Kada į savo gydytoją galite kreiptis per „Facebook“?

Kad išvengtų eilių ar nereikalingų vizitų pas gydytoją šiandien Lietuvos gyventojai vis dažniau apie sveikatos problemas informacijos ieško ne tik internete, bet ir su gydytojais bendrauja elektroniniais kanalais.

asociatyvi nuotr.<br>123rf nuotr.
asociatyvi nuotr.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2016-06-29 16:27, atnaujinta 2017-05-20 08:10

Žmonės su sveikatos specialistais susirašinėja el. laiškas ar net žinutėmis socialiniame tinkle „Facebook“. Kada tokios gydytojų konsultacijos yra naudingos, o kada geriausia iškart susitarti gyvam vizitui – apie tai pasakoja medicinos ir chirurgijos centro „Northway“ specialistai.

Kreipiasi jau diagnozavę sau ligas su „Google“

Gydytojai pastebi, kad bendraudami internetu gyventojai neretai informaciją apie savo potencialius sutrikimus jau būna radę įvairiuose interneto forumuose. Gydytojai sako, kad rūpintis savo sveikata bei domėtis medicinos tendencijomis yra naudinga, tačiau pataria neskubėti darant išvadas apie savo savijautą.

„Su pacientais internetu bendraujame dėl įvairių klausimų ir matome, kad dažnai į mus besikreipiantys žmonės jau yra patys sau nusistatę diagnozę vien iš informacijos interneto paieškų sistemoje „Google“.

Tačiau gyventojai labai retai nusistato sau tinkamą diagnozę – dėl to medicininių žinių neturintiems pacientams visada patariame neskubėti sau diagnozuoti problemų. Taip bus lengviau išlikti ramiems ir efektyviau bendrauti su gydytojais“, – pažymėjo Medicinos ir chirurgijos centro „Northway“ dermatologė Asta Dumbliauskienė.

Naudinga – konkrečiais atvejais

Rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Dr. Arūnas Jankauskas sako, kad bendravimo internetu nereikėtų vadinti tikra konsultacija: „Bendraudami socialiniame tinkle „Facebook“ ar susirašinėdami el. laiškais pacientams dažniausiai galime suteikti bendro pobūdžio informaciją, o rimtų problemų diagnozei dažniausiai reikia gyvo susitikimo“.

Tačiau gydytojas pabrėžia, kad bendravimas internetu gali būti naudingas keliais atvejais – pavyzdžiui, žinant paciento sveikatos istoriją ar bendraujant jau ne pirmą kartą. „Internetu labai patogu siųsti sveikatos tyrimų rezultatus ar aptarti kelis gydimo variantus, jei pacientui būtini rimtesni medicininiai sprendimai. Be to, bendraujant internetu patogu pacientą nukreipti pas konkrečios srities specialistą ar patarti dėl akimi matomų sutrikimų, pavyzdžiui, odos problemų“, – sako „Northway“ specialistas.

Atminkite: nuotraukų gydytojams neužtenka

Gyventojai neretai mano, kad rašant gydytojams el. laišką ar žinutę socialiniame tinkle „Facebook“ užtenka keliais sakiniais nusakyti problemą ir atsiųsti kelias kūno nuotraukas. Tačiau gydytoja A. Dumbliauskienė sako, kad nuotraukų ir kelių sakinių apie problemą negana – geriausia, kad gyventojai detaliai papasakotų apie savijautą ir problemas, nes taip lengviau suprasti, kas žmogui nutiko.

„Panašios odos ligos skirtingo amžiaus ar lyčių pacientams gali kilti dėl skirtingų priežasčių, todėl prieš gydytojui priimant sprendimą būtina apgalvoti visus įmanomus scenarijus, išklausinėti pacientą apie įvairias jo savijautos detales. Tokie pokalbiai internetu taip pat užtrunka, todėl rekomenduojame susitikti su pacientais gyvai“, – sakė A. Dumbliauskienė.

Naudinga – sprendžiant estetinės chirurgijos klausimus

Dr. A. Jankauskas pasakoja, kad bene didžiausią konsultacijų internetu naudą jaučia būsimi estetinės chirurgijos pacientai.

„Jei žmogus galvoja apie plastinę operaciją, įprastai jis ar ji skiria labai daug laiko savo kūno apžiūrai bei norimiems pokyčiams. Pastebime, kad bendraudami su šios srities pacientais gauname daug informacijos apie norimus pokyčius, taip pat nuotraukas, kurios detaliai parodo, ko pacientas tikisi. Tokiu būdu galime lengviau paaiškinti, ar operacija įmanoma, kaip jai pasiruošti, daug tariamės dėl paciento lūkesčių“.

Patogu ir gyvenantiems užsienyje

Gydytojas taip pat pastebi, kad nuotolinių konsultacijų naudą taip pat jaučia užsienyje gyvenantys ar kelionei išvykę gyventojai.

„Svečioje šalyje atsidūrę ar gyvenantys žmonės dėl kalbos barjerų ar pasitikėjimo mūsų gydytojais dažnai į gydytojus Lietuvoje internetu kreipiasi konsultacijoms, pavyzdžiui, įgėlus medūzai ar erkei, ar tiesiog norėdami pasitikrinti, ar viskas su jų sveikata yra gerai.

Be to, užsienyje gyvenantys žmonės ir gimtojoje šalyje planuojantys rimtą operaciją taip pat daug patogiau gali pasikonsultuoti laiškas ar žinutėmis, susiderinti būtinas procedūras ir jų laiką – tokiu būdu nereikia keliauti atgal į Lietuvą vien dėl administracinių klausimų“, – sakė „Northway“ specialistas.

Technologijos padeda ir patiems gydytojams

„Northway“ specialistė A. Dumbliauskienė pastebi, kad konsultacijos internetu dažniau naudingos ir bendradarbiauti norintiems gydytojams: „Konsultuojamės su kolegomis ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje – susidūrę su sudėtingesne paciento problema nufotografuojame ar nufilmuojame odos ar žaizdos dalis, nusiunčiame kolegoms ir drauge pasitariame, kaip geriausia spręsti paciento problemą“.

Dermavenerologė taip pat pastebi, kad apskritai gydytojų konsultacijoms labai padeda ir vis populiarėjančios sveikatos priežiūros programėlės išmaniesiems telefonams: „Pastebime, kad vis daugiau žmonių išmaniajame telefone ar laikrodyje stebi savo fizinį aktyvumą, matuoja širdies ar kraujospūdžio veiklą ir kaupia savo būklės duomenis.

Nuotolinės konsultacijos ar gyvo vizito metu gavę tokią per ilgesnį laikotarpį sukauptą informaciją galime priimti tikslingesnius ir pacientui naudingesnius sprendimus“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.