Žinomas chirurgas M. Gutauskas klastingą ligą pasigavo darbe?

Medikai savo sveikata rizikuoja kiekvieną darbo dieną, tačiau daugelis pacientų net nesusimąsto, kokia didžiulė ta rizika. Žinomas kraujagyslių chirurgas Marijus Gutauskas spėja, kad būtent dirbdamas savo darbą jis užsikrėtė itin sunkia liga – hepatitu C. Ką tai sako apie spragas mūsų gydymo įstaigose?

M.Gutauskas spėja, kad būtent dirbdamas savo darbą jis užsikrėtė itin sunkia liga – hepatitu C.<br>TV3 nuotr.
M.Gutauskas spėja, kad būtent dirbdamas savo darbą jis užsikrėtė itin sunkia liga – hepatitu C.<br>TV3 nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Apr 24, 2015, 2:11 PM, atnaujinta Jan 6, 2018, 12:38 AM

Prieš penkiolika metų šis medikas išgirdo diagnozę – jis serga hepatitu C. Šis klastingas ir ilgai nepastebimas virusas sukelia kepenų cirozę arba kepenų vėžį. Keturiasdešimt trejus metus medicinai pašventęs kraujagyslių chirurgas negali tiksliai pasakyti, kaip jo organizme atsirado šis pamažu kepenis ardantis virusas. Vyrui, ketvirtadalį savo gyvenimo gyvenant su šiuo virusu, dabar belieka tik spėlioti.

„Manau, kad užsikrėčiau per hemotransfuziją. Studijų metais sirgau opalige ir tuomet taikydavo tokį gydymą, – pasakojo M.Gutauskas. – Bet tai tik mano įtarimas. Negaliu patvirtinti nei paneigti, kad užsikrėčiau nuo perpilamo kraujo, nes lygiai taip pat galėjau užsikrėsti ir nuo ligonio.“

Apie gydytojų patiriamą didžiulę riziką užsikrėsti nuo paciento daugelis pagalvoja retai. Ir nors dabar gydytojai aprūpinami įvairiomis vienkartinėmis priemonėmis – dvigubomis pirštinėmis, specialiais akiniais, saugančiais gleivinę nuo biologinių skysčių, dezinfekavimo priemonėmis, – neretai pasitaiko mikrotraumų. Kraujagyslių chirurgai, kaip ir M.Gutauskas, per metus atlieka apie du šimtus operacijų, taigi pasitaiko visko – įsidūrimų adata ar įsipjovimų skalpeliu.

Per pažeistą odą ar gleivinę lengvai galima užsikrėsti hepatito C ar B virusu, ŽIV, kitomis pavojingomis ligomis. Užsikrėsti žmogui yra daug lengviau negu galima pamanyti: perpilant kraują, atliekant hemodializę, atsitiktinai įsidūrus adata, darant tatuiruotes, veriant auskarus, leidžiantis intraveninius narkotikus ar lytiniu būdu. Chirurgas M.Gutauskas pasakoja, kaip panašus likimas ištiko ne vieną jo kolegą: kraujagyslių ir širdies chirurgą, nefrologą, urologą.

Jis atviras: savo profesijai atsidavę gydytojai apie pavojų negalvoja: „Daugelis žmonių vartodami narkotikus pakenkia kraujagyslėms, jos išplatėja ar plyšta. Kai žmogus atvažiuoja su plyšusia kraujagysle, gelbėji jam gyvybę. Tyrinėti kraujagysles laiko nėra... Po to sužinai, kad žmogus serga kuriuo nors virusu. Tai yra didžiulė problema.“

Nors liga ir apkartino chirurgui M.Gutauskui gyvenimą, vis dėlto neprivertė gailėtis pasirinkus mediko profesiją. „Teko atsisakyti alkoholio, laikytis dietos, laiku eiti miegoti ir stengtis išsisukti nuo streso. Teko išmokti žaisti pagal naujas gyvenimo taisykles“, – pasakos vyras.

Istoriją apie vieno žymiausių kraujagyslių chirurgų Lietuvoje kovą su liga bei šokiruojančias istorijas apie patiriamą gydytojų ir slaugos darbuotojų riziką gydymo įstaigose žiūrėkite medicinos laidoje „Diagnozė: viltis“ jau šį šeštadienį 11.00 val. per TV3.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.