oro uostą, kai čia ėmė burtis parolimpiečiai.

Vilniaus oro uostas jau senokai matė tokį sportininkų sutikimą. Lietuvos krepšinio rinktinė šiemet išsibarstė tyliai, kiti atletai sugrįžo nedideliais būriais, tad ir sirgalių rinkosi mažiau. Nė vienas iš olimpiados dalyvių neiškovojo aukso.

Tačiau Lietuvos parolimpiečiai galėjo sirgaliams parodyti, kaip atrodo aukščiausios prabos medalis.

Sveikinimų laviną atlaikę aukso medaliais puikavosi ir Lietuvos golbolo rinktinės nariai, ir rutulio stūmikas Mindaugas Bilius. M.Bilius dar iškėlė ir sidabro medalį, kurį laimėjo disko metimo rungtyje.

„Mes visi norime, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie neįgaliųjų sportą. Visi turi žinoti, kas vyksta. Mes norime, kad kiekvienas neįgalusis Lietuvoje galėtų jaustis gerai, kaip ir visi piliečiai“, – sakė tokią žinią siuntė tik į Lietuvą sugrįžęs M.Bilius.

Nori lygybės

Šias pergales Lietuvos parolimpiečiai skyrė ne tik jais tikėjusiems sirgaliams. Medaliai tapo ginklu kovoje už lygybę.

Lietuvoje už olimpinių žaidynių auksą skiriama 115,85 tūkst. eurų, sidabrą – 57,92 tūkst, o bronzą – 43,44 tūkst. Už parolimpinį auksą skiriama 17,38 tūkst. Šią sumą olimpiadoje gauna penktąją vietą užėmę sportininkai.

Vyriausybė jau pareiškė, kad parolimpiečių premijos bus dvigubinamos.

„Man pinigai nerūpi. Niekada nesu sakęs, kad tikslas – pinigai. Tikslas – lygybė. „, – sakė M.Bilius.

Diskusijos verda

Diskusijos apie parolimpines premijas Lietuvos sporto mėgėjus padalino į dvi dalis. Vieni aktyviai palaikė parolimpiečių norą gauti tokias pat premijas, kaip ir olimpiečių. Tačiau atsirado ir tam prieštaraujančių bei pateikiančių gan tvirtų svertų.

Kai Lietuvos valdžia dar tik ėmė kalbėti apie galimybę parolimpiečiams skirti daugiau pinigų, Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) vadovas Edis Urbanavičius prakalbo apie šalies galimybes mokėti lygias premijas ir ėmė lenkti pirštus, vardydamas, kodėl reikėtų nepasiduoti emocijoms.

„Yra nutartis, kuria teismas pasisako dėl šių dviejų varžybų skirtumo, ir kad jos negali būti prilygintos kaip vienodos. Pavyzdžiui, (aukso medalį parolimpinėse žaidynėse iškovojęs) Mindaugas Bilius, nemenkinant jokiu būdu jo pasiekimų, tikrai vertiname ir žavimės tuo sportininku, bet esmė – jo rezultatas, aukso medalis, pasiektas iš šešių sportininkų, jis aplenkė penkis. Tas pats Andrius Gudžius (Olimpinėse žaidynėse) turėjo aplenkti 26 sportininkus, kad užimtų 12 vietą, yra skirtumas“, – BNS yra kalbėjęs E.Urbanavičius.

Perims valdžią?

Lietuvos parolimpiečiai dar Rio de Žaneire uždegė kovos deglą ir kitame fronte. M.Bilius „Lietuvos ryto“ televizijai yra pareiškęs, kad Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) prezidentas Vytautas Kvietkauskas neturėtų užimti šio posto.

„Kartais man atrodo, kad neįgaliųjų sporto valdžia yra labiau neįgali, nei mes. Žmonės, visuomenė domisi ir žino, jų požiūris keičiasi. Kai grįžti į visuomenę, visi tave sutinka gerai. To trūksta neįgaliųjų valdžioje – parolimpiniame komitete, federacijose. Jeigu čia būtų žmonės, kurie dirbtų nuoširdžiai ir suprastų neįgaliųjų sportą, jis būtų dar didesnėse aukštumose“, – tokius žodžius yra sakęs M.Bilius.

Lrytas.lt portalo paklaustas, kokie dabar jo santykiai su V.Kvietkausku ir ką reiškia visi kritika, sportininkas atsakyti dar nenorėjo.

„Leiskite man išsimiegoti. Tikrai. Norėčiau išsimiegoti, susipažinti su viskuo, kas čia įvyko, o tada tikrai pasakysiu. Jeigu paklausite, kaip jaučiuosi, pasakysiu, kad gerai, o jeigu klausite, ar mes pykomės, pasakysiu: „Neatsimenu“, – juokėsi M.Bilius.

Užkulisiuose kalbama, kad būtent šis sportininkas galėtų išversti V.Kvietkauską iš LPOK vadovo sosto.

„Pasikartosiu sakydamas, kad dabar labai noriu išsimiegoti. Atsikelsiu ryte, paskaitysi viską, kas nutiko Lietuvoje ir tada pasakysiu, ką manau“, – sakė M.Bilius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.