2016-ieji sporto pasaulyje: didžiausia šventė ir dopingo bylos

Olimpinių žaidynių metai pasaulio sporte buvo kupini skandalų – beveik visi jie buvo susiję su Rusija, kurioje buvo sukurta valstybės remiama draudžiamų preparatų vartojimo sistema.

2016-uosius paženklino su Rusijos sportu susiję dopingo skandalai, lydėję ir Rio de Žaneiro olimpines žaidynes.

„Lietuvos rytas“

Jan 1, 2017, 3:14 PM, atnaujinta Feb 9, 2018, 7:56 PM

Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės buvo svarbiausias metų įvykis, bet sportinę kovą Brazilijoje gerokai temdė dopingo šešėlis.

Apžvalgoje – svarbiausi 2016-ųjų pasaulio sporto įvykiai.

Sausio 30, 31 d. Australijos atvirojo teniso čempionato nugalėtojo vokietė Angelique Kerber ir serbas Novakas Džokovičius. A.Kerber finale įveikė amerikietę Sereną Williams, N.Džokovičius – britą Andy Murray.

Sausio 31 d. Krokuvoje Europos vyrų rankinio čempionato finale Vokietija nugalėjo Ispaniją 24:17.

Vasario 26 d. Neeiliniame Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) kongrese Ciuriche nauju šios organizacijos prezidentu išrinktas šveicaras Gianni Infantino. Jis pakeitė nuo futbolo veiklos nušalintą Seppą Blatterį.

Kovo 7 d. Rusė tenisininkė Marija Šarapova spaudos konferencijoje paskelbė gavusi Tarptautinės teniso federacijos (ITF) pranešimą, kad jos dopingo mėginyje rasta šiais metais į draudžiamų sąrašą įtrauktos medžiagos meldoniumo.

Kovo 20 d. Baigėsi žiemos sporto šakų pasaulio taurės sezonas. Biatlono pasaulio taurę iškovojo prancūzas Martinas Fourcade’as (penktus metus iš eilės) ir čekė Gabriela Soukalova (pirmą kartą). Kalnų slidinėjimo pasaulio taurę laimėjo austras Marcelis Hirscheris (penktus metus iš eilės) ir šveicarė Lara Gut (pirmą kartą), šuolių su slidėmis – slovėnas Peteris Prevcas (pirmą kartą).

Balandžio 13 d. Paskutines krepšininko karjeros rungtynes sužaidė penkiskart NBA čempionas ir dviejų olimpinių aukso medalių laimėtojas Kobe Bryantas. Jis NBA praleido 20 sezonų (visus – „Los Angeles Lakers“), žaidė 1566 rungtynes ir pelnė 39 283 taškus (vid. 25,1).

Gegužės 9 d. Prancūzas Michelis Platini paskelbė atsistatydinantis iš Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) prezidento pareigų, nes Sporto arbitražo teismas (CAS) nepanaikino jam skirto draudimo užsiimti futbolo veikla.

Gegužės 15 d. Berlyne vyrų krepšinio Eurolygos finale Maskvos CSKA po pratęsimo nugalėjo Stambulo „Fenerbahce“ ekipą 101:96.

Gegužės 18 d. Bazelyje futbolo Europos lygos finale „Sevilla“ nugalėjo „Liverpool“ klubą 3:1.

Gegužės 22 d. Maskvoje pasaulio ledo ritulio čempionato finale čempionės vardą gynusi Kanada nugalėjo Suomiją 2:0.

Gegužės 28 d. Milane futbolo Čempionų lygos finale Madrido „Real“ nugalėjo Madrido „Atletico“ 1:1 (11 m baudiniai – 5:3).

Birželio 1 d. Tarptautinės bokso federacijos (AIBA) kongrese Lozanoje nuspręsta leisti olimpinėse žaidynėse dalyvauti profesionalams boksininkams.

Birželio 4, 5 d. Prancūzijos atvirojo teniso čempionato nugalėtojais tapo ispanė Garbine Muguruza ir serbas Novakas Džokovičius.

Birželio 12 d. Nacionalinės ledo ritulio lygos (NHL) finalo serijoje „Pittsburgh Penguins“ nugalėjo „San Jose Sharks“ klubą 4:2.

Birželio 17 d. Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) valdyba Vienoje vykusiame posėdyje nusprendė nepanaikinti draudimo Rusijos lengvaatlečiams dalyvauti oficialiose tarptautinėse varžybose.

Birželio 19 d. Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) finalo serijoje „Cleveland Cavaliers“ nugalėjo čempiono vardą gynusį „Golden State Warriors“ 4:3.

Liepos 9, 10 d. Vimbldono atvirojo teniso čempionato nugalėtojais tapo amerikietė Serena Williams ir britas Andy Murray.

Liepos 10 d. Portugalija pirmą kartą tapo Europos futbolo čempione. Paryžiuje vykusiame finale Portugalija nugalėjo šeimininkę Prancūziją 1:0.

Liepos 24 d. Paryžiuje finišavo „Tour de France“ daugiadienės dviračių lenktynės. Jų nugalėtoju trečią kartą tapo britas Chistopheris Froome’as („Sky“).

Liepos 24 d. Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) posėdyje nuspręsta leisti Rusijos delegacijai dalyvauti Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, tačiau visi Rusijos sportininkai „privalės atitikti IOC nustatytus griežtus kriterijus“.

Rugpjūčio 5 d. Įvyko Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių atidarymas. Žaidynėse vyko 28 sporto šakų varžybos, 11 544 sportininkai iš 206 šalių jose kovojo dėl 306 medalių komplektų.

Rugpjūčio 7 d. Tarptautinis parolimpinis komitetas (IPC) dėl gausių antidopingo taisyklių pažeidimų uždraudė Rusijos sportininkams dalyvauti Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse.

Rugpjūčio 12 d. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse penkis aukso ir vieną sidabro medalį laimėjęs amerikietis plaukikas Michaelas Phelpsas paskelbė, kad baigia sportininko karjerą.

Rugpjūčio 19 d. Jamaikietis lengvaatletis Usainas Boltas laimėjo devintąjį olimpinį aukso medalį.

Rugpjūčio 21 d. Rio de Žaneire įvyko 31-ųjų olimpinių žaidynių uždarymas. Medalių įskaitoje pirmąją vietą užėmė JAV (46 aukso, 37 sidabro ir 38 bronzos), antrąją – Didžioji Britanija (27, 23 ir 17), trečiąją – Kinija (26, 18 ir 26). Apdovanojimus iškovojo 87 šalių atstovai.

Rugsėjo 10, 11 d. JAV atvirojo teniso čempionato nugalėtojais pirmą kartą tapo vokietė Angelique Kerber ir šveicaras Stanislasas Wawrinka.

Rugsėjo 14 d. Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) prezidentu buvo išrinktas Slovėnijos futbolo sąjungos prezidentas Aleksanderis Čeferinas.

Rugsėjo 18 d. Įvyko Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių uždarymas. Medalių įskaitoje pirmąją vietą užėmė Kinija (107 aukso, 81 sidabro ir 51 bronzos).

Žaidynėse dalyvavo 4342 sportininkai iš 159 šalių. Jie 22 sporto šakose kovojo dėl 528 medalių komplektų.

Spalio 13 d. Didžiosios Britanijos bokso valdyba dėl antidopingo taisyklų pažeidimo sustabdė buvusio pasaulio sunkaus svorio bokso čempiono Tysono Fury licenciją.

Spalio 13 d. Norvegijos slidinėjimo federacija pranešė, kad olimpinės čempionės, praėjusio sezono pasaulio taurės laimėtojos Therese Johaug dopingo mėginyje rasta draudžiamos medžiagos klostebolio.

Lapkričio 7 d. Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitinge į pirmąją vietą pirmą kartą pakilo škotas Andy Murray. Jis aplenkė nuo 2014 m. liepos pirmavusį serbą N.Džokovičių.

Lapkričio 27 d. „Formulės 1“ pasaulio čempionu pirmąsyk tapo vokietis Nico Rosbergas („Mercedes“). Jis surinko 385 taškus ir 5 taškais aplenkė titulą praradusį britą Lewisą Hamiltoną („Mercedes“).

Lapkričio 27 d. Zagrebe vyrų teniso Daviso taurės finale Argentina nugalėjo Kroatiją 3:2.

Lapkričio 28 d. Netoli Medeljino (Kolumbija) nukritus užsakomuoju reisu skridusiam lėktuvui žuvo 71 žmogus, tarp kurių buvo „Chapecoense“ (Brazilija) futbolo klubo nariai (žaidėjai, treneriai ir vadovai). „Chapecoense“ skrido į Medeljiną žaisti Pietų Amerikos taurės („Copa Sudamericana“) finalo rungtynių.

Lapkričio 30 d. Norvegas Magnusas Carlsenas apgynė pasaulio šachmatų čempiono vardą. Niujorke vykusio mačo su rusu Sergejumi Kariakinu pagrindinė dalis baigėsi lygiosiomis 6:6, o per pratęsimą greitaisiais šachmatais M.Carlsenas laimėjo 3:1.

Gruodžio 9 d. Paskelbta kanadiečio teisininko Richardo McLareno vadovaujamos specialios komisijos, tyrusios valstybės remiamą dopingo vartojimo sistemą Rusijoje, ataskaita. Anot jos, 2011–2015 m. draudžiamąsias medžiagas sistemingai vartojo daugiau nei 1000 Rusijos sportininkų, tarp jų – olimpinių žaidynių prizininkai, atstovaujantys bent 30 sporto šakų.

Gruodžio 12 d. Portugalas Cristiano Ronaldo (Madrido „Real“) apdovanotas geriausiam pasaulio futbolininkui skirtu prizu – Aukso kamuoliu. FIFA ir „France Football“ rengiamuose rinkimuose C.Ronaldo nugalėjo ketvirtą kartą (anksčiau – 2008, 2013 ir 2014 m.).

Gruodžio 13 d. Tarptautinė bobslėjaus ir skeletono federacija (IBSF) specialiame posėdyje nusprendė perkelti 2017-ųjų pasaulio čempionatą iš Sočio į kitą šalį. Sprendimas buvo priimtas, kai Latvija, o paskui ir kelios kitos šalys pranešė, jog nesiųs sportininkų į varžybas, jeigu jos vyks dopingo skandalų krečiamoje Rusijoje.

Gruodžio 22 d. Tarptautinė biatlono sąjunga (IBU) nutarė nerengti biatlono pasaulio taurės etapo, kuris buvo numatytas Tiumenėje, o Tarptautinė čiuožimo sąjunga (ISU) atšaukė greitojo čiuožimo pasaulio taurės etapą, kuris turėjo vykti Čeliabinske. Abejos varžybos iš Rusijos atimtos paaiškėjus naujiems faktams apie dopingo vartojimo sistemą šioje šalyje.