Pirmasis šiemetinio „Ladies Go“ ralio etapas vyks gegužės 6 d. Jis startuos Vilniuje, prekybos slėnyje „Nordika“, drieksis per Elektrėnus, o finišuos Jonavos arenoje. Šis ralio etapas skiriamas Motinos dienai. Orientaciniame-pramoginiame „Ladies Go“ ralyje dalyvaus ir ekipažas „Pašėlusios močiutės“ iš Kauno.
Šio ekipažo dalyvės automobilyje kiekviena atlieka savo darbą: Rita Kybartienė (55 m.) – ekipažo vairuotoja ir komandos vadė, Diana Jaugelienė (49 m.) – šturmanė. Ekipažo smegenys, kaip jas vadina kolegės, – Džineta Šablauskienė (56 m.) ir Aušra Skėberė (58 m.), nes jos sprendžia ralio organizatorių pateiktas užduotis.
Kodėl jos „Pašėlusios močiutės“?
„Todėl, kad tikrai esame labai pašėlusios, – tvirtino visos vienu balsu. – Kodėl močiutės? Todėl, kad visos turime anūkų ir tuo didžiuojamės.“
Iš viso būna trys ralio etapai: pavasarį, vasarą ir rudenį. Kiekvienas driekiasi apie 200 kilometrų ir trunka vieną dieną. Po kiekvieno etapo komisija skaičiuoja rezultatus. Po paskutinio etapo paaiškėja laimėtojas, kuris būna apdovanojamas. „Ladies Go“ ralyje „Pašėlusios močiutės“ važiuoja nuo pirmojo etapo, vykusio 2019 m. birželio 15-ąją, ir nepraleido nė vieno.
„Pašėlusios močiutės“ laimėjo ne vieną prizą: vienais metais jų ekipažas buvo išrinktas populiariausiu, kitais jos buvo pažymėtos kaip draugiškiausias ralio kolektyvas. Taip pat jos laimėjo fotomenininkės Jurgos Anusauskienės fotosesiją, kuri vyko Paežerių dvare.
Lenktynės tapo šių moterų pramoga. R.Kybartienė labai mėgsta vairuoti, ji dalyvauja ir „Ladies Go“ ralio kartingo, slalomo varžybose.
„Viską, kas juda, vairuoju aš“, – juokėsi Rita, automobilį vairuojanti nuo 1995 metų.
Kadangi „Ladies Go“ – orientacinis -pramoginis moterų ralis, joms tenka atlikti ir įvairių užduočių. Kai kurias jų moterys pasiskirsto tarpusavyje. Būna taip, kad vienam komandos nariui reikia užlipti į aukštą apžvalgos bokštą, tad visada į jį lipa Džineta.
„Ji – labai sportiška moteris“, – kolegę gyrė Rita.
Bet būna ir taip, kad visa komanda turi užlėkti į bokštą. Negana to, dar būna nurodyta, kad bokšto viršuje visas ekipažas turi nusifotografuoti.
„Važiuojame per Lietuvą. Pamatai šalį, įdomesnes įsimintinas vietas, įvairius apžvalgos bokštus – tai, kam paprastai neatrasi laiko“, – pasakojo Rita.
Kita vertus, nepaskubėsi, nepalėksi su vėjeliu – yra taisyklės, kurių privalai laikytis. Ekipažo vairuotoja R.Kybartienė dirba Kauno technologijų mokymo centre profesijos mokytoja – specialiųjų poreikių turinčius mokinius moko pynimo iš vytelių amato.
„Turiu keturis sūnus ir tris anūkes. Mano trys vyresnieji sūnūs turi po dukrą“, – pasigyrė Rita. Pašėlusiai močiutei jos anūkės Adrija (7 m.), Dija (3 m.) ir Upė (2 m.) – mylimos mažosios princesės. Mergaitės gyvena Kaune.
„Ralis suteikia labai gerų emocijų, daug pažinčių. Tai labai geras laiko praleidimo būdas“, – pabrėžė ekipažo šturmanė D.Jaugelienė, dirbanti tiekimo vadybininke bendrovėje „ETA servisas“. Prie „Pašėlusių močiučių“ komandos Diana prisijungė kiek vėliau. Anksčiau „močiutės“ turėjo kitą šturmanę.
Kurios pareigos ralyje atsakingesnės – ar Ritos, kuri vairuoja automobilį, ar šturmano, kuris nurodo kelią?
„Manau, abiejų atsakingos. Rita turi būti dėmesinga kelyje, nes veža visą ekipažą. O aš kelią nurodau, taigi šturmanas negali suklysti. Bet pasitaiko visko. Adrenalinas, emocijos – ir tiesiog nuvažiuoji ne į tą pusę. Paskui turi susigaudyti pagal kelio knygą, kelio ženklus, kaip grįžti į tą vietą, iš kurios išklydai. Bet tada jau prarandi laiko“, – pasakojo D.Jaugelienė.
Ralis – vienas pagrindinių Dianos pomėgių. Vyksiantis gegužės 6-ąją jai bus trečiasis. Pirmaisiais metais šturmano pareigos Dianai buvo didelis iššūkis. Ji net konsultavosi su vaikinais, kurie moka skaityti kelio knygą. Perkąsti kelio programėlę taip pat nebuvo lengva.
Bet šiame, pavasario, etape, kaip Diana išsiaiškino, šturmanas ne tik galės vadovautis kelio knyga, bet ir turės parsisiųsti ir naudoti inovatyvią programėlę „Roadgames“, kurioje bus pažymėtos užduotys ir sekamas dalyvių greitis. Diana turi du anūkus: Danielį (7 m.) ir Ellią (2 m.), jie gyvena Anglijoje.
A.Skėberei „Ladies Go“ ralis patinka tuo, kad moterys įtraukiamos į aktyvią veiklą. Jos gali pabendrauti ir su bendraamžėmis, ir su jaunesnėmis kolegėmis.
„Man labiausiai patinka, kad moterys ištraukiamos iš namų rutinos. Ralis – tai išėjimas iš namų, pabėgimas nuo darbų, visokių minčių. Man patinka, kad turime savą, kaip aš sakau, mergaičių kompaniją. Dar patinka, kad turime progą pasirūpinti savo erudicija, nes gauname ir užduočių.
Pavyzdžiui, važiuojame per Žemaitiją – ir klausimai būna apie Žemaitiją. Mudvi su Džineta sėdime gale, naršome internete ir ieškome atsakymų į tuos klausimus. Nebuvau mačiusi šakočių kepimo įrangos. Per vieną ralį buvo galimybė tai pamatyti. Nėra taip, kad mes tik treniruojamės, tik siekiame įspūdingų rezultatų. Ne. Ralis – tai išėjimas į žmones. Man patinka ir pramoginė, ir edukacinė ralio pusės“, – „Ladies Go“ privalumus vardijo Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinyje kineziterapeute dirbanti A.Skėberė.
Aušra labai mėgsta vairuoti, jos vairavimo stažas – 34 metai.
„Vairavimo egzaminus laikiau dar SDAALR (savanoriškoji draugija armijai, aviacijai ir laivynui remti, veikusi 1951–1991 m., sukarinta masinė visuomeninė organizacija). Egzaminus laikėme tik dvi merginos“, – prisiminė Aušra.
Vairuotojo egzaminus ji išlaikė 1989 m. iš pirmo karto. Tada moterys vairavimo kursuose buvo retenybė.
Aušra turi du anūkus: iš dukters pusės Anastasiją (8 m.), ji gyvena Kaune, ir iš sūnaus – Fredriką (2 m.), kuris gyvena Švedijoje.
„Mudvi su Aušra sėdime gale ir palaikome ekipažo nuotaiką. Klausimai, į kuriuos turime atsakinėti, būna įvairūs – apie ralį, gamtą.
Gauname tokius lapus su klausimais ir turime arba pažymėti, arba parašyti teisingus atsakymus. Pavyzdžiui, yra klausimas ir trys atsakymai į jį. Turime pažymėti teisingą“, – pasakojo „Pašėlusių močiučių“ narė šokių mokytoja Dž.Šablauskienė.
Tam tikrose sustojimo vietose Džineta su Aušra atiduoda tuos lapus. Komisija tikrina, ar teisingi atsakymai, ir skaičiuoja taškus. Būna įvairiausių užduočių. Reikia bėgti, pavyzdžiui, į apžvalgos bokštą, o nubėgus atsakyti į klausimus. Joms teko bėgti ir į kažkokį slėnį, o viename mieste bėgiojo po visą parką.
„Iš automobilio reikia išlipti visam ekipažui, o bėga ta, kuri greitesnė. Tad visada bėgu aš“, – sakė Džineta.
Džinetai patinka tas ralis. Kadangi ne kartą leidosi į jį, tai ir kitus ekipažus pažįsta.
„Ralis – puikus laisvalaikio leidimo būdas. Linksma būna. Susipažįsti su naujais žmonėmis, tad pažinčių ratas didėja. Mes jau tokios – jeigu šėlioti, tai šėlioti. Būna, kad užsisakome viešbutį po ralio. Pavyzdžiui, Druskininkuose – ten pabuvome, pailsėjome. Močiutės yra laisvos, ne taip kaip jaunos mamos, kurių po ralio laukia maži vaikai.
Mes džiaugiamės gyvenimu. Namuose rūpesčiai niekada nesibaigs – tai tas, tai anas. O kai išleki į ralį – tai fantastika. O dar kai mes visos keturios tokios linksmos, labai smagu. Susigalvojame ir kitokių pramogų. Kartu leidžiamės mašinomis ir į keliones. Esame tikrai pašėlusios, turbūt netradicinės močiutės. Feisbuke mūsų komanda turi daug sekėjų“, – kalbėjo Dž.Šablauskienė.
Ji dirba šokių mokytoja „Rasos“ gimnazijoje, taip pat turi nuosavą šokių studiją, kurioje dirba vakarais su vyresniais žmonėmis. Džinetos šokėjos merginos, pamačiusios „Pašėlusių močiučių“ nuotraukas, paklausė: „O kaip mums taip atrodyti, kai sulauksime jūsų metų?“
Džineta turi du sūnus ir du anūkus – Jorę (6 m.) ir Arijų (5 m.), kurie gyvena Kaune.
„Mano hobis ir darbas yra šokiai, taigi esu labai laimingas žmogus – nejaučiu, kad dirbu. Mano kredo – judėti, džiaugtis, kad kiekviena minutė būtų naudinga. Tada žmogus visada bus jaunas ir linksmas. Taip, laikas bėga greitai, bet naudingai“, – mano „Pašėlusių močiučių“ komandos narė Džineta.