Lietuvos lengvajai atletikai 2013-ieji buvo prieštaringi metai. Jie patvirtino, kad mūsų šalyje yra nemažai gerų lengvaatlečių, tačiau nuo didžiosios scenos nueinant Virgilijui Aleknai trūksta ryškių žvaigždžių.

V.Alekna buvo išrinktas metų Lietuvos lengvaatlečiu.<br>D.Umbraso nuotr. iš archyvo

Rolandas V.Eidvilas

Dec 31, 2013, 3:17 PM, atnaujinta Feb 19, 2018, 3:45 PM

2013 metų pasaulio čempionatas Lietuvos lengvajai atletikai buvo prasčiausias XXI amžiuje. Mūsų šalies atstovai ne tik nelaimėjo medalių, bet ir pirmą kartą per pastaruosius du dešimtmečius nė vienas jų nepateko į geriausiųjų aštuntuką.

Kita vertus, aukštus pasaulio čempionato normatyvus vėl įvykdė daug Lietuvos lengvaatlečių ir svarbiausiose metų varžybose dalyvavo 14 mūsų šalies sportininkų – vos vienu mažiau negu rekordiniais 2009-aisiais ir 2011-aisiais.

Kad lengvoji atletika nenukrypo nuo teisingo kurso, patvirtino Kaune surengtos Europos komandų čempionato antrosios lygos varžybos. Jose mūsų šalies rinktinė iškovojo teisę pereiti į aukštesnę pakopą.

Dvi Lietuvos lengvaatletės Lina Grinčikaitė ir Eglė Balčiūnaitė laimėjo Kazanės universiados medalius, Andrius Gudžius tapo Europos jaunimo čempionu, Zinaida Sendriūtė užėmė ketvirtąją vietą Deimantinės lygos disko metimo įskaitoje, o Diana Lobačevskė buvo greičiausia Hamburgo maratone. Nedidelį jubiliejų pažymėjo dešimtąjį kartą vykęs Vilniaus maratonas. Be to, jis sulaukė jaunesniojo brolio – šiais metais pirmą sykį buvo surengtas Kauno maratonas.

Svarbiausi 2013 metų Lietuvos lengvosios atletikos įvykiai

Sausio 5 d. Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidento rinkimuose naujai ketverių metų kadencijai perrinktas Eimantas Skrabulis.

Kovo 3 d. Geteborge baigėsi Europos uždarų patalpų čempionatas, kuriame nė vienas Lietuvos lengvaatletis nepateko į pirmąjį dešimtuką.

Balandžio 21 d. Diana Lobačevskė tapo Hamburgo maratono nugalėtoja. Ji buvo vienintelė IAAF plento bėgimo Auksinio lygio varžybas laimėjusi lietuvė.

Gegužės 10 d. Dohoje Deimantinės lygos disko metimo varžybose antrąją vietą užėmė Zinaida Sendriūtė.

Birželio 6 d. Disko metikė Zinaida Sendriūtė užėmė trečiąją vietą Deimantinės lygos etape Romoje.

Birželio 8 d. Pirmojo Kauno maratono nugalėtojais tapo Sada Bukšnienė ir Tomas Venckūnas.

Birželio 14 d. Alytaus ėjimo festivalyje pagrindines 20 km ėjimo varžybas laimėjo Brigita Virbalytė ir lenkas Dawidas Tomala.

Birželio 23 d. Kaune baigėsi Europos komandų čempionato antrosios lygos varžybos. Lietuvos rinktinė užėmė antrąją vietą ir iškovojo kelialapį į pirmąją lygą. Nugalėtojais tapo Slovėnijos lengvaatlečiai.

Liepos 4 d. Deimantinės lygos etape Lozanoje Zinaida Sendriūtė disko metimo varžybose užėmė trečiąją vietą.

Liepos 8 d. Kazanės universiados sidabro medalį laimėjo Lina Grinčikaitė (100 m).

Liepos 9 d. Kazanės universiados bronzos medalį laimėjo Eglė Balčiūnaitė (800 m).

Liepos 13 d. Tamperėje Europos jaunimo (iki 23 m.) čempionu tapo Andrius Gudžius. Jis laimėjo disko metimo varžybas (62,40 m). Sidabro medalį iškovojo šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė (1,92 m).

Liepos 19 d. Utrechte Europos jaunimo olimpinio festivalio čempionu tapo Benediktas Mickus (800 m).

Rugpjūčio 10 d. Pasaulio čempionate Maskvoje moterų maratono varžybose Diana Lobačevskė užėmė 12-ąją, Živilė Balčiūnaitė – 20-ąją, Remalda Kergytė – 30-ąją vietą. Lietuvos rinktinė užėmė trečiają vietą komandų įskaitoje.

Rugpjūčio 11 d. Pasaulio čempionate disko metikė Zinaida Sendriūtė užėmė 9-ąją vietą. Tai buvo geriausias lietuvių rezultatas pasaulio čempionate. 400 m bėgimo pusfinalyje Agnė Šerkšnienė užėmė 23-ąją vietą, 100 m bėgimo atrankos varžybose Lina Grinčikaitė užėmė 28-ąją vietą ir nepateko į kitą etapą.

Rugpjūčio 12 d. Pasaulio čempionate disko metikas Virgilijus Alekna atrankos varžybose užėmė 16-ąją vietą (61,91 m) ir nepateko į finalą.

Rugpjūčio 17 d. Pasaulio čempionato šuolių į aukštį varžybose Airinė Palšytė užėmė 12-ąją vietą.

Rugsėjo 6 d. Briuselyje paskutiniame Deimantinės lygos etape Zinaida Sendriūtė disko metimo varžybose užėmė 5-ąją vietą. Galutinėje įskaitoje ji buvo ketvirta.

Rugsėjo 15 d. Jubiliejinio dešimtojo Vilniaus maratono nugalėtojais tapo Tomas Venckūnas ir norvegė Margarethe Logavlen.

Spalio 19 d. Vilniuje bėgimo „10 km su Živile Balčiūnaite“ nugalėtojais tapo Vaida Žūsinaitė ir Marius Diliūnas.

Lapkričio 8 d. Airijoje gyvenantis rutulio stūmikas Tomas Rauktys diskvalifikuotas dvejiems metams už draudžiamos medžiagos stanozololo vartojimą.

Gruodžio 8 d. Lietuvos sportininkai po 7 metų pertraukos dalyvavo Europos kroso čempionate. Belgrade vykusiose varžybose Justinas Beržanskis užėmė 67-ąją vietą.

Pasaulio įvykiai

Kovo 3 d. Geteborge baigėsi Europos uždarųjų patalpų lengvosios atletikos čempionatas. Daugiausia medalių laimėjo Rusijos sportininkai (4 aukso, 7 sidabro, 3 bronzos).

Kovo 24 d. Bydgoščiuje pasaulio lengvosios atletikos kroso čempionais tapo Kenijos bėgikai Japhetas Kipyegonas Koriras ir Emily Chebet.

Balandžio 15 d. Per Bostono maratoną įvykdytas išpuolis, kurio metu piktavaliai susprogdino du sprogmenis. Per išpuolį trys žmonės žuvo, beveik 200 sužeisti. Maratono nugalėtojais tapo Lesisa Desisa (Etiopija) ir Rita Jeptoo (Kenija).

Balandžio 21 d. Londono maratono nugalėtojais tapo Tsegaya Kebede (Etiopija) ir Priscah Jeptoo (Kenija).

Birželio 14 d. Paskelbta, kad olimpinės lengvosios atletikos čempionės Veronicos Campbell-Brown dopingo mėginyje, paimtame gegužės 4 d., rasta draudžiamos medžiagos diuretikų.

Birželio 23 d. Europos lengvosios atletikos komandų čempionate Geitshede (Anglija) pirmąją vietą užėmė Rusijos rinktinė. Ji nugalėjo trečius metus iš eilės.

Liepos 14 d. Paskelbta, kad olimpinių lengvosios atletikos čempionų amerikiečio Tysono Gay, jamaikiečių Asafos Powello ir Sherone Simpson dopingo mėginiuose rasta draudžiamų medžiagų. Rugpjūčio 11 d. Pasaulio lengvosios atletikos čempionate Maskvoje 100 m bėgimo varžybas laimėjo jamaikietis Usainas Boltas.

Rugpjūčio 18 d. Maskvoje pasibaigusiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate pirmąją vietą medalių rikiuotėje užėmė Rusija (7 aukso, 3 sidabro, 5 bronzos). Jamaikiečiai Shelly-Ann Fraser-Pryce ir Usainas Boltas iškovojo po 3 aukso medalius, o Jamaikos bėgikai laimėjo visas 6 sprinto rungtis.

Rugsėjo 29 d. Wilsonas Kipsangas iš Kenijos pagerino pasaulio vyrų maratono bėgimo rekordą. Jis laimėjo Berlyno maratoną, distanciją nubėgęs per 2 val. 3 min. 23 sek. Berlyno maratone pasaulio rekordas buvo pagerintas devintą kartą.

Spalio 12 d. Geriausiais Europos lengvaatlečiais išrinkti ukrainietis šuolininkas į aukštį Bogdanas Bondarenko ir čekė bėgikė Zuzana Hejnova.

Lapkričio 3 d. Niujorko maratono nugalėtojais tapo Kenijos bėgikai Priscah Jeptoo ir Geoffrey Mutai.

Lapkričio 16 d. Geriausių 2013 m. pasaulio lengvaatlečių prizais apdovanoti jamaikiečiai sprinteriai Shelly-Ann Fraser-Pryce ir Usainas Boltas. U.Boltas geriausiu pasaulio lengvaatlečiu išrinktas penktą kartą, tarp jų trečią iš eilės.