Kodėl nesitikriname dėl baisių ligų, nors tai nieko nekainuoja?

Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) oficialiai atidaryta socialinės akcijos „Aplenk ligą“ fotografijų paroda, kurioje įamžinti garsūs mūsų šalies sportininkai – šios akcijos ambasadoriai, kviečiantys žmones aktyviau rūpintis savo ir artimųjų sveikata, nemokamai išsitirti dėl vėžio, sveikai gyventi ir nebūti abejingais gerai savijautai. Po atidarymo ši paroda ištisus metus keliaus po šalies institucijas, gydymo įstaigas ir socialinius partnerius.

E.Krungolcas – vienas iš socialinės akcijos ambasadorių.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
E.Krungolcas – vienas iš socialinės akcijos ambasadorių.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Mar 24, 2015, 12:25 PM, atnaujinta Jan 8, 2018, 10:08 AM

Parodos atidarymo juostą kirpę sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, VLK Draudimo plėtros departamento direktorius, laikinai einantis direktoriaus pareigas, Gintaras Kacevičius, VLK direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė linkėjo, kad žmonės įsiklausytų į raginimus rūpintis sveikata ir neliktų jai abejingi.

Šio renginio metu ministrė R.Šalaševičiūtė prie šios akcijos prisijungusiems sportininkams įteikė specialius padėkos raštus, taip dėkodama už jį indėlį ir rūpestį žmonių sveikata.

Taip pagerbti socialinės akcijos „Aplenk ligą“ ambasadoriai – pasaulio ir Europos čempionas, olimpinių sidabro ir bronzos medalių laimėtojas penkiakovininkas Edvinas Krungolcas, pasaulio ir Europos čempionas, olimpinių žaidynių olimpinių sidabro ir bronzos medalių laimėtojas penkiakovininkas Andrejus Zadneprovskis, olimpinė ir pasaulio čempionė penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, Europos ir pasaulio čempionė irkluotoja Donata Vištartaitė, pasaulio jaunimo prizininkė ir jaunių pasaulio čempionė penkiakovininkė Ieva Serapinaitė, Lietuvos ir Lietuvos žaidynių čempionas penkiakovininkas Vladislavas Sosnovskij.

Socialinės akcijos „Aplenk ligą“ iniciatoriai – VLK ir LTOK. Ši socialinė iniciatyva prasidėjo praėjusių metų pabaigoje, kuomet buvo surengta meninė fotosesija, po to sukurtas vaizdo klipas, kviečiantis žmones nemokamai tirtis savo sveikatą ir sveikai gyventi. Kitas šios akcijos produktas – minėta fotografijų paroda.

Socialinės akcijos fotografijų parodai sukurti panaudotos Martyno Rudzinsko, Dainiaus Labučio ir Alfredo Pliadžio nuotraukos.

Raginti būtina

Akcijos sumanytojai portalui lrytas.lt tvirtino, kad Lietuvos žmonės vis dar pernelyg abejingi savo sveikatai. Nemokamomis, valstybės finansuojamomis sveikatos patikros programomis, kurios leidžia laiku atpažinti ir pradėti gydyti pačias sunkiausias ir pavojingiausias ligas, pasinaudoja toli gražu ne visi, kam tos programos skirtos.

Šiuo metu Privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis yra finansuojamos šešios prevencinės programos. Medikai džiaugiasi, kad pernai pasitikrinti sveikatos pagal šias programas atėjo daugiau žmonių, nei užpernai – tačiau skaičiai vis vien pernelyg kuklūs.

Pirma iš jų yra Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš PSDF biudžeto lėšų, programa. Joje gali dalyvauti moterys nuo 25 iki 60 metų. Šios programos priemonės taikomos kas trejus metus. Ja 2014 m. pasinaudojo 118,5 tūkst. moterų.

Kita programa – Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa. Ji skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Joje moterys gali dalyvauti kas dvejus metus. Tačiau pasitikrinti pernai suskubo tik kiek daugiau kaip 93 tūkst. moterų.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa yra skirta asmenims nuo 50 iki 74 metų. Šioje programoje asmenys gali dalyvauti kas dvejus metus. Ji pernai buvo pati populiariausia – daugiau kaip 234 tūkst. žmonių ja pasinaudojo.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai serga priešinės liaukos vėžiu. Šioje programoje vyrai gali dalyvauti kas dvejus metus. Ja 2014 m. pasinaudojo 109 tūkst. vyrų.

Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir priemonių finansavimo programoje gali dalyvauti vyrai nuo 40 iki 55 metų ir moterys nuo 50 iki 65 metų. Tai – antroji pagal populiarumą programa, ja pernai pasinaudojo beveik 224 tūkst. žmonių.

Vaikų dantų dengimo silantinėmis medžiagomis finansavimo programa skirta vaikams nuo 6 iki 14 metų. Ja pernai pasinaudojo 42,6 tūkst. vaikų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.