Grįžus į mokyklą pavojų kels bjaurūs parazitai – specialistai pataria, kaip gelbėtis

Ši problema – itin nemaloni ir daugelio patiriama būtent vaikystėje. Lengvai keliaujantis parazitas mėgsta „nusėsti“ moksleivių bei darželinukų galvose ir tėvams tampa tikru nemalonumų šaltiniu.

Dažniausiai šiais parazitais vaikai užsikrečia kolektyvuose – pvz., darželyje ar mokykloje.<br> 123rf.com nuotr.
Dažniausiai šiais parazitais vaikai užsikrečia kolektyvuose – pvz., darželyje ar mokykloje.<br> 123rf.com nuotr.
 Efektyvi utėlių naikinimo priemonė – plaukų šukavimas tankiomis šukomis. <br> 123rf.com nuotr.
 Efektyvi utėlių naikinimo priemonė – plaukų šukavimas tankiomis šukomis. <br> 123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Aug 28, 2019, 10:08 AM

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad vaikams po ilgesnių atostogų grįžus į ugdymo įstaigas, galimas užsikrėtimo utėlėmis protrūkis. Nors utėlėtumas (pedikuliozė) – itin nemaloni problema, tačiau su ja susidūrus nereikia išsigąsti. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip šių parazitų atsikratyti.

Kas tai?

Pedikuliozė (utėlėtumas) – tai užsikrėtimas utėlėmis. Pedikuliozės sukėlėjai: galvinė utėlė Pediculus humanus capitis, parazituojanti žmogaus galvos plaukuose; drabužinė utėlė Pediculus humanus corporis, prazituojanti žmogaus drabužiuose; 

Phtyrius pubis, parazituojanti gaktos srities (intensyvaus užsikrėtimo atveju – ir kitose plaukuotose kūno vietose) plaukuose. Visų rūšių utėlės maitinasi žmogaus krauju, sudeda kiaušinius (glindas), kuriuos priklijuoja prie plauko arti odos.

Kaip utėlės plinta?

Utėlėmis užsikrečiama kontakto su utėlėtais žmonėmis metu: vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte, keičiantis drabužiais, patalyne, šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, taip pat panašiose situacijose, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos į kito žmogaus galvą.

Visose ugdymo įstaigose turėtų būti organizuojama utėlėtumo (pedikuliozės) profilaktika. Patariama į mokymo sutartis įtraukti punktą, kad visuomenės sveikatos priežiūros specialistas gali vykdyti asmens švaros ir higienos patikrinimą. Jei tokio punkto nėra, reikia raštiško tėvų sutikimo. Jei vaiko plaukuose randama utėlių ar glindų, visuomenės sveikatos priežiūros specialistas apie tai informuoja tėvus.

Vaikų ugdymo įstaigose dirbantiems visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, organizuojantiems profilaktinius vaikų sveikatos tikrinimus dėl pedikuliozės ar atpažinus utėlėtumą, rekomenduojama vadovautis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro 2015 m. parengta metodine medžiaga „Pedikuliozės profilaktika ir kontrolė (metodinės rekomendacijos)“.

Utėlių naikinimas

Efektyvi utėlių naikinimo priemonė – plaukų šukavimas tankiomis šukomis. Šis būdas rekomenduojamas dažniausiai. Jei ši priemonė nepadeda, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris paskirs gydymą.

Siekiant išvengti pakartotinio užsikrėtimo, svarbu patikrinti visų šeimos narių galvas. Ne mažiau svarbu lovos skalbinius ir užsikrėtusio asmens drabužius skalbti karštesniame nei 60 laipsnių pagal Celcijų temperatūros vandenyje, o plaukų priežiūros priemones (šukas, šepečius, segtukus, gumutes) reikėtų mirkyti 4–5 proc. acto tirpale ne trumpiau nei 30 min.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ragina tėvelius atidžiau tikrinti savo vaikų plaukus, laikytis pagrindinių higienos reikalavimų, o susidūrus su utėlėmis – skubiai imtis prevencinių priemonių.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.