1. Bakterijų pusiausvyros sutrikimas
„Bakterijos fermentuoja mūsų suvalgytą maistą, – aiškino gastroenterologė iš Niujorko Rebekah Gross, – Tai paprastai vyksta gaubtinėje žarnoje, tačiau kai kurios bakterijos iš ten gali patekti į plonąją žarną.“
Ir vadinama bakterijų pertekliumi plonojoje žarnoje. Bakterijos susiduria su dar nesuvirškintu maistu, todėl išsiskiria dujos.
„Jei plonojoje žarnoje atsiranda dujų, jos juda žarnynu, o mes jaučiame pilvo pūtimą,“- sakė R.Gross.
Pilve taip pat gali būti bakterijų pusiausvyros sutrikimas, ypač jei neseniai sirgote.
„Daugumos išsigydžiusių skrandžio gripą ar infekciją žarnyno flora pasikeičia, todėl kurį laiką kaupiasi daugiau dujų, nei įprastai,“- teigė ekspertė.
Atstatyti bakterijų pusiausvyrą padėti gali probiotikai. Taip pat galima daugiau fermentuotų, raugintų produktų ir vengti saldumynų.
2. Hormonų pokyčiai
Jei jums menopauzė arba liga, dėl kurios pasikeičia hormonų balansas, žarnyne gali kauptis daugiau dujų.
„Neaišku, ar už tai atsakingas estrogenas arba progesteronas, tačiau daugybė moterų su besikeičiančiu hormonų balansu jaučia, kad jų žarnyno judesiai kitokie, nei buvo anksčiau,“- teigė ekspertė.
Nepaisant to, kokia tikroji dujų sankaupos priežastis, mankšta gali padėti, nes ji žarnyno judesiams padeda būti tokiems, kaip visada.
3. Laktozės netoleravimas
Net jei niekada nekildavo problemų geriant pieną ir valgant jo produktus, tai gali pasikeisti.
„Senstant organizme gali sumažėti fermentų, kurių dėka galime virškinti pieną, – teigė ekspertė. – Jį gali pasidaryti sunkiau virškinti.“
Jei nemalonūs pojūčiai prasideda kiekvieną kartą suvalgius sūrio, yra nesunkus būdas patikrinti, ar laktozės produktai – tai, kas sukelia jūsų problemas.
„Kartais geriausia kelias dienas nevalgyti jokių pieno produktų ir stebėti, ar jaučiatės geriau, – patarė R.Gross. – Gydytojas taip pat gali atlikti tyrimą, bet jei jaučiate, kad dujos kaupiasi kiekvieną kartą suvalgius pieno produktų, to tikriausiai pakanka, kad įsitikintumėte.“
4. Jautrumas glitimui arba celiakija
Kai organizmui sunku skaidyti kai kurias medžiagas, ima pūsti pilvą.
„Problemų gali kilti sergantiems celiakija arba kitomis autoimuninėmis ligomis, dėl kurių organizmo reakcija į glitimą nebūna teigiama ir pažeidžiama plonoji žarna,“- sakė R.Gross.
Jei manote, kad esate jautrūs glitimui arba sergate celiakija, susisiekite su gydytoju, kad jis galėtų pateikti tikrąją diagnozę.
5. Skubėjimas valgant
Jei valgote labai greitai, tuo pačiu metu kalbate ar tiesiog kramtote gumą, tikriausiai nuryjate daug oro.
„Orą sudaro dujos, – sako medikė, – Kai gaunate daugiau dujų, jų daugiau ir išskiriate.“
Kuo daugiau oro patenka į virškinimo sistemą, tuo labiau išsipučia skrandis. Šios dujos turi būti kaip nors pašalinamos iš organizmo – paprastai atsiriaugėjimu.
„Atsiriaugėjimas paprastai susijęs su oro rijimu, nes skrandis yra virškinimo sistemos viršuje,“- sakė moteris.
6. Vidurių užkietėjimas
Dėl užkietėjusių vidurių gali pradėti kauptis daugiau dujų.
„Kai neišeina tuštintis, žmonės jaučiasi, tarsi jie gamina daugiau dujų, kurios smirda labiau, nei įprastinės, – sakė R.Gross. – Taip yra todėl, kad išmatose yra bakterijų. Kai jos virškinimo sistemoje lieka ilgesnį laiko tarpą bei fermentuojasi, išskiriame daugiau dujų.“
Jei jūsų viduriai užkietėję, gerkite daug vandens, mankštinkitės ir valgykite daugiau maisto su skaidulomis.