Uodo įkandimas piečiau gali baigtis liūdnai - kelis dalykus privalote atsiminti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) Pasaulinę maliarijos dieną primena apie šios ligos grėsmę keliautojams. Maliariją sukelia kraujo pirmuonys (Plasmodium vivax, P.ovale, P.malariae, P.falciparum), kuriuos perneša Anohpeles genties uodai.

Daugelis žmonių galvoja, kad, norint susirgti maliarija, reikia važiuoti kur nors į Pietus. Bet Maliarija serga ne tik žmonės, labai dažnai serga ir paukščiai<br>123rf nuotr.
Daugelis žmonių galvoja, kad, norint susirgti maliarija, reikia važiuoti kur nors į Pietus. Bet Maliarija serga ne tik žmonės, labai dažnai serga ir paukščiai<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Apr 25, 2017, 10:58 AM, atnaujinta Apr 26, 2017, 2:50 AM

Lietuvoje kasmet pasitaiko įvežtinės maliarijos atvejų. 2007–2016 m. buvo užregistruota 46 įvežtinės maliarijos atvejai, net 41 žmogus užsikrėtė Afrikoje. Daugėja žmonių vykstančių į tropinius kraštus, todėl didėja galimybė įvežti maliariją iš šių šalių. Jei anksčiau į Lietuvą maliariją dažniausiai įveždavo jūreiviai, tai pastaraisiais metais daugėja turistų, verslininkų įvežtinės maliarijos atvejų. 2007–2016 m. Lietuvoje maliarija sirgo 7 jūreiviai, 15 turistų, 22 asmenų, išvykusių darbo tikslu, 1 studentas, 1 kareivis (legionierius).

Labai retai, tačiau sukėlėjai gali būti perduoti per kraują, per krauju užterštus instrumentus. Endeminėse vietovėse pasitaiko įgimtos maliarijos atvejų, kai parazitai užkrečia vaisių patekę per pažeistą placentą ar gimdymo metu.

Ligos inkubacinis periodas gali trukti nuo vienos iki kelių savaičių, kartais daugiau kaip metus. Tai priklauso nuo sukėlėjo rūšies. Paprastai maliarija pasireiškia karščiavimo priepuoliu, kuris prasideda šalčio krėtimu, vėliau pakyla temperatūra iki 40–41 °C, atsiranda stiprūs galvos, raumenų skausmai, gali būti pykinimas, vėmimas. Karščiavimas tęsiasi 3–4 val., po to temperatūra krinta, ligonis gausiai prakaituoja, jaučia silpnumą.

Vykstantiems į šalis, kuriose paplitusi maliarija, ULAC medikai pataria vartoti vaistus, nes nuo maliarijos skiepų nėra. Reguliarus vaistų vartojimas – viena svarbiausių maliarijos profilaktikos priemonių. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos specialistas vaistus paskiria atsižvelgdamas į susirgimo riziką, pašalinius reiškinius, lydinčius susirgimus, ligonio amžių. Vaistus reikėtų pradėti gerti savaitę prieš atvykstant į padidėjusio sergamumo zoną (ne vėliau kaip 3 dieną iki išvykimo) ir visą buvimo endeminėje vietovėje laiką.

Chemoprofilaktikos efektyvumas siekia 93–100 proc. Jei pakyla temperatūra sugrįžus ar būnant endeminėse vietovėse, būtina tuoj pat kreiptis į gydytoją ir jį informuoti, kad lankėtės endeminėje maliarijos šalyje.

Uodai yra maliarijos sukėlėjų pernešėjai, todėl apsisaugojimas nuo uodų įkandimo taip pat yra svarbi maliarijos profilaktikos priemonė.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pažymi, kad maliarijos prevencijai ir kontrolei yra skiriama labai daug dėmesio: prevencinės priemonės tampa vis labiau prieinamos labiausiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms Afrikoje, sumažėjo ligos našta pasauliui.

Šias metais PSO, paskelbusi maliarijos dienos temą „Įveikime maliariją vardan gerovės“ (angl. End Malaria for Good), užsibrėžė strateginį tikslą dar labiau sustiprinti ligos, kuri kasmet nusineša daugiau nei 400 000 gyvybių, prevenciją.

PSO skelbia, kad maliarija plačiai paplitusi Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose. 2015 m. maliarija susirgo daugiau nei 212 mln. žmonių; 2010-2015 m. sergamumas maliarija pasaulyje sumažėjo 21%, o mirštamumas – 29 %.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.