Plaukų šalinimo būdai: pliusai ir minusai medikų akimis

Vasara – metų laikas, kuomet maksimaliai atidengiame savo kūną. Trumpi sijonai ir šortai, bikiniai paplūdimyje – per karščius norisi, kad drabužiai kuo mažiau varžytų. Tačiau būtent tada didžiausia problema tampa nepageidaujami kūno plaukeliai. Kokie egzistuoja jų šalinimo būdai, kurie iš jų – efektyviausi? Apie tai papasakojo gydytoja dermatologė-trichologė Gitana Šabūnienė.

Gydytoja dermatologė-trichologė Gitana Šabūnienė.
Gydytoja dermatologė-trichologė Gitana Šabūnienė.
Daugiau nuotraukų (2)

manosveikata.lt

2015-07-08 13:52, atnaujinta 2017-10-27 09:20

Plaukus galime šalinti dviem skirtingais būdais: epiliacija ir depiliacija.

Depiliacija – tai mechaniškas plaukų šalinimas: pešiojimas, skutimas, šalinimas cukrumi, vašku ar pasitelkiant elektrinius depiliatorius bei kremus.Tačiau visi šie būdai yra laikini – plaukai pradeda ataugti jau antrą trečią savaitę.

Epiliacija – tai plaukų šalinimas suardant augimą lemiantį plauko svogūnėlį. Šis metodas padeda problemą spręsti iš esmės ir ilgam laikui. Dažniausiai tam pasitelkiama šviesa (šviesos impulso arba lazerinė epiliacija).

Skutimas – kuomet skustuvo ašmenys veikia plaukus odos paviršiuje, todėl efektas yra trumpalaikis. Po skutimo plaukai atauga greitai ir nemaloniai dygūs, todėl procedūrą reikia dažnai kartoti. Šio būdo privalumas – nedidelė kaina, paprastumas ir greitis. Tačiau dėl skutimo oda dažnai sudirgsta, o smulkių įpjovimų vietose gali prasidėti uždegimas ar plaukų įaugimas.

Šalinimas cukrumi – kuomet yra naudojamas koncentruotas cukraus sirupas. Oda yra padengiama iki virimo užkaitintu ir atvėsintu cukraus tirpalu su citrinų sultimis, medumi arba vašku, tuomet uždengiama plonu audeklu. Kai audeklas prilimpa prie odos, greitai pašalinamas kartu su plaukais. Šis depiliacijos metodas laikomas seniausiu ir yra atkeliavęs iš Artimųjų Rytų. Tačiau tokia procedūra yra ganėtinai skausminga ir todėl netinkama jautrioms vietoms, tokioms kaip bikinio, pažastų, veido ir pan.

Depiliacija vašku – kuomet oda padengiama specialiu mišiniu su lipniomis medžiagomis. Dažniausiai naudojami karšti kietieji (dervų ir citrinų sulčių pagrindu) ir šilti minkštieji vaškai (su medumi ar cukrumi). Plaukus šalinant vašku, pažeidžiama folikulo sienelė, dėl to šiek tiek sulėtinamas plaukų augimas, jie plonėja. Tačiau didžiausias šio būdo trūkumas – skausmingumas ir efekto laikinumas. Taipogi dažnai pasitaiko komplikacijų: įaugę plaukai, atsiranda raudoni mazgeliai, pūlinukai, kurie gydami palieka ilagalaikes dėmeles odoje ir kt.

Cheminė depiliacija – kuomet naudojami kremai-depiliatoriai, kurie veikia ne tik patį plauką išorėje, bet ir odoje esančią jo dalį. Pažeistas plaukas yra lengvai pašalinamas. Šio metodo privalumas yra procedūros neskausmingumas ir galimybė taikyti veido ir bikinio srityje. Tačiau neretai oda sudirginama, pasitaiko alerginių reakcijų yra ir odos nudegimo pavojus. Be to kremai silpnai veikia kietus ir tamsius plaukus.

Elektriniai epiliatoriai – tai skutimosi mašinėlės, kurių spiralė plaukus išpeša su jų šaknimis. Procedūra yra ganėtinai nemaloni. Paprastai tokie epiliatoriai naudojami kojoms epiliuoti. Tačiau mašinėlės kartais traumuoja epidermį, o pažeidus plauko folikulą, iš vieno svogūnėlio gali pradėti augti keli plaukeliai. Neretai oda parausta, pleiskanoja.

Plaukų šalinimas intensyvios šviesos impulsu – IPL (Intensive Pulse Light) pasauliniu mastu pripažintas kaip vienas efektyviausių nepageidaujamų plaukų šalinimų būdų, o šviesių ir rusvų plaukų atveju jis gerokai pranoksta plaukų šalinimo lazeriu procedūras. Šio metodo veikimas pagrįstas selektyvios fototermolizės principu, kuomet yra skleidžiami filtruotos šviesos impulsai, kuriuos  sugeria melaninas – plaukuose esantis pigmentas. Melanino sugeriama šviesa virsta šiluma, kuri selektyviai sunaikina ląsteles, atsakingas už plauko augimą. Pašalinus šias ląsteles, plaukai sunyksta ir pradeda kristi.

Šviesos impulsui yra jautrūs plaukai, esantys aktyvioje augimo fazėje. Tokių paprastai būna apie 30 proc. visų plaukų. Likusieji 70 proc. yra ramybės fazėje, nepajėgūs sugerti šviesą. Per vieną seansą pašalinama iki 90 proc. plaukų, esančių  augimo fazėje.

Plaukų šalinimo rezultatai skiriasi priklausomai nuo odos tipo, plaukų savybių, kūno srities, lyties ir žmogaus amžiaus. Kiekvienos kūno dalies plaukai yra skirtingi, pvz.: plaukai gali būti arčiau paviršiaus arba  giliau odoje. Jie gali būti stori arba ploni, sudaryti iš mažesnio ar didesnio melanino kiekio arba jo neturėti. Paprastai jau po pirmos procedūros apie 30% plaukų paveiktoje srityje pamažu pradeda kristi, ir tai vyksta tarp antros-trečios savaitės po kiekvienos procedūros. Patikimas, eilę metų išliekantis efektas paprastai pasiekiamas po 4–6 procedūrų, kurios atliekamos kas 30-45 dienas. Plaukai tampa plonesni, šviesesni ir retesni po kiekvienos procedūros, sulėtėja plaukų augimas.

Plaukų šalinimo intensyvios šviesos impulsu privalumas yra tai, kad išvengiama uždegiminių reakcijų, išsaugomas odos vientisumas. Šis metodas turi ir eilę papildomų privalumų kaip pvz.: pašalinamos odos dėmės ar įaugę plaukai, atsirandantys dėl dažnos depiliacijos vašku, efektyviai sprendžia problemas, susijusias su folikulitu (vieno ar daugiau plaukų folikulų uždegimu). Šiuo metu tai vienas efektyviausių plaukų šalinimo metodų. Jį taikant galima šalinti beveik visų tipų plaukus ir bet kurioje kūno vietoje (išimtis – žili plaukai, nes jie tiosiog neturi pigmento).

SHR (Super Hair Removal) – tai naujausia technologija, visiškai kitokia nei daugelį metų naudota IPL (Intensive Pulse Light), garantuojanti greitą ir beskausmį plaukų pašalinimą. Moderni aušinimo sistema maksimaliai sumažina karščio ir skausmo pojūčius. Įprastinės lazerio procedūros metu plaukas įkaitinamas net iki 60-70°C, todėl yra stiprus karščio ir skausmo pojūtis. SHR technologijos privalumas yra tai, kad jos metu plauko folikulas paveikiamas tik 45°C temperatūra, todėl ši procedūra yra saugi ir visiškai neskausminga. Be to SHR aparate sukurtos kompiuterinės programos įvairiems odos tipams, todėl procedūra yra saugi ir ją galima atlikti visais metų laikais. SHR įrenginys generuoja ne tik didelės galios tam tikro spektro šviesos impulsus, bet ir radio dažnio (RF) bangas. Procedūros metu impulsus sugeria plaukų šaknyse esantis pigmentas melaninas, to pasekoje išsiskyrusi šiluma suardo ląsteles, atsakingas už plauko augimą. RF bangos padeda ilgiau išlaikyti išsiskyrusią šilumą, kas žymiai pagerina procedūros efektyvumą. Plauko folikulas negrįžtamai sunyksta. Plaukai pradeda kristi, praėjus 14 – 20 dienų po procedūros. SHR technologija užtikrina neagresyvų plaukų šalinimą ir ilgalaikius rezultatus. Priešingai nei vieną šviesos bangos ilgio spektrą turintis lazeris, šis metodas suteikia galimybę pasirinkti bangos ilgį pagal kiekvieno žmogaus individualų odos tipą, plaukų spalvą  ir užtikrina gerus rezultatus daugumai plaukų spalvų ir skirtingiems plaukų storiams nuo plonų iki storų plaukų.

Nors po intensyvios šviesos impulso procedūros nėra jokių liekamujų reiškinių, yra keletas svarbių rekomendacijų, kurių reiketų laikytis prieš, po ir tarp  procedūrų. Nerekomenduojama atlikti procedūros, jei sergate epilepsija, esate nėščia, jei planuojamos procedūros vietoje yra tatuiruotės, turite polinkį keloidinių randų susidarymui, jums yra ar buvo diagnozuoti piktybiniai odos navikai, jei buvote saulėje ar soliariume mažiau nei 15 dienų iki procedūros, vartojate vaistus, padidinančius odos jautrumą šviesai. Galimi apribojimai sergant cukriniu diabetu.

Epiliacijos priemonės nuolat tobulinamos. Taigi būdų, kaip radikaliai atsikratyti nereikalingų plaukų, pakanka. Svarbu protingai rinktis, skirtingoms kūno sritims derinti įvairius metodus ir įvertinti žmogaus individualias savybes.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.