Išblyško oda? Gali būti, jums trūksta svarbios medžiagos

2022 m. birželio 6 d. 22:57
Lrytas.lt
Žmogaus organizmui geležis reikalinga, kad susidarytų hemoglobinas – raudonųjų kraujo kūnelių baltymas, kurio dėka kraujagyslėse pernešamas deguonis. Jeigu hemoglobino lygis žemas, kūno audiniai ir raumenys nėra efektyviai aprūpinami deguonimi. Tai sukelia sveikatos būklę, vadinamą anemija arba mažakraujyste.
Daugiau nuotraukų (5)
Nors yra įvairių anemijos tipų, dažniausiai ją sukelia geležies trūkumas, kurio simptomai priklauso nuo įvairių veiksnių:
– anemijos laipsnio;
– kaip greitai anemija išsivystė;
– jūsų amžiaus;
– bendros sveikatos.
Tam tikrais atvejais mažakraujystė nepasireiškia jokiais simptomais.
Pateikiame 9 dažniausius požymius, kurie praneša apie geležies trūkumą kraujyje:
1. Neįprastas nuovargis
Nuovargis yra dažniausias geležies trūkumo sukeliamas simptomas. Jis pasireiškia dėl sumažėjusio hemoglobino kiekio ir to sąlygoto sutrikusio organizmo ląstelių aprūpinimo deguonimi. Dėl šios priežasties didesnis krūvis tenka širdžiai, kuri atsakinga už deguonimi prisotinto kraujo apytaka.
Lėtinis nuovargis – dažna problema, būdinga ir kitoms būklėms, todėl vien šio simptomo nepakanka anemijai nustatyti. Tačiau geležies trūkumo sukeltas nuovargis dažnai pasireiškia kartu su silpnumo jausmu, irzlumu, sutrikusia koncentracija.
2. Išblyškusi oda
Blyškesnė nei įprastai oda, taip pat blyški vidinė apatinių vokų spalva yra kitas dažnas geležies trūkumo simptomas.
Hemoglobinas suteikia kraujui raudoną spalvą, todėl dėl geležies trūkumo kraujo spalva gali prarasti sodrumą. Štai todėl oda gali prarasti raudonį, jei žmogui pasireiškė anemija.
Dėl geležies trūkumo spalvą dažniausiai pakeičia veidas, dantenos, vidinė lūpų dalis ar akių vokai. Tačiau išblykšti gali ir viso kūno oda.
Šis simptomas dažniausiai pasireiškia vidutinės arba sunkesnės anemijos formos atvejais, kai geležies trūkumas yra gana ryškus.
Jei patraukite apatinį voką žemyn žiūrėdami į veidrodį, vidinis sluoksnis turi būti ryškiai raudonos spalvos. Jei jis labai blyškiai rožinis arba geltonas, jums gali trūkti geležies.
Jei apatinį akies voką patrauksite žemyn žiūrėdami į veidrodį, vidinis sluoksnis turi būti ryškiai raudonos spalvos. Jei jis labai blyškiai rožinis arba geltonas, jums gali trūkti geležies.
Nors išblyškusi oda gana akivaizdus anemijos simptomas, tačiau vien jo neužtenka geležies trūkumui nustatyti. Diagnozei patvirtinti atliekami kraujo tyrimai.
3. Lengvai uždūstama
Jei pastebite, kad lipant laiptais kvapo ima trūkti greičiau, nei įprasta, tai gali būti anemijos požymis. Intensyvesniu kvėpavimu organizmas stengiasi įveikti deguonies trūkumą, kuris atsirado dėl sumažėjusio hemoglobino kiekio.
4. Galvos skausmas
Geležies stoka gali sukelti galvos skausmą, ypač mentruacijų metu.
Ryšys tarp galvos skausmų ir mažakraujystės nėra iki galo aiškus, tačiau mokslininkai mano, kad tai gali būti susiję su hormonų pusiausvyra.
5. Širdies permušimai
Dėl sutrikusio kūno audinių ir raumenų aprūpinimo deguonimi širdis yra priversta dirbti intensyviau, padidėja jos susitraukimo dažnis.
Dėl to širdis gali plakti netolygiai, atsiranda pojūtis, kad ji plaka neįprastai greitai.
Galiausiai anemija gali pabloginti kitų ligų – širdies nepakankamumo ar koronarnės širdies ligos – eigą.
6. Sausa ir pažeista oda ir plaukai
Geležies trūkumas mažina hemoglobino kiekį kraujyje, o plaukų augimą skatinančios ląstelės dėl to gali būti prasčiau aprūpinamos deguonimi.
Kai odai ir plaukams trūksta deguonis jie gali išsausėti, tapti trapesni.
Tyrimai taip pat rodo, kad geležies trūkumas susijęs su plaukų slinkimu, ypač reprodukcinio amžiaus moterims. Normalu, kad šukose randate vieną ar kitą plauką, tačiau jei plaukai ima slinkti kuokštais, tai gali būti geležies trūkumo požymis.
7. Liežuvio ir burnos patinimas arba jautrumas
Sausumo arba deginančio skausmo jausmas burnoje gali išduoti geležies trūkumą. Dėl animacijos liežuvis gali patinti, pablykšti arba tapti neįprastai lygus.
8. Pavargusios kojos
Geležies trūkumas gali būti susijęs su pavargusių kojų sindromu.
Dėl šios būklės atsiranda noras judinti kojas, kai jos turėtų ilsėtis. Tai taip pat gali sukelti nemalonų kojų ir pėdų niežulį.
Būklė dažniausiai pablogėja naktimis ir apsunkina miegą.
9. Trapūs arba šaukšto formos nagai
Tai yra gana retas mažakraujystės simptomas.
Toli pažengęs geležies trūkumas gali pakeisti nagų formą. Nago vidurys įdumba, o kraštai užlinksta į viršų, tad jis įgyja pusapvalią, šaukštą primenančią formą.
Šis simptomas pasireiškia tik 5 proc. anemijos atvejų, tuomet, kai būklė įgyja itin sunkią formą.
Geležies trūkumo priežastys
Geležies trūkumą gali sukelti įvairūs veiksniai, bet galima išskirti kelias dažniausias priežastis:
– nesubalansuota mityba;
– uždegiminė žarnyno liga arba celiakija;
– padidėjęs geležies poreikis nėštumo metu;
– kraujo netekimas per gausias mėnesines arba vidinis kraujavimas.
Paprastas gydymas
Jeigu jums pasireiškė aukščiau įvardyti simptomai ir įtariate, kad jums trūksta geležies, kreipkitės gydytoją. Anemiją nesunku diagnozuoti kraujo tyrimu. Gydytojas padės nustatyti geležies trūkumo priežastį, patars dėl mitybos arba paskirs maisto papildus.
Hemoglobino lygiui kraujyje pakelti rekomenduotina rinktis maisto produktus, kuriuose gausu geležies.
Geriausiai pasisavinama gyvūninės kilmės produktuose esanti geležis. Deja, bet geležies pasisavinimas iš vaisių ir daržovių yra mažesnis, todėl patariama į racioną įtraukti tiek gyvūninės kilmės maistą, tiek vaisius ir daržoves.
Geležies gausu:
– raudonoje mėsoje (kiauliena, jautiena, vištiena);
– žalumynuose (špinatai, kale kopūstas);
– džiovintuose vaisiuose (razinos, abrikosai);
– žirniuose, pupuose ir kituose ankštiniuose augaluose;
– jūros maiste;
– sėklose ir riešutuose.
Parengta pagal „Healthline“ inf.
nuovargis^Instantanemija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.