Gausesnė lengvaatlečių rinktinė neužtikrino geresnio rezultato

Sekmadienį Budapešte pasibaigusių pasaulio lengvosios atletikos pirmenybių komandų įskaitoje Lietuva užėmė 37-ąją vietą.

Mykolas Alekna.<br>A.Pliadžio nuotr.
 Lietuvių rezultatai pasaulio čempionatuose

Aug 28, 2023, 10:12 PM

Rezultatai

Šių metų pasaulio lengvosios atletikos pirmenybėse dalyvavo net 16 mūsų šalies sportininkų. Lietuvos delegacija buvo gausiausia per visą pasaulio pirmenybių istoriją, bet rezultatai nebuvo geresni negu pernai.

Budapešto stadione praėjusią savaitę labiausiai džiugino disko metikai. Į šios rungties finalą pateko du Lietuvos vyrai. Mykolas Alekna iš Vengrijos sostinės parsivežė bronzos medalį. Buvusiam pasaulio čempionui Andriui Gudžiui šįkart sekėsi prasčiau – jis užėmė šeštąją vietą.

Į finalą pirmą kartą pateko ieties metikas Edis Matusevičius. Po sunkios traumos į sektorių grįžęs sportininkas debiutą pasaulio ieties metimo elite pažymėjo aštuntąja vieta. Tai – geriausias lietuvių rezultatas šios rungties varžybose (tiek vyrų, tiek moterų).

Kitiems Lietuvos lengvaatlečiams nepavyko priartėti prie pasaulio lyderių. Mažiausiai trūko disko metikei Ievai Zarankaitei ir ieties metikei Livetai Jasiūnaitei. Jos atrankos varžybose užėmė 14-ąją vietą.

Palyginimas

Pasaulio pirmenybėse vieną bronzos apdovanojimą iškovojusi Lietuva medalių lentelėje pasidalijo 39-ąją vietą.

Pasaulio lengvosios atletikos federacija („World Athletics“) taip pat skaičiuoja komandų įskaitą. Joje taškai skiriami 1–8 vietas užėmusiems sportininkams. Komandų įskaitoje Lietuva surinko 10 taškų ir pasidalijo 37-ąją vietą su Estija, Serbija, Burkina Fasu ir Dominikos Respublika.

Pernai per Judžine (Oregonas, JAV) vykusias pasaulio pirmenybes Lietuvai atstovavo tik devyni lengvaatlečiai. 2022 metais lietuviai iškovojo du medalius disko metimo varžybose, kuriose antrąją vietą užėmė Myk.Alekna, trečiąją – A.Gudžius. L.Jasiūnaitė pateko į ieties metimo varžybų finalą, kuriame užėmė dešimtąją vietą.

Komandų įskaitoje Lietuva pernai surinko 13 taškų ir užėmė 31-ąją vietą.

Praeitis

Per visą pasaulio pirmenybių istoriją Lietuvos lengvaatlečiai iškovojo vienuolika medalių, tarp jų – devynis atkūrus Nepriklausomybę (po tris – aukso, sidabro ir bronzos).

Net devynis medalius iškovojo disko metikai. Pirmoji ant garbės pakylos dar sovietmečiu lipo Galina Murašova, tapusi 1983 metų pasaulio vicečempione.

Nepriklausomybės laikotarpiu keturis medalius laimėjo Virgilijus Alekna (du aukso ir du sidabro), po du – A.Gudžius (vieną aukso ir vieną bronzos) ir Myk.Alekna (vieną sidabro ir vieną bronzos).

Kitus du medalius iškovojo 400 metrų su barjerais bėgusi Ana Ambrazienė (sidabro, 1983 m.) ir septynkovininkė Remigija Nazarovienė (bronzos, 1997 m.).

Medaliai

Šių metų pasaulio pirmenybių medalių ir komandų įskaitose aiškiai pirmavo JAV.

JAV lengvaatlečiai iškovojo 12 aukso, 8 sidabro ir 9 bronzos medalius. Komandų įskaitoje JAV surinko 277 taškus.

Medalių lentelėje antrąją vietą užėmė Kanada (4, 2, 0), trečiąją – Ispanija (4, 1, 0). Tiesa, skaičiuojant visų spalvų medalius kanadiečius ir ispanus aplenkė net kelios šalys, kurios žemesnėse vietose atsidūrė dėl to, kad iškovojo mažiau aukso.

Tai – Jamaika (3, 5, 4), Kenija (3, 3, 4), Etiopija (2, 4, 3) ir Didžioji Britanija (2, 3, 5).

Pasaulio čempionais tapo 23 šalių sportininkai, medalius iškovojo 46 šalių lengvaatlečiai.

Tarp labiausiai nusivylusių buvo lenkai ir prancūzai, kuriems nepavyko tapti čempionais nė vienoje rungtyje. Lenkijos sportininkai laimėjo vos du sidabro medalius, prancūzai – vieną sidabro medalį.

Tuo tarpu Indija džiaugėsi pirmuoju pasaulio pirmenybėse iškovotu aukso medaliu, kuriuo buvo apdovanotas ieties metikas Nyradžas Čopra. Iki šių metų indai pasaulio pirmenybėse buvo laimėję tik vieną sidabro ir vieną bronzos medalį.

Komandos

Komandų įskaitoje taškus iškovojo 71 šalis. Kaip jau minėta, šios įskaitos nugalėtoja tapo JAV. Amerikiečiai surinko vos ne dukart daugiau taškų (277) negu antrąją vietą užėmusi Jamaika (139).

Į komandų įskaitos dešimtuką taip pat pateko Kenija (112), Didžioji Britanija (102), Etiopija (96), Kanada (70), Ispanija (55), Australija, Italija ir Nyderlandai (po 51).

Lenkija komandų įskaitoje užėmė 15-ąją vietą (31 tšk.), Latvija – 61-ąją (5).

Geriausieji

Didžiausią medalių kolekciją iš Budapešto išsivežė JAV sprinteris Noah Lylesas. Jis laimėjo 100 metrų bei 200 metrų bėgimo varžybas ir padėjo JAV komandai laimėti 4x100 metrų estafetės bėgimą. N.Lylesas vienintelis iškovojo tris aukso medalius.

Dviejų asmeninių rungčių čempionais, be N.Lyleso, tapo Kenijos ilgų nuotolių bėgikė Faith Kipyegon (1500 m ir 5000 m) bei Ispanijos ėjikai Maria Perez ir Alvaro Martinas.

Įdomu, kad ispanai laimėjo visų keturių ėjimo rungčių varžybas.