Miego apnėja ne tik kenkia širdžiai: atskleidė dar vieną neįtikėtiną grėsmę

Miego apnėja – tai sutrikimas, kurį turintis žmogus miegodamas dažnai sustoja kvėpuoti. Dėl to, žinoma, suprastėja miego kokybė, kenčia širdis, silpsta atmintis, kamuoja irzlumas.

 Miego apnėją dažnai sukelia kvėpavimo takus blokuojantys audiniai.<br>123rf nuotr.
 Miego apnėją dažnai sukelia kvėpavimo takus blokuojantys audiniai.<br>123rf nuotr.
Miego apnėją dažnai sukelia kvėpavimo takus blokuojantys audiniai.<br> 123rf nuotr.
Miego apnėją dažnai sukelia kvėpavimo takus blokuojantys audiniai.<br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jul 13, 2019, 9:36 PM, atnaujinta Jul 13, 2019, 9:41 PM

Dabar Arizonos universiteto mokslininkai atskleidė dar vieną netikėtą miego apnėjos rezultatą – žmonės dažnai praranda darbus. Skaičiuojama, kad miego apnėja kamuoja 1-6 % suaugusiųjų ir apie 2 % vaikų. Tai, beje, nėra tiksli statistika – švelnesnės miego apnėjos formos kamuoja žymiai didesnę populiacijos dalį. Yra žinoma, kad šis sutrikimas gali sukelti visą eilę sveikatos problemų, įskaitant aukštą kraujospūdį, širdies ligas ir žemą deguonies koncentraciją kraujyje. Miego apnėją būtina gydyti, nes ji gali sukelti ir katastrofiškų padarinių. Nemažai gydytojų žmonėms, kuriuos kamuoja miego apnėja, nerekomenduoja ryte sėsti už vairo.

Dabar mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, ar miego apnėja turi ir socialinių padarinių. Konkrečiau – ar nuo miego apnėjos kenčiantys žmonės dažniau netenka darbo. Iš tikrųjų, nuojauta diktuoja, kad taip ir turėtų būti. Nuo šio sutrikimo kenčiantys žmonės taip gerai neišsimiega, todėl nėra tokie produktyvūs kaip sveiki darbuotojai.

Tyrėjai išanalizavo 261 žmogaus duomenis. 58 % iš tyrimo dalyvių buvo moterys, nors vyrai nuo miego apnėjos kenčia bent dvigubai dažniau. 45 % iš tyrimo dalyvių pripažino bent kartą netikėtai praradę darbą. Į šį skaičių neįtraukti žmonės, kurie darbo atsisakė patys. Miego tyrimai atskleidė, kad 42 % dalyvių turėjo bent silpnos formos miego apnėją.

Mokslininkai susumavo rezultatus, mintyse turėdami ir amžių bei lytį, ir išsiaiškino, kad tie žmonės, kurie kenčia nuo miego apnėjos net dvigubai dažniau yra netekę darbo. Kitaip tariant, kvėpavimo pauzės miegant gali būti siejamos su darbų praradimu, tačiau kodėl?

Vėlgi, viskas labai paprasta. Miego apnėja trukdo pailsėti, todėl žmonėms sunkiau atsibusti, jie dažniau vėluoja. Nepailsėjusiam žmogui taip pat sunkiau susikaupti, vykdyti nurodymus ir spręsti intelektinių pastangų reikalaujančias užduotis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.