Kaip parinkti burnos higienos priemones negalią turinčiam vaikui?

Burnos higiena – svarbus kasdienis procesas, padedantis ne tik išlaikyti švarius dantis, bet ir užkirsti kelią įvairioms burnos ligoms. Tiesa, jeigu vaikas turi negalią, burnos sveikatos priežiūra gali būti sunkesnė. Kokias priemones rinktis, kaip įkalbinti vaiką prižiūrėti savo dantis ir kokios burnos ligos dažniausios negalią turintiems vaikams, laidoje „Odontologai pataria“ papasakojo burnos higienistė Rita Juchnevičienė.

Burnos higiena – svarbus kasdienis procesas, padedantis ne tik išlaikyti švarius dantis, bet ir užkirsti kelią įvairioms burnos ligoms.
Burnos higiena – svarbus kasdienis procesas, padedantis ne tik išlaikyti švarius dantis, bet ir užkirsti kelią įvairioms burnos ligoms.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 29, 2022, 12:54 PM

– Kuo skiriasi įprasta ir negalią turinčių vaikų burnos sveikatos priežiūra?

– Jeigu negalia yra sunki, atlikti individualią burnos higieną yra kur kas sunkiau nei sveikam vaikui. Bet tai labai priklauso nuo ligos. Negalia gali būti protinė, fizinė, lengva, vidutinė ir sunki. Kiekvienas atvejis dažnai būna labai individualus.

Panagrinėkime pavyzdį: cerebrinis paralyžius, sunki forma. Tokiu atveju burnos higiena sunkėja dėl riboto išsižiojimo, sudėtinga išvalyti vidinius dantų paviršius. Todėl labai svarbu tinkamai naudoti reikiamas priemones ir laiku gauti patarimus, kaip tai daryti. Dažnai reikia papildomų mechaninių ir cheminių priemonių, siekiant kiek įmanoma ilgiau išlaikyti gerą burnos sveikatą.

– Kokios priemonės rekomenduojamos negalią turintiems vaikams?

– Priemonių pasirinkimas didelis, bet labai svarbu, kad tos priemonės būtų pritaikytos konkrečiam atvejui. Priemones parenkame pagal vaiką ir jo ligą, pagal valymo galimybes, klinikinę situaciją burnoje. Taip pat reikia atsižvelgti į vaiko mitybą – ar ji kariogeninė, o gal mažiau kariogeninė. Pagal šią informacijas parenkamas dantų šepetėlis ir jo dydis. Ne vien tik dantų šepetėlis turi būti minkštas ir kokybiška dantų pasta. Tėvai dažnai nežino, kad šepetėlių kokybė skiriasi, net jeigu ant pakuotės parašyta „Minkštas“.

Labai svarbus įrankis – vieno danties šepetėlis. Paprasti mechaniniai šepetėliai turėtų būti kuo mažesne galvute, kokybiški, tankūs. Elektriniai dantų šepetėliai taip pat pritaikomi pagal individualų atvejį, bet dažnai jie yra labai didelė pagalba siekiant kuo geriau išvalyti dantis. Jie šalina apnašą vibruodami, juos labai dažnai rekomenduoju.

Išvalyti dantis galime gerai ir rankiniu šepetėlių. Bet kai vaikui neišeina kokybiškai išvalyti dantų dėl pvz. ribotų judesių, elektrinis šepetėlis yra labai naudingas, nes nereikia judinti rankos.

Kalbant apie tarpdančių valymą, esant ribotam išsižiojimui ar vaiko pasipriešinimui, įprastiniu dantų siūlu nelabai pavyks išvalyti tarpdančių. Tokiu atveju pravartu naudoti vienkartinius tarpdančių siūlus.

– Kokia dantų pasta yra tinkama?

– Dantų pastos pasirinkimas yra labai svarbus dalykas. Reikia atkreipti dėmesį į veikliąsias medžiagas. Bet pastą turėtų parinkti ne tėvai, o specialistas, kuris atsižvelgs į vaiko ligą. Svarbu rinktis pastą su fluoru. Tinkamai naudojant pastą su veikliosiomis medžiagomis, galima sustabdyti ankstyvąjį dantų ėduonį ir išsaugoti sveikus dantis. Taip pat galima naudoti ir įvairius dantų kremus, jie užkerta kelią ėduoniui.

– Ar galima tokiems vaikams naudoti burnos skalavimo skystį?

– Tai taip pat reikalinga priemonė. Ypač paliatyvioje slaugoje, kai savarankiškai neišeina išvalyti dantų. Todėl burnos skalavimo skystis gali bent kažkiek pagerinti švarą burnoje.

– Ką daryti, jeigu vaikas nenori valyti dantų ir atsisako tai daryti?

– Ir sveiki vaikai gali nenorėti valyti dantų. Negalią turintys vaikai gali tam priešintis. Tai pagrindinis skirtumas. Bet reikia ieškoti sprendimų. Pirmiausia užduodu klausimą, kodėl nenori, kodėl priešinasi. Jeigu valymas vaikui nesukelia diskomforto ar skausmo, jis neturėtų tam priešintis. Dažnai pasipriešinimas kyla tuomet, kai dantys valomi neteisingai arba netinkamomis priemonėmis, pvz. kietu šepetėliu, kai šepetėlis kišamas per giliai. Tad būtina išsiaiškinti priežastis. Būna ir taip, kad priešinamasi ir be priežasties. Tuomet galima pasikonsultuoti su specialistu, ko galima imtis. Galima išbandyti ir išmaniąsias priemones – elektrinį šepetėlį, galbūt netgi gražų, spalvotą šepetėlį, kuris patrauktų vaiko dėmesį ir motyvuotų valyti dantis. Svarbiausia, kad vaikas nejaustų diskomforto.

– Kokios burnos ligos dažniausios negalią turintiems vaikams?

– Pagrindinės dvi ligos yra dantų ėduonis ir dantenų uždegimas. Jei nėra galimybės gerai išvalyti burną, lieka bakterijos, pradeda kraujuoti dantenos. Taip pat dažna netaisyklingo sąkandžio problema. Taip pat yra ir tam tikrų genetinių sindromų, pvz. Dauno sindromas, kurioms esant jau paauglystėje gali pasireikšti periodonto ligos.

– Kokia tuomet turėtų būti burnos sveikatos profilaktika? Ar lengva ją gauti?

– Profilaktika yra labai svarbi. Tinkama burnos higiena ir konsultacija apie tai turi būti laiku suteikiama. Labai svarbu ankstyvas apsilankymas pas specialistą, tai turėtų atliekama iki sukankant vieneriems metams.

Kuo mažesnis miestelis, tuo mažesnė odontologinės priežiūros pasiūla, todėl vaikams su negalia gali būti sunkiau gauti konsultaciją.

Peržiūrėti visą „Odontologai pataria“ laidą galite čia:

Youtube: https://bit.ly/335tC9T

Spotify: https://spoti.fi/3rPgb5b

Podbean: https://bit.ly/3qDlWBt

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.