Seksualiniu nusikaltėliu pavadintas Mario Testino – didžiausia fotografijos žvaigždė

Dar praėjusią ankstyvą vasarą mados fotografas Mario Testino (63 m.) viename interviu prisipažino: „Esu perdėtai drovus žmogus, taip esu išauklėtas.“ Kas nustato jo profesijos ribas, kurio neatskiriama dalis yra jų nepaisymas?

 Seksualiniu nusikaltėliu pavadintas Mario Testino – didžiausia fotografijos žvaigždė.  <br> Scanpix nuotr.
 Seksualiniu nusikaltėliu pavadintas Mario Testino – didžiausia fotografijos žvaigždė.  <br> Scanpix nuotr.
 Seksualiniu nusikaltėliu pavadintas Mario Testino – didžiausia fotografijos žvaigždė.  <br> Scanpix nuotr.
 Seksualiniu nusikaltėliu pavadintas Mario Testino – didžiausia fotografijos žvaigždė.  <br> Scanpix nuotr.
 Seksualiniu nusikaltėliu pavadintas Mario Testino – didžiausia fotografijos žvaigždė.  <br> Scanpix nuotr.
 Seksualiniu nusikaltėliu pavadintas Mario Testino – didžiausia fotografijos žvaigždė.  <br> Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Oct 27, 2018, 11:12 PM

Visą gyvenimą M.Testino susiduria su klausimu, kada nuogumas yra natūralu, kada seksualu ir kada pornografija.

„Į nuogumą mūsų šeimoje buvo žvelgiama kaip į kažką nemalonaus. Niekuomet nuogumas nebuvo demonstruojamas kitiems, net šeimos nariams“, – sako žymusis nuotraukų meistras.

Visi M.Testino darbai – tai bandymas atrasti kitokį požiūrį į šią temą. Jis siekia, kad nuogumas nebūtų laikomas smerktinu, atgrasiu, seksualiu – tik per jį atskleisti asmens grynumą.

Ir šių savo paieškų metu Iš Limos (Peru) kilęs žvaigždžių fotografas M.Testino, dabar gyvenantis Londone, matyt, vaizdžiai sakant, perbrido per vieną ar kitą pelkę. „New York Times“ puslapiuose paskelbta žinia, kad buvę modeliai ir asistentai apkaltino žvaigždžių fotografus amerikietį Bruce'ą Weberį ir perujietį M.Testino dešimtajame dešimtmetyje prie jų seksualiai priekabiavus, daugelį apstulbino.

Tuo laiku prabangaus prekės ženklo „Gucci“ reklamai prieš M.Testino objektyvą pozavęs modelis Ryanas Locke'as štai ką papasakojo.

Per atranką viešbutyje „Chateau Marmont“ fotografas jį sutikęs vilkėdamas palaidą chalatą.

Tie modeliai, kurie norėjo būti pakviesti M.Testino, privalėjo bandomosioms nuotraukoms pozuoti nuogi priešais jo objektyvą.

Straipsnyje „New York Times“ buvęs „Gucci“ modelis R.Locke'as teigia, kad vienam reklamos motyvų – lovos scenai – M.Testino išprašęs visus dalyvaujančius iš fotosesijos aikštelės.

Tuomet fotografas, R.Locke'o teigimu, atsisėdęs ant jo, kad pademonstruotų, kokia turi būti poza su modeliu – moterimi.

„Jis – seksualinis nusikaltėlis“, – sako dabar 42-ejų aktorius.

R.Locke'o pasakojimas sukėlė Amerikoje didžiulį pasipiktinimą.

Perujiečio fotografo asistentė pranešė, jog jam metamų kaltinimų M.Testino nenorėtų komentuoti. Galima spėti, kad jis patyrė šoką.

Didžiausią nuostabą iš tikrųjų kelia kitkas. Juk būtent šioje srityje, kur sekso, nuogumo ir pagundos žaidimas naudojamas kaip reklamos priemonė, taip ilgai reikėjo laukti, kol pagaliau vienas sušuko # MeToo.

„Žinoma, dešimtajame dešimtmetyje M.Testino buvo toks pat įtakingas kaip Harvey Weinsteinas Holivude. Jis galėjo atverti kelią į karjerą ir galėjo ją sugriauti“, – sako mados žurnalo „InStyle“ vyriausioji redaktorė Kerstin Weng.

M.Testino metami kaltinimai seksualiniu priekabiavimu dabar galėtų sukelti mados pasaulyje #MeToo skandalą.

Buvusio „Gucci“ modelio R.Locke'o pasakojimas nustebino tuos, kurie niekada nebuvo su M.Testino fotosesijos aikštelėje ir žino tik jo įspūdingą karjerą.

Perujietis buvo mylimas šio pasaulio turtingųjų ir įžymiųjų fotografas. Prieš jo objektyvą mielai pozavo Velso princesė Diana, modelis Kate Moss, Holivudo žvaigždė Demi Moore. Fotografo atskleistas jų grožis niekada nenublanks jo nuotraukose.

Nejaugi tai tas pats M.Testino, kuriam kaltinimų seksualiniu priekabiavimu pažėrė buvęs modelis R.Locke'as?

Visada puikiai apsirengęs, lengvai įdegęs, žavus fotografas papuošdavo kiekvieną mados šventę. Ir pelnęs didžiulę sėkmę jis niekada nepamiršdavo savo kilmės ir rėmė labdaros projektus savo tėvynėje Peru.

Įdomiausia, kad šį kartą apie # MeToo prabilo vyrai, kuriems teko patirti seksualinį vyrų priekabiavimą.

Atidžiau pasidairius po ryškiu spindesiu apgaubto, viliojančio prabanga mados kolekcijų pristatymų, fotosesijų, podiumų ir reklaminių kampanijų pasaulio užkulisius daug kas atrodo kitaip nei normalioje aplinkoje.

Dauguma mados ir gyvenimo stiliaus fotografų yra homoseksualūs, o moterys – dievaitės. Čia valdžia padalyta kitaip.

Savaime suprantama, kad moterys čia uždirba kur kas daugiau, modeliai vyrai ant fotosesijų hierarchijos laiptelių dažniausiai stovi apačioje.

Ar prisimena kas nors modelį R.Locke'ą? M.Testino išgarsino ir K.Moss, kuri legendinė lieka iki šiol.

Homoseksualių fotografų ryšys su savo modeliais moterimis filmavimo ar fotosesijos aikštelėje dažnai yra ne tik nuoširdus, bet ir intymus. Bet jokiu būdu ne seksualinėje plotmėje. Žinoma, pasitaiko ir to.

Antai prieš kelerius metus buvo kilęs skandalas dėl fotografo Terry Richardsono seksualinio priekabiavimo. Modelis Emma Appleton tvirtino, kad jis siūlęs jai mainus, – seksą už galimybę papuošti žurnalo viršelį.

Darbo sąlygos per fotosesiją dažnai atrodo taip: vienas lengvai apsirengęs, kitas, stovintis už kameros, nori fotografuoti emocijas.

Nuo praėjusių metų rudens Amerikos leidykla „Conde Nast“ darbuojasi prie „Code of Conduct“ („Elgesio kodas“), kuris turi nustatyti darbo vietos sąlygas per fotosesijas. Ir jis skaitomas kaip pagalbinė knyga atlikėjams, kuriantiems suaugusiųjų filmą.

Bet kaip kitaip turėtų būti sureguliuotos emocinės ribos, iš kurių ir mados fotografijoje gali atsirasti menas?

Ir jas būtina sutvarkyti, nes to reikalauja ne tik laiko dvasia.

Visiems žinoma, kad M.Testino nepasižymi perdėtu mandagumu. Bet niekam nekyla abejonių, kad M.Testino fotografijos – menas. Ir tai bylojo praėjusiais metais

Berlyne, Helmuto Newtono fonde, surengta jo nuotraukų paroda „Undressed“.

Tuomet, stovėdamas ant raudonojo kilimo savo kolegų apsuptyje, žymusis perujietis nepamiršo savo profesijos. Nedideliu fotoaparatu, kurį su savimi nešiojasi nuolat, jis fotografavo juos.

Jam buvo skirta tiek dėmesio, kiek žvaigždei. Bet juk M.Testino ir yra savo srities žvaigždė.

O ką apie skandalą, susijusį su M.Testino, mano mados žiniasklaidos atstovai?

„Man nepatinka, kad dabar galioja dviguba moralė. Ir visi elgiasi taip, lyg to negalėję įsivaizduoti. Dešimtasis dešimtmetis buvo kitoks. Malonumų, šėlsmo, nevaržomo elgesio laikas. Ir tai žinojo visi mados fotografijos pasaulio atstovai. Absurdas, kad po pranešimo „New York Times“ dabar visi tokie nustebę. Reklamos kampanijos, tokios kaip „Gucci“, kurie rodė gaktos plaukuose išskustą raidę G, buvo laikomos dideliu menu“, – sako mados žurnalo „Elle“ vyriausioji redaktorė Sabine Nedelchev.

„Elle“ vyriausioji redaktorė mano, kad svarbiausia – leidinio vadovo požiūris: „Ar noriu savo žurnale žmogų parodyti kaip auką ir objektą? Ir ar praėjusį laiką reikia įvertinti moraliniais mūsų – laimei – „budresnio“ meto masteliais? Seksas, narkotikų ir rokenrolo laikai jau praeityje.“

S.Nedelchev labai smerkia seksualinio priekabiavimo atvejus. Kita vertus, nuogąstauja, kad netaptume fanatiškais.

Dvejus metus gyvenimo būdo žurnalo „InStyle“ redakcijai vadovaujanti mados žurnalistė Kerstin Weng įsitikinusi, kad M.Testino atvejis nebus paskutinis. Kaip ir įtakingojo Holivudo prodiuserio H.Weinsteino atveju, plūstelės sniego lavina.

Parengė ONA KACĖNAITĖ

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.