Vėžys Lietuvoje kasmet nustatomas beveik šimtui vaikų: gydymas trunka ne vienerius metus

Vasario 15-ąją tradiciškai minime Tarptautinę vėžiu sergančių vaikų dieną. Šia diena siekiama atkreipti dėmesį į onkologines ligas, dėl kurių vaikai ar paaugliai nuo diagnozės nustatymo iki pasveikimo nueina ilgą, ne vienerius metus trunkantį kelią. „Onkologinėmis ligomis sergantys vaikai – stipriausi kovotojai, tačiau visuomenė gali padėti jiems kovoti su liga, praskaidrinti dieną geromis emocijomis, palengvinti kylančius iššūkius“, – sako „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė Asta Grabinskė.

Ligoninė.<br>M.Patašiaus nuotr.
Ligoninė.<br>M.Patašiaus nuotr.
„Aviva Lietuva“ kolektyvas su generaline direktore Asta Grabinske.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
„Aviva Lietuva“ kolektyvas su generaline direktore Asta Grabinske.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Feb 15, 2022, 5:13 PM, atnaujinta Feb 21, 2022, 10:45 AM

Išgyvenamumo galimybės auga

Vaikų vėžys – retas susirgimas. Lietuvoje per metus juo suserga apie 80 vaikų. Nors Lietuvoje dar gajus įsitikinimas, jog vaikui diagnozavus onkologinę ligą reikia gydytis užsienyje, gydymo bei išgyvenamumo galimybės sparčiai auga ir Lietuvoje.

„Svarbi žinia yra ta, kad iš jų apie 80 proc. pasveiksta. Todėl būtina galvoti apie gyvenimą po ligos, kad gydymas turėtų kuo mažesnes pasekmes ateityje. Vaikų vėžiui gydyti Lietuvoje yra visos galimybės – Vaikų Onkohematologijos centre sutelkta profesionali daugiadalykė komanda, kuri gydymui naudoja pažangius metodus, dėl sudėtingų ligos atvejų konsultuojasi su pažangiausių Europos klinikų specialistais ir parenka geriausią gydymo taktiką, kuo palankesnę psichoemocinę aplinką padeda kurti psichologai“, – sako VUL Santaros klinikų Vaikų onkohematologijos centro vadovė doc. dr. Jelena Rascon.

Gerus vaikų vėžio gydymo rezultatus lemia tai, kad įvairių šalių gydytojai vienijasi ir problemas sprendžia bendradarbiaudami – dalindamiesi žiniomis, praktika, kartu tardamiesi dėl itin retų atvejų.

Pasak J.Rascon, Santaros klinikų gydytojai vaikų onkohematologai turi didžiulį įdirbį ir proveržį, pasiekta labai gerų rezultatų gydant dažniausią vaikų onkologinį susirgimą – leukemiją (kraujo vėžį): „Medikai labai patyrę, tai itin svarbu, žinant, kad šios ligos diagnostika ir gydymas yra brangūs. Tas pats pasakytina apie neuroblastomos ir sarkomos gydymą – rezultatai yra pakankamai geri. Gydymo rezultatus, galima palyginti su Skandinavijos šalių rodikliais, nes tiek mes, tiek jie naudoja analogiškus gydymo protokolus. Mūsų šalies statistika neatsilieka nuo šių šalių statistikos“.

Pandemija atėmė lankymą, bet neatėmė noro padėti

Vaikų onkohematologijos centro vadovės teigimu, susirgusio vaiko šeimai liga yra didelė psichologinė trauma. Į pagalbą pasitelkiami psichologai, socialiniai darbuotojai, paramos fondai, tėvelių bendradarbiavimas su medikais – abipusis supratimas padeda išgyventi visiems sunkų laikotarpį.

„Visuomenės supratimas, atjauta, dalijimasis gerumu svarbus abipusiai. Duodantis mokosi daugiau suprasti ir palaikyti, gerumą priimantis – patikėti, jog savo kovoje su liga, šioje kelionėje nėra vienas ir vienišas“, – sako A. Grabinskė ir priduria, jog bet kokia parama, gerumo iniciatyva iš žmonių, verslo įmonių, pirmiausia reikalinga norint atkreipti dėmesį į ligą, jos sunkumą, medikų pastangas pasiekti didesnių išgyvenamumo rezultatų.

Artėjant Tarptautinei vėžiu sergančių vaikų dienai „Aviva Lietuva“ komanda surėmė pečius iniciatyvai „Padovanoti onkologine liga sergančiam vaikui viltį, sutalpintą į knygą“. Iniciatyvos metu buvo nupirkta apie šimtą laisvalaikio, pasakų, galvosūkių, spalvinimo knygų bei piešimo reikmenų VUL Santaros klinikų Vaikų onkohematologijos centro pacientams.

„Mūsų komanda pilietiška, neabejinga. Visi kartu rinkome knygas galvodami apie įvairaus amžiaus vaikus, kas juos pradžiugintų, kas padėtų smagiau praleisti dieną, nepamiršome ir juos slaugančių tėvelių. Kiekvienas knygas pirko savo lėšomis, o įmonė nusprendė tokios pat vertės sumą skirti Lietuvos vaikų vėžio asociacija „Paguoda“ vėžiu sergančių vaikų ir jų tėvelių psichologinėms konsultacijoms. Kadangi šiuo metu dėl COVID-19 ribojamas pacientų lankymas ir jie stokoja ryšio su artimaisiais, rūpintis besigydančių vaikų psichologine sveikata, gera emocine savijauta itin svarbu“, – tikina A.Grabinskė.

Pasak Vaikų onkohematologijos centro vadovė doc. dr. Jelena Rascon, COVID-19 pandemija sukėlė nepatogumų mažiesiems pacientams ir jų tėveliams dėl karantino ligoninėje – aplankyti sergančio vaiko galimybių dar vis maža, kartu gali būti tik vienas šeimos narys – tėtis ar mama, pakaitomis.

Tačiau šiuos sunkumus pavyksta išspręsti pasitelkiant technologijas – aktyviai bendraujama nuotolinėmis priemonėmis – ir su artimaisiais, ir draugais, ir mokytojais. Lietuvos vaikų vėžio asociacija „Paguoda“ ypatingai prisideda prie onkologinėmis ligomis sergančių vaikų užimtumo, švietimo, psichologinės pagalbos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.