EUROLYGA 2023

Neįgaliesiems, senjorams ir vaikams sportas suteikė ir džiaugsmą, ir naujas galimybes

Baigtas vykdyti Sporto rėmimo fondo remiamas projektas „Socialiai jautrių žmonių grupių sveikatinimas ir aktyvesnio gyvenimo būdo propagavimas, per sportą“. Šis projektas buvo ypač naudingas, nes jis prisidėjo prie žmonių sveikatinimo, užimtumo bei daugeliui suteikė tikėjimo, jog viskas yra įmanoma.

Senjorai susigrąžino judėjimo ir bendravimo džiaugsmą.<br>Organizatorių nuotr.
Senjorai susigrąžino judėjimo ir bendravimo džiaugsmą.<br>Organizatorių nuotr.
Senjorai susigrąžino judėjimo ir bendravimo džiaugsmą.<br>Organizatorių nuotr.
Senjorai susigrąžino judėjimo ir bendravimo džiaugsmą.<br>Organizatorių nuotr.
Senjorai susigrąžino judėjimo ir bendravimo džiaugsmą.<br>Organizatorių nuotr.
Senjorai susigrąžino judėjimo ir bendravimo džiaugsmą.<br>Organizatorių nuotr.
Senjorai susigrąžino judėjimo ir bendravimo džiaugsmą.<br>Organizatorių nuotr.
Senjorai susigrąžino judėjimo ir bendravimo džiaugsmą.<br>Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Dec 23, 2022, 3:39 PM

Kaip teigė projekto vadovas Rokas Milevičius, ši idėja pradėta įgyvendinti 2020 metais. Nors veiklą gerokai pakoregavo karantinas, pati esmė išliko nepakitusi.

„Siekėme sudaryti kuo palankesnes sąlygas tam tikroms žmonių grupėms sportuoti reguliariai, bent tris kartus per savaitę“, – sakė R. Milevičius.

„Amber Crossfit“ sporto klube buvo dirbama su neįgaliųjų, senjorų (50+), vaikų ir jaunimo grupėmis. Kiekvienai iš jų buvo sukurtos specialios treniruočių programos, pagal kurias vyko nemokamos treniruotės.

Kai dėl karantino ribojimų buvo užvertos sporto klubo durys, projektas nebuvo stabdomas, o treniruotės buvo perkeltos į elektroninę erdvę.

Senjorai susigrąžino judėjimo ir bendravimo džiaugsmą

„CrossFit Legends“ treniruočių programa senjorams buvo skirta vyresnio amžiaus žmonėms. Užsiėmimuose buvo lavinami pusiausvyra, lankstumas, koordinacija, jėga bei vikrumas. Jie buvo pritaikyti ir subalansuoti būtent vyresniems žmonėms.

„Nauda tikrai vienareikšmė – išjudinome senjorus, išvedėme juos iš namų. Jie įveikė savo kompleksus, atėjo į salę, atrado naujų bendraminčių. Senjorai ne tik kad neužsisėdėjo namie, bet ir suprato, kad viskas yra įmanoma“, – sakė su senjorais dirbęs treneris Vytautas Glovackas.

Nemažai senjorų pagaliau suprato, kad amžius tėra skaičius. Treneris jiems neretai duodavo tas pačias užduotis kaip ir jaunimui, o senjorai niekuo nenusileisdavo. Buvo ir tokių projekto dalyvių, kurie beveik nejudėjo ilgą laiką, o po treniruočių jautėsi sustiprėję. Tai leidžia namie išsivalyti langus arba parsinešti sunkesnius daiktus, kas anksčiau atrodė per sudėtinga.

„Kitas svarbus dalykas – dėmesys. Visi dalyviai labai vertina užsimezgusį tarpusavio bendravimą ir tuo džiaugiasi. Iš tiesų galvojau, kad su senjorais bus sunkiau dirbti emocine prasme, bet jie visi sportavo labai noriai ir atsidavę. O dėkingumas, kurį gavau iš jų, buvo daug didesnis nei iš kitų sporto klubo lankytojų. Tai mane nuteikė labai maloniai“, – pabrėžė V. Glovackas.

Vaikai mėgavosi sportu

Vaikų treniruotės pasižymėjo įvairove ir jų įtraukimu į sportą bei aktyvesnį gyvenimo būdą. Treniruočių metu vaikai išmoko ne tik judėti taisyklingiau, bet ir mokėsi naujų judesių, kurie skatina vaikus tobulėti ir lankyti treniruotes. Vaikų treniruotėse buvo naudota „Level Method“ sistema, kuri treneriams padeda įvertinti kiekvieno vaiko galimybes, silpnąsias ir stipriąsias jų vietas.

Vaikai buvo suskirstyti į penkias skirtingas amžiaus grupes.

„Kadangi šios treniruotės buvo nemokamos, į užsiėmimus atėjo visai kitokie vaikai negu įprastai. Neretai tėvų atvedami vaikai būna nepakankamai motyvuoti, o šiame projekte dalyvavo tikrai labai „faini“, motyvuoti vaikai. Jie patys labai domėjosi, rodė iniciatyvą sportuoti. Labai malonu buvo su jais dirbti“, – sakė vienas iš vaikų trenerių Piotr Riabych.

Pasak trenerio, vaikai buvo išmokinti bazinių dalykų – kaip taisyklingai atlikti pratimus, kokie yra sunkiosios atletikos pagrindai, buvo kalbėta ir mitybos tema.

„Kiek galėjome, tiek suteikėme informacijos. Gaila, kad tas projektas greitai baigėsi, – sakė P. Riabych. – Iššūkių šiek tiek buvo kai prasidėjo karas Ukrainoje. Mes nemokamai pas save priėmėme ukrainiečius, turėjome ir keletą baltarusių. Gavosi tarptautinė grupė, todėl bendrauti įvairiomis kalbomis buvo sudėtinga. Nepaisant to, vaikai kaip tik buvo labai susidomėję ir susirado naujų draugų, todėl atmosfera tapo labai gera.“

Neįgaliųjų sportas priartėjo prie skandinaviškų tradicijų

Projekto metu treniruotėse galėjo sportuoti ir neįgalieji. Nors neįgalieji Lietuvoje vis dar susiduria su dideliais iššūkiais, jų galimybės iš tiesų yra daug didesnės negu atrodo iš šono.

Su neįgaliaisiais dirbęs „Amber CrossFit“ treneris Tadas Gudžiauskas teigė, kad šis projektas priminė Skandinavijos ar išsimokslinimo srityje labiau pažengusių Vakarų šalių socializacijos procesą.

„Mūsų vaikų su negalia labai nesocializuoja mokyklose, kai kurie mokytojai net atsisako dirbti su tokiais. Esu tam gana jautrus, todėl ir ėmiausi šio darbo. Man visi yra vienodi ir lygūs. Tą pamatėme ir per treniruotes, kai žmonės patys pasiimdavo įrankius, nors kai kurie negali valdyti pusės kūno. Jie jautėsi lygiaverčiai su kitais sportuojančiais. Tuo pačiu tai suteikė įkvėpimo ir sveikiesiems, kurie galėjo augti kartu su neįgaliaisiais“, – pasakojo T. Gudžiauskas.

Treneris neslepia, kad buvo nelengva sugalvoti užduotis ir pratimus žmonėms su negalia, bet pastarųjų aistra ir kovingumas leido visam procesui vykti sklandžiai.

„Pabaigoje buvo net sunkiau sugalvoti tai, ko jie negalėtų padaryti, – šypsojosi T. Gudžiauskas. – Pats sužinojau labai daug specifikos kiekvienoje ligoje ir negalioje. Adaptuoti salę, įrangą, treniravimo sistemą neįgaliesiems buvo iššūkis, bet iš tikro aš pats išmokau daug ką naujo. Neįgalieji daug ką turi ir moka, tik neturėdavo su kuo dalintis savo žiniomis.“

Kita didelė nauda – naujos pažintys ir ryšiai. Neįgalieji patys į savo renginius kviečiasi sporto klubo atstovus, „Amber CrossFit“ paskolina reikalingą įrangą. Šis užsimezgęs bendradarbiavimas neabejotinai suteiks naudos ir ateityje.

UAB „Sporto pamatai“ projektas „Socialiai jautrių žmonių grupių sveikatinimas ir aktyvesnio gyvenimo būdo propagavimas, per sportą“ bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.