EUROLYGA 2023

Šachmatų genijaus patarimai: 10 būdų, kaip perprasti žaidimą

Šachmatų pasaulio bendruomenė skaičiuoja laiką iki didžiosios kovos Niujorke. Po šešių mėnesių pasaulio čempionate rusų didmeistris Sergejus Karjakinas mėgins atimti čempiono titulą iš garsiojo genijaus Magnuso Carlseno, kuris šį titulą savo rankose laiko nuo 2013–ųjų.

M.Carlsenas gins pasaulio čempiono vardą.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
M.Carlsenas gins pasaulio čempiono vardą.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
M.Carlsenas susirūpino saugumu.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
M.Carlsenas susirūpino saugumu.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
M.Carlsenas gins pasaulio čempiono vardą.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
M.Carlsenas gins pasaulio čempiono vardą.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

May 19, 2016, 6:01 PM, atnaujinta May 25, 2017, 12:32 AM

Jau dabar spėjama, kokiais ėjimais žaidimą pradės S.Karjakinas ir M.Carlsenas, kaip varžovai gali mėginti išmušti iš vėžių vienas kitą.

O sirgaliai ir šachmatų mėgėjai repetuoja kovas ant šachmatų lentos.

Kad šachmatų galiūnų dvikovos laukimas neprailgtų, M.Carlsenas „The Guardian“ davė dešimt patarimų, kurie padės įsivažiuoti ir galbūt siekti šachmatų aukštumų.

1. Kovokite dėl centrinių laukelių.

„Viena iš šachmatų taisyklių yra ta, kad ataka kraštu įprastai sutinkama puolimu per centrą. Naujokai labai mėgsta pulti kraštu ir išveda savo bokštus. Ir prieš šiek tiek labiau patyrusį varžovą visa tai baigsis bloguoju, nes jis žais centre ir greitai kontroliuos visą lentą.“

2. Per kiekvieną savo ėjimą patikrinkite, ar nors viena jūsų ar varžovo figūra yra neapsaugota.

„Neįtikėtina, kiek daug visa tai gali suteikti. Be to, reikėtų apžiūrėti iš visų pozicijų, ar gresia šachas, nes jeigu yra šachas, tai gali būti šachas ir matas.“

3. Žaiskite baltaisiais.

„Jeigu judėsite pirmasis, klaidos kaina bus gerokai mažesnė. Tad jeigu judate pirmasis ir padarote klaidą, didesnė tikimybė, kad išliksite žaidime. O jeigu žaidžiate juodaisiais ir padarote klaidą, veikiausiai pralaimėsite vien dėl varžovo įgyto pusės ėjimo pranašumo.“

4. Įsiminkite ėjimų kombinacijas, o ne pavienius ėjimus.

„Geri šachmatininkai gerokai dažniau naudoja ilgalaikę atmintį. Nepatyrę dažniausiai naudojasi trumpąja atmintimi. Geri žaidėjai mėgina įsiminti ėjimų eiles ir kombinacijas. Taip jie įsidėmi situacijas, kurios gali padėti. Mažiau patyrę šachmatininkai, kurie neatpažįsta kombinacijų, kiekvienoje pozicijoje viską pradeda tarytum iš naujo. Kai įgysite daugiau patirties, galėsite lengviau savo galvoje įsivaizduoti lentą, o tada galvoti į priekį nebus taip sunku.“

5. Nesėdėkite visą mačą prie lentos

„Kai ateina varžovo eilė judėti, galite daryti viską ką norite, jeigu nepaliksite salės. Galite pasivaikščioti. Nemanau, kad galite išlaikyti visišką koncentraciją labai ilgam laikui. Tikrai neišsėdėčiau septynių valandų.“

6. Pernelyg „nepergalvokite“ ėjimo

„Jeigu apie vieną ėjimą galvoju ilgiau nei 20 minučių, paprastai tai būna iššvaistytas ėjimas. Kartais gali sugalvoti nuostabų sprendimą, bet dažniausiai tiesiog sustoji: apgalvoji ėjimą, atmeti jį, tampi desperatiškas, sugrįžti prie to paties ėjimo ir galiausiai neatsimeni, kodėl jį atmetei. O tada tu turi labai greitai atlikti ėjimą ir padarai taip, kaip galvojai anksčiau. Kai varžovas atsako, visuomet atsimeni, kodėl jį buvai atmetęs. Ilgiausiai galvojęs tarp dviejų ėjimų esu valandą ir 5 minutes. Tas ėjimas buvo siaubingas.“

7. Veidas – tik be emocijų

„Negali atrodyti suirzęs, nes varžovas iškart ims ieškoti klaidos, kurią padarėte. Dažnai ieškoma tokių progų ir jeigu jūs varžovui suteiksite užuominą, geras žaidėjas suras klaidą.“

8. Nežaiskite vien internete.

„Tai geras būdas pradėti žaisti šachmatus, bet galiausiai jums reikės žmogaus patarimų.“

9. Išmokite keletą šachmatų technikų.

„Kai apžaidžiate varžovą ir praktiškai pasiimate visas jo figūras, jums dar reikia surasti kelią iki šacho ir mato. Kitu atveju tikimybė, kad kova baigsis lygiosiomis – labai didelė. Nemalonu, kai nesugebi paskelbti šacho ir mato, todėl praverčia keletas paprasčiausių technikų, kaip šacho ir mato skelbimas su karaliene ar bokštu.“

10. Išmokite vaikišką matą, o tada jį užmirškite.

„Vaikiškas matas – tai situacija, kai išvedamas rikis ir karalienė bei atakuojamas varžovų rikis, esantis priešais karalių. Pradedančiųjų lygyje tai paprasčiausias, greičiausiai ir efektyviausias būdas mėginti pasiekti matą, bet prieš patyrusį varžovą tai nesuveiks. Jis nuvilios jūsų figūras atgal ir įgaus pranašumą.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.