Liga, „išsiurbianti“ jėgas ir energiją: specialistai perspėja, kad dažniau gresia moterims

Tikriausiai Jūsų neišgąsdins, jei sužinosite, kad organizmui trūksta geležies. Vis dėlto, šio mikroelemento stoka gali gerokai pabloginti Jūsų sveikatą ir gyvenimo kokybę.

Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf nuotr.
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf nuotr.
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf.com nuotr.
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf.com nuotr.
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf.com nuotr.
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf.com nuotr.
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>V.Balkūnas
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>V.Balkūnas
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf.com
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf.com
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf nuotr.
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf nuotr.
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf nuotr.
Geležies stokos anemija gali turėti stiprios įtakos jūsų gyvenimo kokybei.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

Lrytas.lt

Oct 6, 2020, 5:56 AM

Jei laiku nesikreipsite į gydytoją ir nieko nedarysite, į ligos istoriją netrukus gali būti įrašyta geležies stokos anemijos diagnozė.

Ką tai reiškia? Medikai atšauna – rimtus sveikatos sutrikimus

Kaip mažakraujystė susiformuoja?

Kruopščiai atlikus diagnostiką, kas antrai moteriai nustatomas paslėptas geležies trūkumas. Būtent tai yra svarbiausia anemijos, arba mažakraujystės, atsiradimo priežastis.

Iš tikrųjų organizme nesumažėja kraujo, tik geležies kiekis: dėl to anemija turi ir papildomą apibūdinimą – geležies stokos anemija.

Dėl šio mikroelemento trūkumo sumažėja hemoglobino, atsakingo už audinių prisotinimą deguonimi, kiekis. Tuomet organizmui, žinoma, trūksta deguonies.

Būtent tuomet ir juntamas nuolatinis nuovargis, atsiranda depresinės nuotaikos, kankina peršalimai ir infekcijos.

Šalutiniai požymiai, dėl kurių galima įtarti geležies stoką – ūžesys ausyse, padažnėjęs širdies plakimas, tampa sunku atlaikyti fizinius krūvius.

Specialistai perspėja, kad kartais dėl dusulio nelengva lipti net laiptais, taip pat gali atsirasti ir visiškai keistos būsenos, kurios vadinamos pica chlorotica – skonio pokyčiai.

Šios būsenos metu atsiranda noras valgyti tai, kas nevalgoma, pavyzdžiui, kreidą ar žemę. Kai kam gali patikti neįprasti kvapai – benzino, acetono.

Specialistai paaiškina, kad liga savo žymes palieka ir ant veido – be geležies stokos anemijai būdingo blyškumo, oda gali įgauti žalsvą atspalvį. Dėl to anksčiau ši jaunoms merginoms diagnozuota liga buvo vadinama chloroze.

Anemija serga ne tik moterys, bet ir vyrai. Jei yra chroniško kraujavimo šaltinis – nebūtinai stiprus – po 15 ml per dieną, kurio apskritai galima nepajusti, vystosi geležies stokos anemija.

Dažna priežastis – kraujuojantys polipai žarnyne, erozija ar dvylikapirštės žarnos opa. Kraujavimas tiek vyrams, tiek moterims gali būti susijęs su gerybiniu ar piktybiniu augliu.

Moterimis mažakraujystė būdinga labiau

Moterims anemija diagnozuojama dažniau, ypač jaunoms. Vis dėlto, specialistai priduria, kad vyresniame amžiuje ji vienodai aktuali abiem lytims.

Ekspertai teigia, kad didžiausia rizika susirgti moterims, kurios turėjo daug gimdymų ir ilgai žindė savo vaikus. Taip yra todėl, kad iš pradžių moteris atiduoda savo geležį kūdikiui būdama nėščia, vėliau – žindydama.

Vėl prasidėjus menstruacijoms, geležies kiekis toliau po truputį mažėja. Ir tai priklauso nuo kraujavimo stiprumo: vienų moterų menstruacijos trumpos, negausios, kitos net negali išeiti iš namų.

Apie geležies stoką byloja tam tikri požymiai: sausa ir blyški oda, lūpų kampučių, delnų ir pėdų įtrūkimai, ploni, lūžinėjantys plaukai ir nagai, jėgų netekimas, mieguistumas, galvos skausmai, dažni peršalimai ir virškinimo sutrikimai.

Būtina atlikti kraujo tyrimus

Norint nustatyti, ar tikrai šių negalavimų priežastis yra geležies trūkumas, būtina atlikti kraujo tyrimus. Tai greičiausias ir veiksmingiausias būdas organizmo būklei įvertinti.

Jaunų moterų hemoglobino norma kraujyje – 120–140 g/l, užkietėjusių rūkalių – iki 150 g/l, vyrų – 160 g/l.

Jei laboratorinė analizė parodė, kad hemoglobino kiekis kraujyje mažesnis nei norma, specialistas skiria tris papildomus tyrimus.

Pirmasis – serumo geležies rodiklis, antrasis – transferino (baltymas) prisotinimo geležimi rodiklis, kuris parodo, kiek geležies perneša kraujas.

Trečiasis – feritino (universalus tarpląstelinis baltymas, kuris kaupia geležį ir kontroliuodamas ją išskiria) tyrimas. Tai vienas svarbiausių, geležies atsargų kiekį nustatantis laboratorinis rodiklis.

Jei geležies kiekis mažas, o feritino rodiklis normalus ar padidėjęs, tai nėra geležies stokos anemija. Tai vadinamoji chroniškų ligų anemija.

Kaip gydoma geležies stokos anemija?

Specialistų atsakymas, kaip pagydyti mažakraujystę, trumpas – tereikia padidinti geležies kiekį.

Preparatai geležies trūkumui gydyti skiriami seniai, bet jų vartoti be specialistų rekomendacijų neleistina. Esama šalutinių poveikių, kaip antai diskomfortas skrandyje, dantų patamsėjimas, alerginės reakcijos.

Grikiai, granatai, kepenys nepašalins geležies stokos. Bet anemijos profilaktikai maitinimas turi reikšmės. Tereikia prisiminti, kas atsitiko Holivudo žvaigždei Reese Witherspoon: amerikiečių aktorei, kuri maitinosi vaikų tyrelėmis ir varške, buvo diagnozuota geležies stokos anemija.

R.Witherspoon nuolat jautėsi pavargusi, suglebusi, kentėjo dėl depresinių nuotaikų.

Vegetarams padidinta rizika susirgti

Idealus geležies trūkumo anemijos gydymas – dar ir dietologo pagalba. Maisto produktai, kaip byloja įvairūs duomenys, organizmui suteikia 1–2 mg (arba 2,5) geležies per parą. Vaistiniai preparatai – 15–20 mg.

Nepaisant to, esant geležies stokos anemijos diagnozei, mityba turi būti visavertė. Kiekvieną kartą valgant turi būti vartojamas gyvulinės kilmės baltymas. Jo atsisakantys vegetarai rizikuoja susirgti geležies stokos anemija.

Geležies gausiai turinti raudonoji mėsa taip pat pagerina vaistinėje įsigytų geležies preparatų poveikį – juk geležis absorbuojama tik su tam tikrais mikroelementais ir vitaminais.

Jei organizmui trūksta vitamino C, geležis nebus absorbuojama. Todėl sergant geležies stokos anemija baltyminiai produktai, pavyzdžiui, mėsa, vartojami kartu su daržovėmis ir citrusiniais vaisiais, kuriuose gausu vitamino C.

Kai sergant geležies stokos anemija nustatomas vitamino C stygius, papildomai skiriama ir askorbo rūgšties, kad geležis geriau absorbuotųsi.

Patariama nedideliais kiekiais gerti sausą raudonąjį vyną. Taurė vyno – ne daugiau kaip 150 ml – pagerina širdies, kraujagyslių darbą ir padeda absorbuotis geležiai.

Bet šie patarimai svarbūs tik moterims. Vyrams, ypač vyresniems, gali atsirasti geležies perteklius.

Geležies kiekį mažinti gali ir maisto produktai

Be produktų, kurie padeda įveikti geležies stokos anemiją, esama ir tokių, kurie pablogina šio mikroelemento absorbavimą.

Į šį sąrašą patenka visi pieno produktai, kiaušiniai, produktai, kurie turi oksalo rūgšties. Tai kopūstai, burokėliai, riešutai, šokoladas, braškės, bazilikai, petražolės ir kava, žolelių arbatos.

Sergant geležies stokos anemija svarbu ne tik tinkamai maitintis, bet ir laikytis mitybos režimo. Valgyti būtina reguliariai – keturis penkis kartus per dieną.

Jei nustatomas mažas hemoglobino kiekis, vadinasi, tai geležies stygiaus anemija. Tuomet skiriamas gydymas tik geležies preparatais – geriamosiomis tabletėmis ar intraveniniu geležies tirpalu.

Kada verta vartoti vitaminus?

Jokie – net brangiausi ir itin aukštos kokybės – vitaminai ir biologiškai aktyvūs maisto papildai geležies stygiaus anemijai nepadės.

Jei diagnozė – ne geležies stokos anemija, tuomet gali pakakti vitaminų su didesniu geležies kiekiu. Juos galima vartoti esant tokiems simptomams kaip padidėjęs nuovargis, ploni, lūžinėjantys nagai ir plaukai, dirglumas ar skonio pojūčio pakitimas.

Šiuo atveju naudingas senasis geras hematogenas – maisto papildas, turintis pakankamai geležies ir albumino – svarbiausio organizmo baltymo.

Be vitaminų, vaistinėse platus biologiškai aktyvių maisto papildų pasirinkimas – vaistažolių, vėžiagyvių, kuriuose daug geležies druskų, ekstraktai, alaus mielės. Tokios geležies trūkumo profilaktikos veiksmingumą patvirtino Šveicarijos mokslininkai.

Buvo atliktas tyrimas moterims, kurios skundėsi padidėjusiu nuovargiu, abejingumu, suglebimu. Tyrimo metu, moterims buvo paskirti papildai, kurių sudėtyje buvo geležies. Rezultatai atskleidė, kad po reabilitacijos kurso moterų savijauta pagerėjo.

Nuovargio priežastis, žinoma, gali būti ir kitokie negalavimai, tačiau specialistai paaiškina, kad bet kokiu atveju vitaminų kursas tikrai nepakenks.

Į geležies turinčių vitaminų sudėtį paprastai įeina 10–18 mg geležies įvairiomis formomis. Šis kiekis visiškai atitinka šio mikroelemento paros normą. Šių preparatų paprastai skiriamas mėnesio – du-tris kartus per metus – kursas.

Manoma, kad geležies turinčius preparatus galima vartoti nesibaiminant perdozavimo.

Biologiniu požiūriu aktyvūs papildai nėra vaistai, tik profilaktikos priemonė ir papildomas geležies bei vitaminų šaltinis. Nepaisant to juos vartoti reikėtų tik rekomendavus specialistui.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.