Infekcijos užkratą sunaikinti pavyko

[[ge:lrytas:lrytas:372281]]

Vilniaus daugiabučių, dėl kurių buvo paskelbtas ekstremalus įvykis, nustačius taršą legionelėmis, karšto vandens sistemos sėkmingai dezinfekuotos ir užkrato nebėra.<br>V.Balkūno asociatyvioji nuotr.
Vilniaus daugiabučių, dėl kurių buvo paskelbtas ekstremalus įvykis, nustačius taršą legionelėmis, karšto vandens sistemos sėkmingai dezinfekuotos ir užkrato nebėra.<br>V.Balkūno asociatyvioji nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Mar 30, 2017, 10:50 AM, atnaujinta Apr 6, 2017, 9:53 PM

Vilniaus daugiabučių, dėl kurių buvo paskelbtas ekstremalus įvykis, nustačius taršą legionelėmis, karšto vandens sistemos sėkmingai dezinfekuotos ir užkrato nebėra. Ištyrus vandens mėginius, paimtus iš trijų daugiabučių po terminės dezinfekcijos, atliktos pagal visuomenės sveikatos specialistų nurodymus, nustatyta, kad vanduo yra švarus ir saugus.

„Tyrimų rezultatai mus labai džiugina, tačiau norime pabrėžti, kad terminė dezinfekcija sėkmingai atlikta tik tuomet, kai buvo vykdoma pagal pateiktas specialistų instrukcijas. Šių daugiabučių namų gyventojai gali būti ramūs ir toliau sėkmingai naudoti karštą vandenį pagal reikmes. Tačiau svarbiausia, kad karšto vandens sistemų prižiūrėtojai nuolatos vykdytų tinkamą sistemų priežiūrą – palaikytų ne mažesnę kaip 50 laipsnių karšto vandens temperatūrą kiekviename vartotojų čiaupe“, – sako Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

Tokiomis sąlygomis legionelės neturi galimybės daugintis. Tai reiškia, kad didės ir šilumininkų kontrolė. Jau dabar Valstybinė energetikos inspekcija kartu su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistais tikrina, ar daugiabučių ir visuomeninės paskirties pastatuose palaikoma tinkama karšto vandens temperatūra.

„Nuo tada, kai buvo imtasi prevencinių veiksmų, siekiant užkirsti kelią galimiems susirgimams legionelioze, nepasitaikė nė vieno šios ligos atvejo“, – teigia NVSC direktoriaus pavaduotojas Robertas Petraitis.

Pasak jo, daugiabučių, kuriuose buvo aptikta legionelių, gyventojams, pajutusiems sveikatos sutrikimų, buvo rekomenduota kreiptis į šeimos gydytojus. Tačiau nė vienam iš 21 besikreipusio asmens legionelių sukeltos ligos nenustatytos.

Nors legionelės jau sunaikintos, karšto vandens tyrimai šiuose namuose bus kartojami dar tris mėnesius kas dvi savaites. „Tokia tvarka yra numatyta dėl visiško saugumo, tačiau galimybė, kad tinkamai prižiūrint vandens sistemas, legionelės ir vėl imtų daugintis yra lygi nuliui“, – teigia NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Siekdama užkirsti kelią galimoms legionelių sukeltoms problemoms Vilniaus mieste, Vilniaus miesto savivaldybės ekstremalių situacijų komisija nusprendė terminę dezinfekciją atlikti ir kituose Vilniaus gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose. Apie atliktą terminę dezinfekciją pastatų administratoriai įpareigoti informuoti Vilniaus savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centrą iki kovo 30 d., o galutines išvadas planuojama pateikti iki balandžio 15 d.

Kad būtų sustiprinta karšto vandens sistemų sauga ir priežiūra visoje Lietuvoje, bus tobulinami ir teisės aktai.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad pastebėjus, jog jūsų gyvenamajame name karšto vandens temperatūra yra žemesnė nei reikalaujama, turėtumėte kreiptis į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją, o situacijai negerėjant į Valstybinę energetikos inspekciją.

Svarbu žinoti, kad esant užkrėstoms vandens sistemoms, legionelėmis galima užsikrėsti tik įkvepiant smulkius vandens lašelius ir tuo atveju, jeigu žmogaus imuninė sistema yra labai nusilpusi. Jomis negalima užsikrėsti vandenį geriant, ar kitaip naudojant jį buityje.

Pažymėtina, kad iš užsikrėtusių legionelėmis, tik maža dalis asmenų gali susirgti legionelioze – sunkia infekcijos forma. Didžioji dalis infekcijos atvejų yra besimptomiai arba pasižymi lengvais klinikiniais simptomais.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.