Mokslininkai sunerimę – panašu, kad netolimoje ateityje ši liga taps ne tik sunkiai pagydoma, bet ir visai nepagydoma. Todėl būtina kurti naujus vaistus, leisiančius užbėgti nemaloniems įvykiams už akių.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras pranešė, kad pastaraisiais mėnesiais pasaulyje registruojami nauji šios ligos atvejai. Dar visai neseniai buvo kalbama apie Pietryčių Azijoje supergonorėja užsikrėtusį vyriškį, kuris išgyveno kol kas sunkiausią registruotą ligos atvejį.
Deja, jo istorija prilygsta ledkalnio viršūnei. Nors nėra tikslių duomenų, manoma, kad didžiausias sergamumas yra tam tikrose Azijos žemyno dalyse. Pvz., neseniai atliktas tyrimas nurodė, kad net 19 proc. atvejų Kinijoje
gonorėja yra atspari įprastiems vaistams.
Itin dažna infekcija
Gonorėja, antra pagal dažnumą po
chlamidiozės lytiškai plintančia liga, užsikrečiama nesaugių lytinių, oralinių, analinių santykių metu ar dalinantis intymiais žaislais. Apie 10 proc. vyrų ir 50 proc. moterų nejaučia jokių simptomų, tačiau daugybė susirgusiųjų patiria deginimą šlapinantis, pastebi žalsvų ar gelsvų išskyrų iš lyties organų.
Negydoma ši infekcija gali sukelti dubens srities uždegimą, kuris tiek moterims, tiek vyrams gali baigtis nevaisingumu.
Paprastai gydytojai šią ligą gydo dviejų tipų antibiotikais. Tačiau panašu, kad bakterija tapo jiems atspari. Kol kas infekciją dar galima išgydyti mažiau populiariais antibiotikais, tačiau jų veiksmingumo dienos taip pat suskaičiuotos.
Pavojus daug didesnis
Daugiau nei 70 metų gydydami įvairias bakterijų sukeltas infekcijas medikai pagrindine priemone laikė antibiotikus. Dažnas jų skyrimas, netinkamas vartojimas lėmė katastrofišką situaciją: augantį vaistams atsparių bakterijų skaičių.
Manoma, kad 2050 m. šiandien dar išgydomos ligos pražudys apie 10 mln. gyventojų. JAV šiandien yra užregistruota apie 18 antibiotikams atsparių bakterijų, tarp jų ir supergonorėjos sukėlėja.
Tačiau dar ne viskas prarasta – reikėtų nepamiršti, kad lytiniu būdu plintančioms ligoms užkirsti kelią itin paprasta. Tereikia elgtis atsakingai ir lytinių santykių metu saugotis prezervatyvu.