Afrikos liūtų jėga sutramdyta: Lietuva nugalėjo Nigeriją 72:53

Lrytas.lt spec. korespondentas, Londonas

Lietuvos rinktinė nepaliko vilčių Nigerijai. (Fotodiena/ Robertas Dačkus)

Tautvydas Mikalajūnas

Aug 1, 2012, 10:10 AM, atnaujinta Mar 17, 2018, 4:44 PM

Kai trečiajame kėlinyje S. Jasaitis pataikė tritaškį ir padidino Lietuvos rinktinės pranašumą iki dviženklio, K. Kemzūra stipriai sugniaužė kumštį, o atsarginių žaidėjų suolelis pašoko iš džiaugsmo. Mačas "gyvenk ir mirk" pareikalavo daug emocijų ir baigėsi laimingai - antrajame olimpinio krepšinio turnyro mače lietuviai 72:53 (14:8, 20:19, 22:13, 16:13) nugalėjo Nigeriją, iškovojo pirmąją pergalę A grupėje ir atsirevanšavo varžovams už pamoką Venesueloje.

Rungtynės. Užtikrintai rungtynes pradėję lietuviai, pirmojo kėlinio pradžioje atitrūko 8:2. Po nerezultatyvaus pirmojo ketvirčio Lietuvos rinktinė turėjo trapią 6 taškų persvarą 14:8. Antrojo kėlinio pradžioje svarbų indėlį įnešė Lietuvos rinktinės veteranai. Šaras smeigė tritaškį, du taškus įsirašė D. Songaila (19:10). Lietuvių gynyba veikė vis tvirčiau - per tris minutes jie varžovams leido pelnyti tik tris taškus. Puolimas įsivažiavo - S. Jasaičio ir D. Songailos metimai padidino lietuvių persvarą iki dviženklės 23:11. Po dviejų kėlinių Lietuva priekyje 34:27.

Trečiojo kėlinio pradžioje Nigerija sumažino skirtumą iki 6 taškų (30:36), o treneris į aikštę debiutui metė A. Kavaliauską, kuris pakeitė trečiąją pražangą gavusį J. Valančiūną. Įsidrąsinęs A. Kavaliauskas pelnė keturis taškus. P. Jankūnas švystelėjo tritaškį ir Lietuvos rinktinės pranašumas ūgtelėjo iki 18 taškų (52:34). Ketvirtasis kėlinys tebuvo formalumas. Užtikrintą dviženklį pranašumą per tris kėlinius susikrovę lietuviai varžovams priartėti neleido ir šventė pirmąją pergalę olimpiniame krepšinio turnyre.

Debiutas. Pirmajame mače su Argentina nežaidęs A. Kavaliauskas stropiai pavadavo greitai pražangų prisirinkusį J. Valančiūną. Rinktinės ir olimpiados debiutanas A. Kavaliauskas narsiai grūmėsi su atletiškais varžovais, pelnė 6 taškus ir atkovojo 4 kamuolius. 12 minučių žaidęs aukštaūgis iš aikštės buvo palydėtas audringais plojimais ir skanduotėmis „Antanai, Antanai!“.

Statistika

Lietuva: 12 – D. Songaila, 11 – L. Kleiza (6 atk. kam.), 10 – R. Kaukėnas, 9 – Š. Jasikevičius (9 rez. perd.), po 7 – P. Jankūnas ir S. Jasaitis, 6 – A. Kavaliauskas, po 4 – M. Pocius ir J. Valančiūnas, 2 – J. Mačiulis.

Nigerija: po 12 – I. Diogu (10 atk. kam.) ir Af. Aminu (11 atk. kam.), 10 – A. Aminu.

Lietuva – Nigerija 72:53

Dvitaškiai: 54 proc. (22/41) – 30 proc. (15/50)

Tritaškiai: 23 proc. (3/13) – 6 proc. 1/16

Baudų metimai: 90 proc. (19/21) – 69 proc. (20/29)

Rezultatyvūs perdavimai: 19 – 3

Atkovoti kamuoliai: 42 – 41

Perimti kamuoliai: 7 – 4

Blokai: 2 – 3

Pražangos: 26 - 23

Futbolininkas. Likus valandai iki rungtynių prie vieno krepšio kamuoliais bumbsėjo 12 Lietuvos rinktinės  krepšininkų. Kitoje aikštės pusėje buvo vos vienas Nigerijos rinktinės žaidėjas, kuris dažniau kaip futbolininkas žongliravo ir spardė kamuolį, nei mėtė jį į krepšį. Tik vėliau, lietuviams jau patraukus į persirengimo kambarį, aikštėje pasirodė daugiau Nigerijos krepšininkų.

Pradžia. Olimpinį krepšinio turnyrą Lietuvos ir Nigerijos rinktinės pradėjo skirtingai. A grupėje lietuviai 79:102 buvo sutriuškinti vienų iš turnyro favoritų argentiniečių. Nigerija 60:56 palaužė Tunisą.

***

Lietuvos rinktinės startinis penketas:  M. Kalnietis, R. Kaukėnas, J. Mačiulis, L. Kleiza, J. Valančiūnas.

Lietuvos krepšininkai agresyviai pradėjo rungtynes - per tris minutes J. Valančiūno ir R. Kaukėno taškai padėjo lietuviams atitrūkti 8:2. Nigerijos rinktinės paprašyta minutės pertraukėlė pakeitė žaidimą - nigeriečiai atsakė 6 taškais, o lietuviai pritilo - iš toli prametė J. Mačiulis ir L. Kleiza, kamuolį prarado J. Valančiūnas (8:8).

Kėlinio pabaigoje lietuviai dažnai nei varžovai taikliai atakuodavo krepšį - L. Kleizos, D. Songailos metimai išvedė Lietuvos rinktinę į priekį. Po nerezultatyvaus pirmojo kėlinio K. Kemzūros treniruojami žaidėjai priekyje 14:8.

Antrojo kėlinio pradžioje - svarbus Lietuvos rinktinės veteranų indėlis. Šaras smeigė tritaškį, du taškus įsirašė D. Songaila (19:10). Lietuvių gynyba veikė vis tvirčiau - per tris minutes jie varžovams leido pelnyti tik tris taškus. Puolimas įsivažiavo - S. Jasaičio ir D. Songailos metimai padidino lietuvių persvarą iki dviženklės 23:11.

Nigerijos krepšininkai blaškėsi kietoje varžovų gynyboje, o šie nenumaldomai tolo. M. Pociaus ir Š. Jasikevičiaus metimai padidino Lietuvos rinktinės persvarą iki 18 taškų (29:11).

Kėlinio pabaigoje Nigerijos krepšininkai atkuto, A. Aminu ir Af. Aminu pastangomis spurtavo 9:1 ir apkarpė skirtumą (22:30). Kiek apsukas sumažinę lietuviai vis dažniau pralaimėdavo kovą dėl atšokusių kamuolių, o Nigerijos krepšininkai vis drąsiau regzdavo atakas.

Po dviejų kėlinių Lietuva priekyje 34:27.

Trečiojo kėlinio pradžioje Nigerija sumažino skirtumą iki 6 (30:36), o treneris į aikštę debiutui metė A. Kavaliauską, kuris pakeitė trečiąją pražangą gavusį J. Valančiūną.

Lietuvos rinktinė padidino tempą - dvitaškį pataikė L. Kleiza, tritaškį - S. Jasaitis. Po jo metimo lietuvių pranašumas padidėjo iki dviženklio 41:30.

Greitai įsidrąsino ir sužaidė ir A. Kavaliauskas - aukštaūgis pelnė keturis taškus. P. Jankūnas švystelėjo tritaškį ir Lietuvos rinktinės pranašumas ūgtelėjo iki 18 taškų (52:34).

Po gražiai debiutavusio A. Kavaliausko dar vieno dvitaškio lietuviai įgijo 20 taškų skirtumą (56:36), tačiau paskutinėmis kėlinio sekundėmis Nigerijos komanda pelnė 4 taškus be atsako (40:56).

Ketvirtajame kėlinyje A. Kavaliauskas nesiliovė stebinti. Pelnęs 2 taškus su pražanga grąžino Lietuvos rinktinei 20 taškų persvarą (60:40).

Lietuvos rinktinės persvarą dvitaškiu iki 23 taškų padidino R. Kaukėnas (64:41).

Iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus 4 min. Nigerijos rinktinei pavyko sumažinti skirtumą iki 17 taškų (49:66). Varžovai turėjo progą dar labiau aptirpdyti lietuvių pranašumą, tačiau susidūrę su D. Songailos gynyba nigeriečiai prarado kamuolį.

D. Songailos dvitaškis padėjo tašką šiose rungtynėse. Lietuvos rinktinė iškovojo pirmąją pergalę olimpiniame krepšinio turnyre 72:53.