Kotryna Teterevkova ir jos varžovės: kas yra kas plaukiant 100 metrų krūtine

Kotryna Teterevkova kelialapį į Tokijo olimpinių žaidynių plaukimo varžybas iškovojo viena paskutiniųjų. Tačiau jauniausia Lietuvos olimpietė iškart parodė, kad į Japoniją atvyko ne turistauti.

K.Teterevkova pateko į pusfinalį.<br>K.Štreimikio/LTOK nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

2021-07-25 22:06, atnaujinta 2021-07-25 22:14

Sekmadienį 100 metrų plaukimo atrankoje K.Teterevkova užėmė 15-ąją vietą ir iškovojo teisę varžytis pusfinalyje. Pusfinalio plaukimai vyks pirmadienį, finalo – antradienį.

„Nukirpo“ pusę sekundės

K.Teterevkova bando tęsti šlovingas Lietuvos brasistų tradicijas.

Būtent šio stiliaus atstovai iškovojo didžiausias Lietuvos plaukimo pergales: Lina Kačiušytė, Robertas Žulpa ir Rūta Meilutytė tapo olimpiniais čempionais, Arvydas Juozaitis laimėjo olimpinį bronzos medalį.

19-metė vilnietė apie tokias aukštumas dar tik svajoja, bet užtikrintai iriasi į priekį. Ji buvo 2018 metų Europos jaunių čempionė ir Jaunimo olimpinių žaidynių prizininkė, o šiais metais pirmą kartą pateko į Europos pirmenybių pusfinalį.

Gegužės mėnesį per Europos pirmenybes K.Teterevkova varžėsi dviejų rungčių (100 ir 200 m) plaukimo krūtine pusfinaliuose.

Nors per olimpines žaidynes tarp varžovių prisidėjo pajėgios JAV, Pietų Afrikos, Australijos, Kinijos, Japonijos plaukikės, K.Teterevkova sekmadienį kaip žuvis vandenyje jautėsi ir Tokijo baseine.

Ji 100 metrų plaukimo krūtine atrankos varžybose užėmė 15-ąją vietą ir plačiai nusišypsojo pamačiusi, kad asmeninį rekordą pagerino daugiau nei puse sekundės. Lietuvės rezultatas buvo 1 min. 6,82 sek.

Favoritė – amerikietė

Prieš devynerius metus Londono žaidynėse šios rungties aukso medalį iškovojo R.Meilutytė. 2016 metų Rio de Žaneiro žaidynėse iš lietuvės estafetę perėmė amerikietė Lilly King.

L.King buvo neabejotina šio olimpinio ciklo lyderė. Ji iškovojo aukso medalius visose svarbiausiose varžybose: 2017 ir 2019 metų pasaulio pirmenybėse bei 2018 metų Ramiojo vandenyno šalių pirmenybėse, kuriose varžosi JAV, kitų Amerikos valstybių, Australijos ir Tolimųjų Rytų šalių (Japonijos, Kinijos ir t.t.) plaukikai.

Šioje rungtyje L.King vadinama ir aiškia Tokijo žaidynių favorite. „Swimming World“, „Swim-swam“, „Sports Illustrated“ ir „Associated Press“ vieningai prognozavo, kad 24 metų amerikietė antradienį taps pirmąja plaukike, dvejose iš eilės olimpinėse žaidynėse laimėjusia 100 metrų plaukimo krūtine varžybas (šioje rungtyje dar nė viena plaukikė neiškovojo dviejų olimpinių aukso medalių).

Užtat dėl antrosios ir trečiosios vietų nuomonės nesutapo. „Sports Illustrated“ galvojo, kad kitus du medalius iškovos švedė Sophie Hansson ir rusė Julija Jefimova, AP laukė greitų amerikietės Lydios Jacoby ir italės Ariannos Castiglioni grybšnių, o „Swim-swam“ prognozavo gerus J.Jefimovos ir L.Jacoby rezultatus.

AP prognozė tikrai nepasitvirtins. Šiais metais Europos vicečempione tapusi ir Italijos rekordą pagerinusi A.Castiglioni netikėtai patyrė nesėkmę nacionalinės atrankos varžybose ir neiškovojo kelialapio į Tokiją.

Užtat po atrankos etapo plaukimo specialistai favoričių sąrašą veikiausiai papildė Pietų Afrikos sportininkės Tatjanos Schoenmaker pavarde. Ji sekmadienį atrankos varžybose užėmė pirmąją vietą. Maža to, pasiekė olimpinį ir Afrikos rekordus, o asmeninį rekordą pagerino beveik sekunde (1 min. 4,82 sek.). T.Schoenmaker vadinama pagrindine favorite plaukiant 200 metrų krūtine, bet sekmadienio rezultatas rodo, kad perpus trumpesniame nuotolyje afrikietė irgi gali sujaukti varžovių planus.

Sezono lyderės

Šio sezono pasaulio lyderių lentelėje K.Teterevkova iki olimpinių žaidynių užėmė tik 49-ąją vietą. Jos geriausias rezultatas, pasiektas per Europos pirmenybes, buvo 1 min. 7,33 sek.

100 metrų krūtine greičiausiai plaukė trys amerikietės Lilly King (1 min. 4,72 sek.), Lydia Jacoby (1 min. 5,28 sek.) ir Annie Lazor (1 min. 5,37 sek.).

Tačiau dėl olimpinėse žaidynėse galiojančios dviejų plaukikių kvotos A.Lazor dalyvaus tik dukart ilgesnio nuotolio varžybose.

Už trijų amerikiečių sezono lyderių lentelėje rikiuojasi italė Arianna Castiglioni, švedė Sophie Hansson, Tatjana Schoenmaker iš Pietų Afrikos, dar viena amerikietė Bethany Galat bei dar dvi italės Benedetta Pilato ir Martina Carraro (šios dvi sportininkės aplenkė A.Castiglioni nacionalinėje atrankoje).

Buvusi pagrindinė R.Meilutytės varžovė Europos baseinuose rusė Julija Jefimova užima tik 14-ąją vietą.

Pastarųjų didžiųjų turnyrų prizininkės (100 m krūtine)

Turnyras Auksas Sidabras Bronza Lietuvių rezultatai

OŽ-12 R.Meilutytė, LIE R.Soni, JAV S.Suzuki, JAP 1. R.Meilutytė

OŽ-16 L.King, JAV J.Jefimova, RUS K.Meili, JAV 7. R.Meilutytė

PČ-17 L.King, JAV K.Meili, JAV J.Jefimova, RUS 4. R.Meilutytė

EČ-18 J.Jefimova, RUS R.Meilutytė, LIE A.Castiglioni, ITA 2. R.Meilutytė, 28. K.Teterevkova

RČ-18 L.King, JAV J.Hansen, AUS R.Aoki, JAP -

PČ-19 L.King, JAV J.Jefimova, RUS M.Carraro, ITA 22. K.Teterevkova

EČ-21 S.Hansson, ŠVD A.Castiglioni, ITA M.Carraro, ITA 14. K.Terevkova

OŽ – olimpinės žaidynės, PČ – pasaulio čempionatas, EČ – Europos čempionatas, RČ – Ramiojo vandenyno šalių čempionatas.