5 dalykai, kurie užtikrins gerą kepenų veiklą: organizmas jums padėkos

Ar žinojote, kad kepenys – vitaminų saugykla? Jose kaupiamos organizmui svarbios medžiagos, įskaitant vitaminus A, D, E, K ir B12, taip pat geležį ir varį. Žinoma, didžiausias žmogaus vidaus organas atlieka ir daug kitų funkcijų.

Kepenys<br>123rf nuotr.
Kepenys<br>123rf nuotr.
žuvis<br>123rf nuotr.
žuvis<br>123rf nuotr.
mankšta<br>123rf nuotr.
mankšta<br>123rf nuotr.
Alkoholis<br>123rf nuotr.
Alkoholis<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Dec 3, 2023, 7:55 AM

Kepenys reguliuoja cholesterolio kiekį, gamina baltymus ir tulžį, kaupia cukrų (kol jo prireiks) bei valdo hormonų kiekį. Visa tai – kasdienis kepenų darbas, be jokių atostogų.

„Kepenys iš organizmo šalina toksinus ir metabolizuoja visą maistą“, – sako Džono Hopkinso medicinos mokyklos (JAV) klinikinių kepenų tyrimų vadovas Saleh Alqahtani.

Tačiau gera kepenų funkcija nėra duotybė. Pavyzdžiui, pasaulyje vis daugiau žmonių serga nealkoholine suriebėjusių kepenų liga, kuri gali sukelti kepenų cirozę. Tai – lėtinė liga, kai pažeistų kepenų ląstelių vietą užpildo jungiamasis audinys.

„Jei kepenys nustotų veikti, kauptųsi toksinai, negalėtumėte virškinti maisto, o vaistai niekada nepasišalintų iš organizmo“, – įspėjo S.Alqahtani.

Žinia, kepenys neturi skausmo receptorių, todėl šio organo sutrikimų kurį laiką galima nepastebėti. Tačiau kepenys atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas – be jų žmogus neišgyventų nė savaitės.

Žinoma, kepenų funkciją išsaugoti padeda universalios sveiko gyvenimo taisyklės, tačiau yra ir specifinių veiksnių. Kad jūsų kepenys būtų sveikos – įsidėmėkite šiuos patarimus.

1. Ribokite alkoholį

Alkoholis kepenims – tik dar viena kenkminga medžiaga, patenkanti į organizmą. Per didelis alkoholio kiekis gali sutrikdyti kepenų gebėjimą jį suskaidyti.

Jei manote, kad kepenų ciroze suserga tik beviltiški girtuokliai, klystate. Alkoholio gėrimas kasdien ne valgio metu padidina kepenų cirozės rizika, esant bet kokiam suvartojamo alkoholio kiekiui.

2. Palaikykite sveikatai palankų kūno svorį

Net ir nežymus antsvoris gali pakenkti kepenims ir prisidėti prie nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos išsivystymo.

Nutukimas gali sukelti kepenų ligas, taip pat kitas sveikatos problemas, pavyzdžiui, širdies ligas, 2-ojo tipo diabetą, artritą ir kai kuriuos vėžinius susirgimus.

Svarbu neužsiimti savigyda. Jei pasiryžote numesti svorio, rinkitės ne griežtą dietą, o pasitarkite su gydytoju, kuris padės parinkti jums tinkamiausią mitybos ir fizinio aktyvumo planą.

Jei vartosite mažiau kalorijų, vengsite cukraus, valgysite daugiau vaisių ir daržovių, o perdirbtą mėsą pakeisite natūralesniais maisto produktais, tikėtina, pagerės savijauta ir pavyks numesti svorio. Sveikatai palankios mitybos ir fizinių pratimų derinys taip pat padeda kepenims valdyti cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje.

3. Mankštinkitės

Fizinis aktyvumas yra naudingas visam organizmui, įskaitant ir kepenis.

Ilgiais ir tamsiais vakarais netūnokite namie. Patarimas – po vakarienės išeikite pasivaikščioti.

Jei neketinate užsirašyti į sporto klubą, nesirinkite lengviausių variantų: automobilį pastatykite toliau nuo prekybos centro įėjimo, užuot kilę liftu – lipkite laiptais. Tokia mankšta geriau nei nieko.

4. Vaistus vartokite atsakingai

Kai kurie nereceptiniai vaistai, jei jų vartojama per daug, gali pažeisti kepenis.

Pavyzdžiui, Kauno klinikų gydytojai yra pastebėję, kad lietuviai linkę paracetamolį vartoti per dideliais kiekiais. Toksinė vaisto dozė sukelia ūminį kepenų pažeidimą, dėl kurio prireikia skubaus gydymo ligoninėje.

Žalos padaryti gali ir dideli vitaminų kiekiai. Pavyzdžiui, jei didelėmis dozėmis vartojate vitamino A maisto papildus, gali kilti problemų kepenims. Todėl svarbu prieš renkantis maisto papildą pasitarti su gydytoju, atlikti kraujo tyrimus. Neretai žmonės geria maisto papildus, kurių jiems iš tikrųjų nereikia.

Taip pat jokiu būdu nevartokite vaistų kartu su alkoholiu. Tai gali apsunkinti medikamentų šalutinį poveikį ir padidinti kepenų pažeidimų riziką.

5. Sveikai maitinkitės

Šie gėrimai ir maisto produktai yra naudingi kepenų sveikatai:

– Kava ir arbata;

– Žuvis ir vištiena;

– Alyvuogės ir alyvuogių aliejus;

– Riešutai;

– Lapinės daržovės;

– Uogos;

– Avižiniai dribsniai.

Parengta pagal Hopkinsmedicine.org ir Eroftexas.com inf.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.