Lietuvės Vaidos Uksaitės sugebėjimai jaukia arabų mąstyseną: „Kartais jaučiuosi kaip kare“

Viduriniuose Rytuose karjeros laiptais sėkmingai kopianti Vaida Uksaitė (34 m.) savo namais vadina Omaną, širdį ką tik atidavė iš Belgijos kilusiam mylimajam Kevinui, bet tramplinu į sėkmę jai tapo Dubajus. Arabų pasaulio taisykles ji jau perprato, bet vis dar prisipažįsta: „Kartais jaučiuosi kaip kare.“

Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė su vyru Kevinu.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė su vyru Kevinu.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė su vyru Kevinu.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė su vyru Kevinu.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Vaida Uksaitė.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

Lrytas.lt

2021-01-26 20:00, atnaujinta 2021-01-27 10:49

Nors Vaidos karjera jau ne vienus metus sukasi įvairiose Rytų šalyse, išskirtinę vietą jos širdyje užėmė Dubajus, bet ji tikrai nesijaučia nutolusi nuo Lietuvos.

Dar studijuodama Kanadoje moteris susirado lietuvišką bažnyčią, tautiečių bendruomenę, kai jos gyvenimo kelias pasuko į Airiją – joje aptiko lietuvišką teatrą, o įsikūrusi Jungtiniuose Arabų Emyratuose įsiliejo į lietuvių verslo asociaciją, rašoma „Lietuvos ryto“ žurnale „Stilius“.

– Kodėl tapote emigrante?

– Dar studijų metais pagal mainų programą išvykau į Daniją. Tai buvo mano pirmasis bandymas paragauti gyvenimo užsienyje. O Vilniaus Gedimino technikos universitete įgijusi statybų inžinerijos bakalauro laipsnį studijų tęsti išvykau į Kanadą.

Buvo justi didelis ne tik kultūrinis, bet ir akademinis skirtumas tarp Šiaurės Amerikos ir Lietuvos – reikėjo stipriai dirbti, kad prisitaikyčiau prie naujos aplinkos, suvokčiau vietos kultūrą ir perprasčiau išties kitokią studijų sistemą.

Vėliau iš Kanados persikėliau į Airiją, ten įgijau ir verslo administravimo magistro laipsnį.

– O kaip atsidūrėte Dubajuje – didžiausiame Jungtinių Arabų Emyratų mieste su trimis milijonais gyventojų? Ko gero, ne veltui šis miestas vadinamas ne tik rekordų, bet ir didžiulių kontrastų miestu?

– Tai didelių galimybių kraštas. Baigdamas studijas mano pažįstamas jau darbavosi Abu Dabyje, tad ir aš pradėjau ieškoti ten darbo. Tiesa, atvykėliams, neturintiems patirties Viduriniuose Rytuose, įsidarbinti ten tikrai sudėtinga.

Beveik pusę metų skraidžiau pirmyn ir atgal, kol galiausiai nusišypsojo sėkmė ir susiradau darbą. Ir ne bet kur, o Dubajaus oro uoste.

– Kultūrų, darbo etikos skirtumai, galiausiai tai, kad esate moteris, kuri sukasi... statybų aikštelėje. Tikriausiai pradžia nebuvo lengva?

– Įvairūs skirtumai buvo labai akivaizdūs. Pavyzdžiui, kai tik pradėjau dirbti su Dubajaus oro uosto projektu, ten tebuvo statybvietė, kurioje zujo apie 12 tūkstančių darbininkų. Projektas, tiesa, jau buvo įsibėgėjęs, statybų pradžioje darbininkų buvo gal net 20 tūkstančių.

Vos tik įžengusi į oro uosto erdvę kaipmat pajutau, kaip šimtai akių susmigo į mane, moterį. Nors kompanijoje buvo ir daugiau moterų, jos tvarkė dokumentus ir faktiškai niekada neišeidavo iš biuro. O aš buvau žmogus, kuris koordinavo veiklą statybų aikštelėje.

Net kylant liftu, kuriame telpa 20–30 žmonių, darbininkai apstodavo mane ratu laikydamiesi pusės metro atstumo.

Moters ten negalima paliesti. Statybininkų žmonos likusios už tūkstančių kilometrų, jie dirba metų metus nematydami savo šeimos, bet tai daroma dėl moters gerovės.

Aš dirbau Katare, Kazachstane, Omane – būti moterimi statybų versle tiek Vakaruose, tiek Viduriniuose Rytuose vis dar neįprasta. Ir nežinau, ar tai greitai pasikeis.

– O kodėl apskritai nusprendėte rinktis statybų inžineriją – tokią gana vyrišką profesiją?

– Šeimoje esu vienturtė. Tad, pavyzdžiui, ruošiantis namų remontui man buvo įdomu, kaip viskas vyksta, kokios medžiagos naudojamos, koks bus galutinis rezultatas. Nors rinkdamasi studijas svarsčiau ir apie žurnalistiką.

Pradedant studijuoti statybų inžineriją grupėje mes buvome tik penkios merginos.

– Šiandien jūsų darbų sąrašas – įspūdingas. Po Dubajaus oro uosto jame atsirado ir prabangūs viešbučiai, ir brangios vilos. Apie kokius iššūkius dar svajojate?

– Vienas naujausių mano įgyvendintų objektų – „Royal Atlantis“ viešbučio statybos. Su šiuo projektu dirbau daug metų, bet man teko išvykti iš šalies prieš pat jį užbaigiant. Įdėjau tikrai daug energijos, nervų, prakaito ir širdies.

Su komanda įrengėme įspūdingą interjerą. Tikiuosi, kad tautiečiai, kurie lankysis Dubajaus Palmių salose ar konkrečiai šiame viešbutyje, žinos, jog lietuvė prisidėjo prie šių vietų įrengimo.

– Kokios jūsų asmeninės savybės padėjo siekiant karjeros?

– Užsispyrimas, kantrumas, tolerancija – to gyvenime reikia visur. Dar pridėčiau ir sveiką protą.

– O su kokiais ribojimais Jungtiniuose Arabų Emyratuose susidūrėte dėl to, kad esate moteris?

– Išskirčiau kelis. Aukso luitais tikrai niekas nesimėto, tad pirmasis iššūkis – biudžetas. Kitas ne mažiau svarbus – tai laikas. Darbui atlikti skiriama drastiškai mažai laiko, o kur dar kultūriniai skirtumai. Buvimas moterimi – vienas jų.

Visą interviu skaitykite naujausiame „Lietuvos ryto“ žurnalo „Stilius“ numeryje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.