Tradicija sulaužyta: Lietuvos rinktinė neprilygo rusams ir nežais olimpiados pusfinalyje

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė, žaidusi penkių iš eilės olimpiadų pusfinaliuose, šeštojo nepasiekė. Trečiajame kėlinyje tikrą pragarą rusams užvirę ir kovingą baltų charakterį pademonstravę lietuviai Londono žaidynių ketvirtfinalyje 74:83 (10:17, 17:15, 23:22, 24:29) nusileido pajėgesniam varžovui. Kęstučio Kemzūros auklėtiniai medalių nebepasieks, o Davido Blatto treniruojama ekipa pusfinalyje susitiks su Prancūzijos - Ispanijos poros nugalėtoju.

Lietuvos krepšininkai liejo apmaudą po pralaimėto pusfinalio. (Fotodiena/ Robertas Dačkus)

Aug 8, 2012, 10:32 PM, atnaujinta Mar 17, 2018, 12:09 PM

Pulsas. Rungtynių pradžioje lietuviai laikėsi priekyje - Šaro, L. Kleizos metimai leido Lietuvos rinktinei pirmauti 9:6. Bet vėliau K. Kemzūros vyrai stabtelėjo, o D. Blatto - padidino apsukas. Varžovų klaidas išnaudoję rusai A. Kirilenkos, T. Mozgovo ir A. Švedo metimų dėka spurtavo 9:0 ir atitrūko 15:9. Antrajame kėlinyje blykstelėjo D. Songaila, tačiau jo metimai neleido išlyginti rezultato - Rusijos rinktinė laikėsi priekyje 32:27.

Po ilgosios pertraukos Lietuvos rinktinės žaidimas ėmė trūkinėti: Šaras prarado kamuolį, R. Kaukėno mestas kamuolys nelietė lanko. Rusai tolo - po 5 iš eilės V. Chriapos metimų jie įgijo dviženklį pranašumą (46:32). Vis dėlto kėlinio pabaigoje Lietuvos rinktinės žaidėjai paspartino žingsnį - M. Kalnietis smeigė tritaškį, vėliau įkrovė iš viršaus, taikliai atakavo M. Pocius. Laimėtas spurtas 13:3 turėjo įkvėpti lietuvius ketvirtajam kėliniui (50:54). Ketvirtasis kėlinys prasidėjo taikliu R.Kaukėno metimu - 53:54. Deja, rusai kabinosi į kiekvieną aikštės centimetrą ir pergalės nebepaleido.

Pralaimėjimai. Vasarą Lietuvos ir Rusijos krepšinio rinktinės susitiko dukart. Tuomet Davido Blatto auklėtiniai lietuvius įveikė dukart. Hjustone pirmasis susitikimas rusų naudai baigėsi 77:69, o kitos rungtynės – 101:79.

Atsisveikinimas. Tai, ko gero, buvo paskutinės rungtynės Lietuvos rinktinėje trims krepšininkams: Š. Jasikevičiui, D. Songailai ir R. Kaukėnui.

Jubiliejus. 1992 metais rugpjūčio 8 dieną Arvydo Sabonio vedama Lietuvos krepšinio rinktinė Barselonos žaidynėse kovoje dėl bronzos susitiko NVS rinktinę. Tuomet lietuviai varžovus įveikė 82:78.

Grupė. Lietuvos krepšinio rinktinė A grupėje užėmė ketvirtąją vietą. Šiame etape K. Kemzūros auklėtiniai sugebėjo įveikti tik Afrikos komandas – Nigeriją ir Tunisą. Tačiau nusileido Prancūzijos, Argentinos ir JAV komandoms. Rusijos rinktinė B grupėje visiems įrodė, kad yra rimtai nusitaikiusi į medalius. Rusai pralaimėjo tik vieną mačą, kuris nieko nelėmė ir užėmė pirmąją vietą.

Rezultatyviausi. Lietuva: R. Kaukėnas - 19, D. Songaila - 15, M. Kalnietis - 14, J. Valančiūnas - 7, M. Pocius – 5, L. Kleiza - 4 ir P. Jankūnas - po 4, Š. Jasikevičius - 3, S. Jasaitis - 2, J. Mačiulis - 1, R. Seibutis ir A. Kavaliauskas - po 0.

Rusija: A. Kirilenka – 19, T. Mozgovas – 17, V. Chriapa – 12, V. Fridzonas – 11, S. Monia – 10, A. Ponkrašovas – 8, A. Švedas – 4, S. Kaunas – 2.

Statistika.

Lietuva – Rusija

Dvitaškiai: 14/40 (35 proc.) - 23/45 (51 proc.)

Tritaškiai: 8/19 (42 proc.) - 5/17 (29 proc.)

Baudų metimai: 22/30 (73 proc.) - 22/36 (61 proc.) Rezultatyvūs perdavimai: 15 - 24

Perimti kamuoliai: 4 -4

Atkovoti kamuoliai: 43 - 38

Klaidos: 14 – 11

Blokai: 1 - 4

***

Startinis Lietuvos rinktinės penketas: Š. Jasiekvičius, R. Seibutis, J. Mačiulis, L. Kleiza, J. Valančiūnas.

Pirmosios abiejų komandų atakos nebuvo sėkmingos, o pirmuosius taškus sužaidus minutę pelnė A. Ponkrašovas. Netrukus į Rusijos rinktinės dvitaškį tritaškiu atsakė Š. Jasikevičius.

Komandos apsikeitė klaidomis - kamuolį prarado T. Mozgovas, kitoje aikštės pusėje blokuotas J. Valančiūno metimas. L. Kleiza ironiškai šyptelėjo, kai prametė antrą baudos metimą, bet rinktinės kapitono ir J. Valančiūno metimai leido pirmauti lietuviams 9:6.

Lietuvių puolimas ėmė strigti - kamuolį prarado Šaras, prametė R. Seibutis, L. Kleiza, A. Kavaliauskas, M. Kalnietis. Rusai rinko taškus - pataikė A. Kirilenka, A. Švedas, T. Mozgovas. Rusų spurtas 9:0 ir persvara 15:9.

Lietuvių taiklumas prastėjo su kiekviena minute - M. Pocius prametė du baudų metimus iš trijų. Po pirmojo kėlinio rusai priekyje 17:10.

Antrąjį kėlinį pradėjo D. Songailos dvitaškis, tačiau netrukus puolėjas prasižengė prieš A. Kirilenką, kuris pelnė dvitaškį. Žaidimas nesiklijavo - rusai po V. Chriapos dvitaškio priekyje 21:12.

K. Kemzūros paprašyta minutės pertraukėlė prajudino ledus - dvitaškį pataikė D. Songaila, tritaškį - aikštėje pasirodęs R. Kaukėnas (17:23).

Koją kišo klaidos - po D. Songailos klaidos S. Monia pelnė du taškus, o į gynybą grįžęs ir į suolą, esantį už aikštės ribų, įsirėžęs R. Kaukėnas susimušė koją.

Žaizdų daugėjo - po susidūrimo su varžovu dešiniąją akį susimušė S. Jasaitis. Bet tai netrukdė lietuviams mažinti skirtumo  - po R. Kaukėno dvitaškio 21:25. Pajutę varžovų alsavimą rusai spustelėjo - po dvitaškį pelnė A. Kirilenka ir A. Kaunas 29:23.

Po dviejų kėlinių Rusijos rinktinė priekyje 32:27.

Trečiasis kėlinys prasidėjo A. Ponkrašovo dėjimu, lietuviai netrukus atsakė D. Songailos dvitaškiu - 30:34. Rusai vėl padidino tempą - keturi iš eilės A. Kirilenkos taškai pavojingai atitolino Lietuvos varžovus 38:30.

Lietuvos rinktinės žaidimas ėmė trūkinėti Šaras prarado kamuolį, R. Kaukėno mestas kamuolys nelietė lanko. Rusai tolo - po 5 iš eilės V. Chriapos metimų jie įgijo dviženklį pranašumą (46:32).

Lietuvių blykstelėjimą - M. Kalniečio tritaškį ir R. Kaukėno dvitaškį - prigesino du galingi T. Mozgovo dėjimai (51:37). Kėlinio pabaigoje Lietuvos rinktinės žaidėjai paspartino žingsnį - M. Kalnietis smeigė tritaškį, vėliau įkrovė iš viršaus, taikliai atakavo M. Pocius. Laimėtas spurtas 13:3 turėjo įkvėpti lietuvius ketvirtajam kėliniui (50:54).

Ketvirtasis kėlinys prasideda taikliu R.Kaukėno metimu - 53:54. J.Valančiūnas, nors ir šlūbčiodamas, pataikė dvitaškį 55:57. Kęsdamas skausmą jis tęsė kovą.

Likus 6 min. skaudžiai smogė S.Monia, pelnęs 5 taškus iš eilės. Iš pradžių jis įsūdė tritaškį - 55:62. Tuoj pat sekė dar vienas smūgis - S. Monia tėškė dvitaškį - 55:64.

R.Kaukėno tritaškis vėl grąžino viltis. Neilgam. Rusai vėl atitrūko. Likus 3 min. M.Kalnietis pataikė iš toli, rusai parodė turį tvirtą stuburą - 64:72.

M.Kalnietis vėl šovė iš toli - 67:74.

Likus 2 min. J.Valančiūnas stojo prie baudų metimo linijos. Abi pataikė - 69:74.

Varžovai nedrebėjo - po A.Kirilenkos baudos - 69:77. Bet likus 1 min. 35 sek. D.Songaila taiklus iš po krepšio ir dar pridūrė baudą 72:77.

Chaotiško puolimo epizodai baigėsi klaidomis abiems ekipoms. Galiausiai likus 48 sek. lietuviai atkovojo kamuolį. M.Kalnietis iš labai toli - netaiklus. Likus 32 sek. D.Blattas paprašė pertraukėlės - jo auklėtiniai stos prie baudų metimo linijos - 72:79.

Paskutinėmis sekundėmis tašką padėjo V.Fridzonas, įdėjęs kamuolį iš viršaus.