Kaip plauti rankas ir vaisius bei žalumynus, kad išvengtume ligų

Rankas plauti būtina, nors dezinfekuoti jų nereikia – užteks muilo, o, jeigu jo nėra, gerai nuplaus ir didesnis kiekis vandens, LRT Radijui sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Birutė Zdanevičienė.

Vaisius ir daržoves labai sunku užauginti jų neteršiant, nepurškiant.<br>123rf nuotr.
Vaisius ir daržoves labai sunku užauginti jų neteršiant, nepurškiant.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrt.lt

2015-06-10 13:52, atnaujinta 2017-11-23 09:22

„Ant neplautų rankų nusėda tai, kas yra aplinkoje, prie ko mes prisilietėme. Jei nenuplausime, turėsime ir bakterijų, ir virusų, ir parazitų, ir grybų. Tai nebūtų taip pavojinga, jei rankų nekištume į burną, nesiliestume prie maisto, neplatintume kitiems asmenims“, – kalba specialistė.

Be to, pastebi ji, chemikalų ar užkrečiamųjų ligų sukėlėjų gausu ir ant neplautų vaisių bei daržovių, nesaugūs gali būti ir turgavietėse pirkti maisto produktai. Todėl, pabrėžia B. Zdanevičienė, ne pro šalį pagalvoti, ar verta pirkti nesufasuotus ir kitus neaiškius mėsos gaminius, žalumynus ir vaisius būtinai plauti, o, jei galima, ir nulupti.

– Tyrimas „Švarios rankos – mikrobams patrankos“ parodė, kad beveik pusės moksleivių rankos užterštos kenksmingomis bakterijomis. Jus nustebino ar ne, kad vaikai, paaugliai netinkamai plauna rankas?

– Šis tyrimas nenustebino, bet būtų įdomu žinoti, kada tikrino rankas – prieš valgį ar kitu metu. Gyvename įvairių mikroorganizmų pasaulyje ir turime su jais sugyventi. Yra ir gerosios bakterijos, ir blogosios, jos tarpsta gamtoje, o mes nenorėkime, kad gamta būtų sterili – kitaip nebūtų ir mūsų pačių. Tačiau prieš valgį, pasinaudojus tualetu, padirbus darže, paglosčius šunį, žinoma, rankas reikia plauti, nes ant jų, kaip ir visoje aplinkoje, yra tūkstančiai bakterijų.

– Ką galima rasti ant tų neplautų rankų?

– Ant neplautų rankų nusėda tai, kas yra aplinkoje, prie ko mes prisilietėme. Jei nenuplausime, turėsime ir bakterijų, ir virusų, ir parazitų, ir grybų. Tai nebūtų taip pavojinga, jei rankų nekištume į burną, nesiliestume prie maisto, neplatintume kitiems asmenims. Esmė ta, kad rankas reikia plauti vandeniu ir muilu, bet ne dezinfekuoti.

Tyrimas parodė, kad vaikučiai rankas plauna per mažai. Jie yra nekantrūs, visur skuba, bėga, todėl tik pakiša rankas po vandeniu ir iš karto nusišluosto. O iš tikrųjų plauti reikia muilu ir trinamaisiais, sukamaisiais judesiais ne mažiau kaip 10–15 sekundžių. Bet netgi mes, suaugusieji, ne visada taip darome.

– Ar muilas būtinas? Yra teorijų, kad užtenka ir vandens.

– Taip, vanduo tikrai didžiąją dalį nuplauna mechaniškai. Tik vandens reikia daug daugiau. Taigi iš tikrųjų galima ir be muilo, bet naudojant muilą procesas bus trumpesnis.

– Bet ir mes, suaugusieji, ne visuomet tinkamai plauname rankas. O kaip reikia plauti vaisius ir daržoves? Vieni plauna labai atidžiai, karštu, netgi verdančiu vandeniu, kai kurie nupliko, kai kurie perplauna su soda. Ką manote apie tai?

– Vaisius labai sunku užauginti jų neteršiant, nepurškiant. Be to, užkrečiamųjų ligų sukėlėjų ant vaisių ir daržovių gali patekti ir nuo mūsų pačių. Jei žmonės, sergantys, pavyzdžiui, šigelioze, kuri plinta per mūsų ekskrementus, po tualeto nenusiplovę rankų apčiupinėja maistą, sukėlėjas išlieka. Taip pat sukėlėjus platina ir kačiukai, šuniukai. Todėl visus gyvūnus reikia kartais nuvesti pas veterinarą ir duoti vaistų, kad jie nesirgtų ir neplatintų ligų. Taigi daržovės ir vaisiai gali būti užteršti ne tik purškiamais chemikalais, bet ir ligų sukėlėjais. Todėl rekomenduojame visada vaisius ir daržoves plauti.

– Kaip reikia plauti vaisius?

– Vaisius rekomenduojama plauti, o mirkymas vandenyje su soda chemikalų kiekį iš tikrųjų sumažina. Dar geriau būtų nuplovus vaisius nulupti. Bet yra tokių vaisių, kurių negalima plauti, pavyzdžiui, labai smarkiai nenuplausime aviečių. Braškes geriausia plauti tekančiu vandeniu. Netgi labai gražias pirktines uogas rekomenduojama plauti. Taip kaip rekomenduojame plauti džiovintus vaisius, riešutus, nes jie atvažiavę iš šiltųjų kraštų, kur užkrečiamųjų ligų sukėlėjų tikrai daugiau negu pas mus.

– Kaip patartumėte elgtis su rūkytomis dešromis arba rūkytais kumpiais, kuriuos perkame nesupakuotus? Pavyzdžiui, vieni nupliko verdančiu vandeniu, kiti iš viso nieko nedaro, kiti nulupa odą.

– Aš visada esu už saugius produktus, už saugų vandenį. Jei bijome, geriau rinktis produktus, kurie pagaminti gamyklose ir turi nurodytą realizacijos terminą. Turgaus produkcija visada rizikinga, nors ten tikrina ir veterinarijos tarnybos, kad nepatektų kenksmingų, nesaugių produktų. Bet žmogus turėtų žinoti: jei perka tarpuvartėje ar kažkokius neaiškius, nefasuotus produktus, niekas jo neapsaugos – visko gali būti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.