Į olimpiados ketvirtfinalį - po nervų karo: Lietuva - Tunisas 76:63

Lrytas.lt spec. korespondentas, Londonas

Mačo akimirkos. (Fotodiena/ Robertas Dačkus)

Tautvydas Mikalajūnas

2012-08-06 19:35, atnaujinta 2018-03-17 13:27

„Seibuti, pavaryk!“ - šmaikščios akcijos rengėjai turės iš kur semtis įkvėpimo. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė, atsidūrusi ant bedugnės krašto, dramatiškame mūšyje 76:63 (7:18, 22:17, 21:19, 26:9) palaužė Tuniso ekipą ir žengė į Londono olimpiados ketvirtfinalį. Antrąją pergalę A grupės turnyre lietuviams išplėšti padėjo pačiu laiku pasipylę taiklūs tritaškiai, kurių du lemiamu momentu įšovė gynėjas Renaldas Seibutis. Ketvirtfinalyje trečiadienį Lietuvos rinktinė žais su B grupės nugalėtoja Rusijos komanda.

Pulsas. Pirmojoje rungtynių dalyje Lietuvos rinktinės pulsas buvo labai žemas. Blankios atakos, kiaura gynyba ir viena po kitos byrančios klaidos leido Tuniso rinktinei šeimininkauti ant „Basketball Arena“ parketo. Galingai startavę tunisiečiai pačioje antrojo kėlinio pradžioje pirmavo 20:7. Lietuviai kurį laiką suspaudė gynybos gniaužtus ir priartėjo prie varžovų (19:22), bet šie, vedami per du kėlinius 13 taškų pelniusio S. Merji, vėl šovė į priekį (35:24). Lietuviams iki didžiosios pertraukos po 10 taškų pelnė Š. Jasikevičius ir R. Kaukėnas. Didžiausia Lietuvos rinktinės bėda - klaidos. Per du kėlinius jie suklydo 13 kartų, varžovai - 8.

Antroje rungtynių dalyje lietuviai išlygino žaidimą - S. Jasaičio tritaškiai ir naudingas D. Songailos žaidimas baudos aikštelėje padėjo Lietuvos rinktinei ištirpdyti skirtumą. Ketvirtojo kėlinio pradžioje dar vieną tritaškį pataikė S. Jasaitis, dvitaškį su pražanga - D. Songaila ir lietuviai pirmą kartą buvo priekyje 56:54.

Dar stipresnį - lemiamą smūgį varžovams sukirto R. Seibutis, pažėręs du tritaškius iš eilės ir truktelėjęs - 63:56 likus 4 min. 45 sek. Nors varžovai dar tąsėsi, lietuviai nebetampė likimo už ūsų ir šventė pelnytą pergalę - 76:63.

Rekordas. Tuniso rinktinei šiose rungtynėse buvo pavykę susikurti 14 taškų pranašumą (48:34). Tai didžiausias skirtumas, buvęs tarp komandų šiose rungtynėse.

Statistika

Lietuva: po 13 – D. Songaila ir Š. Jasikevičius (5 rez. perd.), po 10 – R. Kaukėnas, R. Seibutis, S. Jasaitis, 6 – A. Kavaliauskas, 5 – M. Kalnietis (9 rez. perd.), 4 – L. Kleiza (6 atk. kam.), 3 – P. Jankūnas, 2 – J. Mačiulis.

Tunisas: 17 – A. Rzig, 16 – S. Mejri, 12 – M. Ben Romdhane, 6 – M. El Mabrouk.

Statistika:

Tunisas - Lietuva 63:76

Dvitaškiai: 44 proc. (20/45) – 47 proc. (16/34)

Tritaškiai: 40 proc. (6/15) – 46 proc. (11/24)

Baudos metimai: 56 proc. (5/9) – 65 proc. (11/17)

Rezultatyvūs perdavimai: 10 – 24

Atkovoti kamuoliai: 32 – 37

Perimti kamuoliai: 8 – 9

Blokai: 4 – 4 Klaidos: 19 - 16

Pražangos: 19  - 18

Situacija. Du laimėjimus turintys Lietuvos krepšininkai liko ketvirti A grupėje ir užsitikrino vietą ketvirtfinalyje. Šiame etape trečiadienį Lietuvos rinktinė žais su B grupės nugalėtoja Rusijos komanda.

Rezultatyviausi. Lietuvai daugiausia taškų pelnė: D.Songaila ir Š. Jasikevičius po 13, R. Seibutis, S. Jasaitis ir R. Kaukėnas po 10, A. Kavaliauskas, M. Kalnietis - 5 (9 rezultatyvūs perdavimai). Tunisui: A. Rzigas 17, S. Mejri 16 (12 atkov. kam.), M. Romdhane 12.

Krito. Pirmąją nesėkmę olimpiadoje ir apskritai šią vasarą patyrė Rusijos rinktinė, kuri paskutinėse ir nieko nelemiančiose B grupėse rungtynėse paskutinę sekundę 80:82 nusileido Australijai. Nesėkmė nesutrukdė rusams B grupėje užimti pirmąją vietą.

***

Pirmasis kėlinys - juoda duobė. Tuniso krepšininkai dvikovą pradėjo sėkmingiau ir išsiveržė į priekį 5:0. Sužaidus 3 minutes  R. Kaukėnas pataikė dvitaškį, po to ir tritaškį bei išlygino rezultatą (5:5). Tačiau energingai rungtyniavusi Tuniso rinktinė išsiveržė vėl į priekį 9:5. Didžiausia mūsų šalies rinktinės bėda - gausios klaidos. Jų lietuviai padarė 9.

Per likusias 5 minutes lietuviai nesugebėjo pelnyti taškų, o tunisiečiai įmetė dar 7 ir rezultatas tapo 7:16 varžovų naudai. Pirmajame kėlinyje visus 7 taškus Lietuvai pelnė R. Kaukėnas. Po pirmojo kėlinio rezultatas - 18:7 Tuniso ekipos naudai.

Antrojo kėlinio pradžioje Šaras smeigė tritaškį, tačiau Afrikos čempionai nelėtino tempo, o M. El Mabrouko taškų komandas skyrė jau dviženklė persvara (22:10).

Įsibėgėjus kėliniui lietuviai sustiprino gynybos gniaužtus - Tuniso rinktinės atakos baigdavosi nesėkmingai. Lietuvos rinktinės puolimas tapo aštresnis - P. Jankūnas, J. Mačiulis, A. Kavaliauskas ir L. Kleiza tirpdė skirtumą (19:22).

Atsipeikėję Afrikos krepšinio atstovai vėl spustelėjo - pelnė 7 taškus be atsako ir privertė K. Kemzūrą vėl prašyti minutės pertraukėlės. Tunisas priekyje 29:21.

Trumpas pasitarimas lietuviams nepadėjo - po M. Ben Romdhane tritaškio Tuniso komandos pranašumas vėl šoktelėjo iki dviženklio skirtumo 32:21. Lietuvos rinktinės stovyklai geresnio vėjo įnešė R. Kaukėno tritaškis paskutinę kėlinio sekundę 29:35.

Trečiojo kėlinio pradžioje Tuniso krepšininkai toliau diktavo sąlygas - tarytum patyrę krepšinio vilkai, drąsiai ir užtikrintai rinko taškus ir vėl padidino skirtumą iki dviženklio skirtumo (41:31). Per keturias minutes lietuviams dvitaškį pelnė tik A. Kavaliauskas (31:43).

Įsiutęs K. Kemzūra prašė minutės pertraukėlės. Ji labiausiai įkvėpė S. Jasaitį, kuris pataikė du tritaškius iš eilės. Bet Tuniso krepšininkai taip pat nesnaudė - po galingo S. Merji dėjimo su pražanga komandas skyrė 12 taškų (53:41).

Ugnies įpūtė D. Songaila, po tikslių Šaro perdavimų pelnęs 4 taškus iš eilės. Paskutinę kėlinio minutę iš toli smeigė Š. Jasikevičius (50:54).

Ketvirtojo kėlinio pradžioje dar vieną tritaškį pataikė S. Jasaitis, dvitaškį su pražanga - D. Songaila ir lietuviai pirmą kartą priekyje 56:54.

R. Sebutis šovė tritaškį - 60:56 likus 5,30 min. Taip atitrūkę lietuviai dar nebuvo. Netrukus snaiperis įsūdė dar vieną - 63:56 likus 4 min. 45 sek. Tuniso ekipos treneris, pajutęs, kad žaidimo kontrolė slysta iš rankų, paprašė minutės pertraukėlės.

Situacija toliau vystėsi mūsų ekipos naudai. Po M. Kalniečio tolimo metimo lietuviai peržengė dviženklę persvarą - 72:61 (likus 1 min. 20 sek.).