Gydytojo sudaryta atmintinė: viskas, ką būtina žinoti apie pneumokoką

2021 m. spalio 14 d. 13:51
Vyresnio amžiaus žmonės – kiekvieno iš mūsų tėvai ar seneliai – turi riziką užsikrėsti pneumokokine infekcija. Deja, būtent vyresnio amžiaus žmonėms ši infekcija gali būti mirtina. Todėl LSMUL Kauno klinikų gydytojas doc. Gediminas Urbonas padėjo sudaryti trumpą atmintinę, kurią išsisaugoti turėtų kiekvienas 65 m. amžiaus sulaukęs asmuo.
Daugiau nuotraukų (5)
Doc. G. Urbonas įsitikinęs, kad pneumokokinei infekcijai turėtų būti skiriama daugiau dėmesio, nes pneumokoko sukelta pneumonija (plaučių uždegimas) yra labai dažna tiesioginė mirties priežastis vyresniame amžiuje. Docentas pabrėžia, kad efektyviausia priemonė apsisaugoti nuo pneumokokinės infekcijos ir jos sukeliamų komplikacijų yra skiepai.
Pneumokokinė infekcija – tai plačiai paplitusi bakterinė infekcija, kuri gali sukelti įvairias kvėpavimo takų ligas. Pneumokoko bakteriją galima rasti daugelio žmonių kvėpavimo takuose, tačiau patekusi į gilesnius audinius, plaučius ar kraują ji gali sukelti komplikacijas.
Didesnė pneumokoko sukeliamų komplikacijų rizika kyla, jei:
– Esate vyresnis nei 65 m. amžiaus;
– Jūsų imunitetas yra nusilpęs arba neseniai sirgote kitomis peršalimo ligomis ar virusinėmis infekcijomis;
– Sergate lėtinėmis ligomis – astma, širdies-kraujagyslių, kepenų, inkstų, onkologinėmis ligomis, cukriniu diabetu, lėtine obstrukcine plaučių liga ar pan.
– Rūkote.
Kai kurie simptomai gali išduoti plaučių uždegimą, todėl būtina kreiptis į gydytojus, jei jums pasireiškė:
– Dusulys, oro trūkumas ar sunkumas krūtinėje;
– Kosulys ar skrepliavimas;
– Didelis nuovargis ar sutrikusi orientacija;
– Karščiavimas ar šaltkrėtis.
Galimi pneumokokinės infekcijos padariniai:
– Plaučių uždegimas;
– Kvėpavimo funkcijos nepakankamumas;
– Sepsis;
– Galvos smegenų dangalų uždegimas (meningitas);
– Kiti smegenų pažeidimai;
– Klausos praradimas.
Pneumokoko sukeltos ligos gydomos antibiotikais, tačiau gydytojas įspėja, kad pasekmių gydymas nesustabdo pneumokoko plitimo ir netgi gali nebūti efektyvus dėl natūralaus visuomenės įgyjamo atsparumo antibiotikams.
Kad organizmas apsigintų nuo infekcijos, jam reikia specifinių antikūnų, kurie sunaikina užkratą. Tokius antikūnus iš anksto pasigaminti padeda vakcinacija. Docento teigimu, skiepai yra efektyviausia priemonė sumažinti pavojingų pneumokoko bakterijos tipų ir infekcijos komplikacijų keliamą grėsmę.
Galima rinktis iš dviejų vakcinų:
– Konjuguotos, kurios geriau tinka vaikų populiacijai, nes sukuria ilgesnį imunitetą prieš pneumokoką.
– Polisacharidinės – vyresniems nei 65 metų amžiaus ar kitoms rizikos grupėms priklausantiems žmonėms užtikrinamas beveik dvigubai platesnis poveikis ir apsauga net nuo 23 pavojingų pneumokoko serotipų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.