Prancūzijos rankininkai – vėl pasaulio čempionai

Prancūzijos rinktinei vėl priklauso visi trys svarbiausi vyrų rankinio titulai. Olimpiniai bei Europos čempionai prancūzai sekmadienį dar kartą tapo ir pasaulio čempionais. Katare pasibaigusių planetos pirmenybių finale Prancūzijos komanda nugalėjo turnyro šeimininkų rinktinę 25:22. Bronzos medalius iškovojo Lenkijos rankininkai, o 2013 metų pasaulio čempionai ispanai šįkart liko be apdovanojimų.

Rolandas V.Eidvilas

Feb 1, 2015, 10:06 PM, atnaujinta Jan 14, 2018, 10:25 AM

Auksas. Galbūt Prancūzijos komanda 24-ame pasaulio čempionate nežaidė taip įspūdingai ir galingai, kaip prieš keletą metų, tačiau dabar tai jau nebesvarbu. Sekmadienį „ekspertai“, kaip savo šalies rankinio rinktinę vadina prancūzai, Lusaile laimėjo svarbiausias pirmenybių rungtynes su šeimininke Kataro komanda 25:22 (14:11) ir penktąjį kartą tapo pasaulio čempionais.

Lemiamoje dvikovoje prancūzai pakartojo tai, ką padarė pusfinalio mače su ispanais. Uraganinį tempą pasiūliusi Prancūzijos komanda jau pirmojo kėlinio viduryje surengė galingą spurtą 6:2, po kurio padidino pranašumą iki 11:6, o paskui visą laiką buvo priekyje.

Antrajame kėlinyje katariečiai, kaip ir penktadienį pusfinalyje ispanai, keliskart mažino atsilikimą iki vieno įvarčio, bet rezultato neišlygino.

Lyderis. Prancūzijos rinktinei labai padėjo tai, kad jau pirmojo kėlinio viduryje antrą kartą 2 min. buvo pašalintas varžovų gynybos ramstis, natūralizuotas egiptietis Hassanas Mabroukas. Vengdamas raudonos kortelės, kuri skiriama už trečią 2 min. pašalinimą, H.Mabroukas privalėjo žaisti atsargiau ir palengvino „ekspertų“ puolimo užduotis.

Geriausiai tuo pasinaudojo prancūzų lyderis Nikola Karabatičius. Kai kuriose turnyro rungtynėse žaidęs vangokai, finale N.Karabatičius buvo itin agresyvus. 30-metis kroatų ir serbų kraujo turintis, bet Prancūzijoje užaugęs rankininkas įmetė 5 įvarčius ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus.

Lyderiui puikiai talkino po 4 kartus katariečių vartininkus nuginklavę Danielis Narcisse‘as ir Valentinas Porte.

Medaliai. Prancūzijos rinktinė per visą čempionatą nepralaimėjo nė vienerių rungtynių. Tiesa, vieną tašką „mėlynieji“ prarado – pirmajame etape jie netikėtai sužaidė lygiosiomis su Islandijos komanda.

Prancūzai pasaulio čempionais tapo penktąjį kartą. Prancūzijos rinktinė ant aukščiausio garbės pakylos laiptelio jau lipo 1995, 2001, 2009 ir 2011 metais. Be to, „mėlynieji“ 1993 metais buvo antri, 1997, 2003 ir 2005 metais – treti.

Nuo 1993 metų Prancūzijos rankininkai medalių neiškovojo tik dvejose pasaulio pirmenybėse. 1999 ir 2013 metais jie iškrito ketvirtfinalyje.

Čempionės vardą Prancūzijos rinktinė gins savo aikštėje. Būtent Prancūzija bus kito pasaulio čempionato, kuris vyks 2017 metų pradžioje, šeimininkė.

Azija. Kataro rinktinė tapo pirmąja pasaulio pirmenybių medalius laimėjusia ne Europos komanda. Per praėjusius 23 čempionatus apdovanojimus iškovojo vien Senojo žemyno rankininkai.

Iki šįmečio turnyro į pusfinalį buvo patekusios tik dvi ne Europos komandos: Egipto (2001 metais) ir Tuniso (2005 metais). Tačiau abi Afrikos šalių rinktinės pralaimėjo lemiamas rungtynes ir tenkinosi ketvirtąja vieta.

Tiesa, Kataro rinktinę ne Europos komanda galima vadinti tik sąlyginai. Šiame čempionate Katarui atstovavo net septyni natūralizuoti Europos šalių rankininkai ir dar keturi žaidėjai iš Afrikos bei Amerikos valstybių.

Bronza. Bronzos medalius iškovojo Lenkijos rinktinė, mažajame finale per pratęsimą palaužusi 2013 metų pasaulio čempionę Ispanijos komandą 29:28 (13:13, 24:24).

Antrojo kėlinio pabaigoje ispanai jau matė medalių spindesį – priešpaskutinę minutę jie pirmavo dviem įvarčiais 24:22. Tačiau lenkai iš pradžių sumažino atsilikimą, po to apsigynė nuo varžovų atakos, o likus porai sekundžių iki sirenos rezultatą išlygino. Abu svarbiausius įvarčius įmetė iki tol labai mažai žaidęs Michalas Szyba. Jis ir buvo išrinktas geriausiu mažojo finalo rankininku. Lenkijos rinktinė medalius iškovojo ketvirtąjį kartą. 2007 metais lenkai buvo apdovanoti sidabru, 1982 ir 2009 metais – bronza.

Rio. Pasaulio čempionai prancūzai iškovojo kelialapį į 2016 metų Rio de Žaneiro olimpines žaidynes, o 2-7 vietas užėmusios komandos – kelialapius į olimpinį atrankos turnyrą.

Olimpinėje atrankoje galės dalyvauti Kataro, Lenkijos, Ispanijos, Danijos, Kroatijos ir Vokietijos rinktinės.

Kelialapiai į olimpines žaidynes ir olimpinį atrankos turnyrą dar bus dalijami šiais ir kitais metais vyksiančiose žemynų pirmenybėse. Europos čempionatas bus surengtas kitų metų sausį Lenkijoje.

Finalas

Prancūzija – Kataras 25:22 (14:11). N.Karabatičius 5, D.Narcisse‘as 4, V.Porte 4/ Ž.Markovičius 7, R.Capote 6.

Dėl 3-4 vietų

Lenkija – Ispanija 29:28 (13:13, 24:24; po pratęsimo). M.Szyba 8, K.Sypczakas 6, A.Wisniewskis 4/ V.Tomasas 7, V.Rivera 5, A.Garcia 4, J.Aguinagalde 4.

Dėl 5-6 vietų

Danija – Kroatija 28:24 (15:11). M.Hansenas 8, M.Christiansenas 6/D.Duvnjakas 4, L.Stepančičius 4, I.Sliškovičius 4.