EUROLYGA 2023

A. Poviliūnas: „Dėl A. Didžbalio dopingo skandalo gavau konfidencialų laišką iš tarptautinės federacijos“

„Dar niekada taip nebuvo, kad baigiantis pasirengimui olimpiadai iš rinktinės sąrašų dėl įtarimų vartojant dopingą tektų išbraukti net du Lietuvos olimpinės rinktinės narius “, - pečiais gūžčiojo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentas Artūras Poviliūnas. Prieš dešimt dienų LTOK vadovui prieš visus teko aiškintis dėl sunkiaatlečio Aurimo Didžbalio problemų su dopingo kontrole, o trečiadienį A. Poviliūnas dėl įtarimų vartojant draudžiamus sporte preparatu iš olimpinės rinktinės sąrašų buvo priverstas pašalinti dviratininkę Rasą Leleivytę.

A. Poviliūnas: "Neseniai iš Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos prezidento gavau konfidencialų laišką, kuriame jis prašė nesmerkti A. Didžbalio, skausmingai nereaguoti ir nežlugdyti jauno atleto"<br>M.Kulbis
A. Poviliūnas: "Neseniai iš Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos prezidento gavau konfidencialų laišką, kuriame jis prašė nesmerkti A. Didžbalio, skausmingai nereaguoti ir nežlugdyti jauno atleto"<br>M.Kulbis
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Jul 20, 2012, 1:00 PM, atnaujinta Mar 18, 2018, 12:01 AM

Per ketverius metus nuo Pekino olimpiados tai jau trečiasis atvejis, kai iš pirmojo LTOK kandidatų į Londono žaidynes sąrašo braukiamas sportininkas. Iš trisdešimt vieno „be penkių minučių Lietuvos olimpinės rinktinės nario“ atletų sąrašo praėjusiais metais išbraukta į dopingo skandalą 2010 metais Europos lengvosios atletikos čempionate patekusi maratonininkė Živilė Balčiūnaitė.

Nors dar nėra galutinių atsakymų iš akredituotų antidopingo laboratorijų dėl teigiamų lietuvių dopingo mėginių, Tarptautinės federacijos informuotos, jog Lietuvos sportininkų organizmuose yra nukrypimų nuo normos ir jie suspenduoti.

A. Didžbalio suspendavimas Lietuvai kainavo mūsų šalies sunkiaatlečio vietą Londono žaidynėse. Tuo tarpu R. Leleivytę olimpiadoje pakeis kita dviratininkė Inga Čilvinaitė.

„Neduok Dieve, kad olimpiadoje dėl dopingo būtų pagautas Lietuvos sportininkas. Geriau paskutinė vieta varžybose nei Lietuvos vardo linksniavimas dėl dopingo skandalo“, - ne kartą išlydėdamas sportininkus į olimpiadas teigė LTOK vadovas A. Poviliūnas.

- Jei atsitiktų taip, kad dėl dopingo vartojimo Lietuvos atletas būtų pagautas Londono žaidynėse, kokios sankcijos lauktų mūsų šalį? Kokios baudos?, - lrytas.lt paklausė LTOK prezidentą A.Poviliūną.

- Iš sportininko būtų atimta olimpinė akreditacija ir jis būtų išprašytas iš olimpinio kaimelio. Kaip sakoma – viso gero, važiuok namo. Valstybė dėl tokios gėdos finansiškai nenukentėtų – jokių piniginių sankcijų nėra. Yra tik moralinė skriauda – visos pasaulio agentūros linksniuotų Lietuvą kaip šalį, kurios sportininką pagavo vartojant dopingą.

- Prieš Londono olimpiadą pasipylė mūsų sportininkų dopingo skandalai. Kodėl: garbės atletai siekia bet kokiais metodais, noras žūtbūt nugalėti ir įrodyti savo vertę ar bandymas pasinaudoti galimybe praturtėti - gauti šimtatūkstantines valstybės premijas?

- Labai sunkus klausimas – galime tik filosofiškai mąstyti apie šią situaciją. Žinote, visų pirma, dar neverta klijuoti dopingo etiketės mūsų atstovams – yra tik tam tikri nukrypimai nuo normų ir antidopingo laboratorijos nėra pasakiusios, kad jau yra galutinis sprendimas dėl Lietuvos sportininkų. Ypač dėl R. Leleivytės – mėginys paimtas birželio 12 dieną, kai ji nesportavo. Bet po to lietuvė buvo tikrinama ir „Giro d'Italia“ lenktynių metu, ir per Lietuvos dviračių čempionatą. Kaip bebūtų – faktas lieka faktu ir du Lietuvos olimpiečiai yra suspenduoti.

Neatmetu galimybių, kad dažnai dopingas vartojamas norint tapti garsiais, žymiais ir turtingais sportininkais. Ne visada galima už vieną sėkmingą startą gauti 400 tūkst. litų premiją, be to būti tapti šalies didvyriu.

Bet aš galvoju, kad mūsų atveju reikėtų kalbėti apie nesusipratimą – prastos kokybės maisto papildai ar netinkamai parinkti medikamentai.

- Buvo siūloma nuostata, jog dėl dopingo skandalo diskvalifikuotas sportininkas privalės ne tik praleisti būsimą olimpiadą, bet ir kitą – po ketverių metų. Ar galima sakyti, kad A. Didžbaliui ir R. Leleivytei gali netekti startuoti ir 2016 metų Rio de Žaneiro žaidynėse?

- Mano kolega iš Anglijos olimpinio komiteto siūlė net rimtesnę nuobaudą – jokių dviejų metų diskvalifikacijos: pagavo vartojant dopingą, iš sporto traukiesi visam gyvenimui.

Mūsų atveju, viską spręs tarptautinės federacijos – jei lietuviai vartojo dopingą, tikiuosi, kad pastarosios nesiims drastiškų priemonių. Jei Tarptautinė lengvosios atletikos federacija diskvalifikacijos klausimus atiduoda nacionalinėms federacijoms, tai Tarptautinė sunkiosios atletikos federacija ir Tarptautinė dviračių sporto sąjunga pati baudžia prasižengusius atletus.

Jei kalbėsime apie siūlymą už dopingą atletus diskvalifikuoti porai žaidynių, tai viskas priklausys nuo Londono olimpiados rezultatų. Per jas dėl dopingo vartojimo bus patikrinti kas antras dalyvis – jei tai bus „labai švari“ olimpiada, jokių itin griežtų sankcijų Tarptautinis olimpinis komitetas nesiims. Jei bus daug skandalų - gali būti sugriežtintos sankcijos.

Mano galva, tiek R. Leleivytei, tiek ir A. Didžbaliui neturėtų būti skirtos labai griežtos bausmės - diskvalifikavus juos dvejiems metams, liktų dar dveji metai iki Rio de Žaneiro žaidynių ir jie turėtų galimybę iškovoti kelialapį į 2016-ųjų olimpiadą.

- Kalbame apie nemalonius dalykus – lietuvių dopingo skandalus. Ar jus asmeniškai informuoja šalies federacijos kodėl jų sportininkai patenka į tokias situacijas?

- Niekas nenori apie tai kalbėti. Kol nėra galutinių rezultatų, federacijos rašo, kad reikia jų palaukti, o kai yra atsakymai – kam dar papildomai kažką aiškinti, jei ir taip aišku.

Neseniai iš Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos prezidento gavau konfidencialų laišką, kuriame jis prašė nesmerkti A. Didžbalio, skausmingai nereaguoti ir nežlugdyti jauno atleto. Visą istoriją jis pavadino „nelaimingu atsitiktinumu“. Lietuvos sunkiosios atletikos federacija tik informavo, kad sportininko organizme yra nukrypimų nuo normų.

Dėl R. Leleivytės – buvo dviračių sporto federacijos atstovai, parodė tarptautinės organizacijos raštą, pateikė naujos olimpietės pavardę ir viskas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.