Pasak vienos iš organizacijų, policija persistengė naudodama jėgą ir tai darė turėdama tikslą – „valymus“, rašo BBC.
Turistams apsauga patiko
IOC pasiekė pranešimas, kuriame „Terre des Hommes“ organizacija pabrėžė, kad 2016 metais Rio de Žaneire dėl policijos veiksmų žuvo 103 procentais daugiau žmonių nei prieš metus.
Šie skaičiai jau sukrėtė IOC ir organizacija analizuoja pranešimą.
Per Rio de Žaneiro olimpiadą mieste dirbo 85 tūkstančiai policijos pareigūnų. Tai – dvigubai daugiau nei Londono žaidynėse 2012-aisiais.
Brazilijoje 90 procentų turistų džiaugėsi apsauga. Jie pažymėjo, kad saugumą mieste vertina „gerai“ arba „nuostabiai“.
„Valė“ gatves ir griovė namus
Tačiau IOC gautame pranešime pateikiama informacija, apie kurią praktiškai nebuvo kalbama. Atsirado įrodymų, kad Rio vyko gatvių „valymai“, kurių taikiniu tapo benamiai vaikai.
Nuo 2009 iki 2015 metų, tam, kad mieste atsirastų patogi vieta žaidynėms, buvo perkelta 22 tūkstančiai šeimų.
„Mūsų tyrimas atskleidžia žmogaus teisių pažeidimą jaunimo ir vaikų tarpe. Amplitudė – plati. Nuo policijos nužudymų, agresyvių pareigūnų vykdomų protestų represijų ir nerimą keliančių policijos smurto prieš žmones atvejų“, – teigė pranešimo autorė Andrea Florence.
Brazilijos „Amnesty International“ agentūros narė Renata Neder pridūrė, kad nors turistai jautėsi saugūs, žmonės Rio tokio jausmo nepatyrė.
„Mes užfiksavome daugybę policijos pareigūnų smurto atvejų. Ypač padaugėjo atvejų, kai policija nužudo žmogų“, – sakė ji.
Pranešime, pasak BBC, pažymėti tokie punktai
● Balandį, gegužę ir birželį policija nužudė 103 procentais daugiau žmonių nei šiais mėnesiais 2015-aisiais.
●Per olimpiadą Rio de Žaneire įvyko 92 susišaudymai.
●Perkraustymai ar namų nugriovimai daugybei vaikų sukėlė ilgalaikių psichologinių problemų.
●Nepilnamečių sulaikymo centruose išaugo paauglių skaičius. Dauguma ten pateko už nedidelius pažeidimus.
●Buvo laikinai sustabdyti autobusų maršrutai tarp vargingiausių šiaurinių zonų ir paplūdimių bei turistų mėgstamų vietų.
Ragina imtis priemonių
„Terre des Hommes“ kreipėsi į IOC ir prašė imtis priemonių, kad užkirstų kelią tokiems atvejams būsimose olimpinėse žaidynėse. Tarp priemonių – oficialus sutikimas užtikrinti tarptautinius vaiko teisių standartus.
Organizacija nori, kad IOC komunikuotų su Rio žaidynių organizaciniu komitetu bei Brazilijos valdžia, kad šie imtųsi „visų įmanomų priemonių“ sprendžiant „vaiko teisių pažeidimų atvejus“.
„Terre des Hommes“ norėtų, kad aukos turėtų galimybę į teisinę pagalbą. Pasak tyrimą atlikusios organizacijos, dauguma atvejų buvo tiriami atmestinai, tad žmonės privalo turėti teisę į kompensaciją.