Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro otorinolaringologės Ingos Tamošaitienės, iš tiesų šis simptomas būdingas maždaug trečdaliui sergančiųjų COVID-19. Priklausomai nuo individualaus organizmo ir pažeidimų laipsnio, vieniems uoslė ir skonio jutimas sugrįžta jau po keleto dienų, kitiems tai trunka ir keletą mėnesių, tačiau tai ne vienintelė galima ligos komplikacija
Infekcija pažeidžia uoslės nervus supančias ląsteles
„Uoslės susilpnėjimą ar netekimą, dažniausiai laikiną, gali sukelti tokios priežastys kaip stiprus nosies gleivinės paburkimas, kai kurių ligų atvejais – uoslės neurono pažeidimai.
COVID-19 infekcijos atveju liga pažeidžia ne patį uoslės neuroną, o aplink jį esančias ląsteles, todėl daugeliu atvejų uoslės praradimas būna laikinas ir visiškai atsistato iki kelių mėnesių, vidutiniškai per 2–3 savaites. Šis simptomas būdingas maždaug trečdaliui užsikrėtusiųjų COVID-19, o kai kuriems ir vienintelis ligos simptomas“, – pasakoja gydytoja I. Tamošaitienė.
Uoslės sutrikimui užsitęsus ilgiau nei dvi savaites, reikėtų kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti tikrąją uoslės netekimo priežastį. Svarbu įvertinti, ar uoslės suprastėjimą lėmė COVID-19, ar žymus nosies paburkimas, kiti pažeidimai.
Priklausomai nuo diagnozės, gydytojas gali skirti labiausiai tinkantį gydymą, kuris pagreitintų uoslės atgavimą. Pasak gydytojos, kartais sveikimui pagreitinti pakanka skirti nosies gleivinės paburkimą mažinančių vaistų – intranazilinių hormonų ar antihistamininių preparatų, tačiau svarbu, kad juos paskirtų gydytojas, nerekomenduojama imtis savigydos.
Gali komplikuotis sinusitu
Nors apie COVID-19 infekciją ir jai būdingus net ir mažiau įprastus simptomus žinoma vis daugiau, dar gana plačiai paplitusi nuomonė, kad nuo peršalimo ligų COVID-19 skiria slogos nebuvimas, t. y. ji nepasireiškia slogai būdingais simptomais. Gydytoja otorinolaringologė I. Tamošaitienė atkreipia dėmesį, kad toks įsitikinimas klaidingas – daliai COVID-19 atvejų taip pat būdinga sloga ir ją lydintys simptomai, o kai kuriais atvejais ši gali komplikuotis į sinusitą.
„Sinusitas – tai ūminis arba lėtinis prienosinių ančių, kauluose apie nosį, akis esančių ertmių, gleivinių uždegimas, kuriam būdingi tokie simptomai kaip spaudimo ir / ar skausmo pojūtis aplink nosį, akis, kaktoje, nosies užgulimas, galimos pūlingos išskyros iš nosies, ūmiais atvejais – karščiavimas. Tai rimtas susirgimas, reikalaujantis medikų dėmesio ir gydymo, todėl pajutus sinusito simptomus reikia pasikonsultuoti su specialistu, o diagnozavus sinusitą, pradėti gydymą“, – sako I. Tamošaitienė.
Sinusitas diagnozuojamas atlikus endoskopinę nosies landų apžiūrą, kai stebima paraudusi, paburkusi gleivinė, gali būti matomi pūliai. Diagnozei patvirtinti gali būti skiriama ir prienosinių ančių rentgenograma.
Pasak gydytojos otorinolaringologės, COVID-19 išprovokuoto sinusito gydymo rekomendacijos nesiskiria nuo kitų infekcijų sukelto sinusų uždegimo. Dažniausiai skiriami intranaziliniai hormonai, gleivinės paburkimą mažinantys antihistamininiai vaistai, nosies sekretą skystinantys preparatai.
Tarp COVID- 19 komplikacijų – ir klausos pažeidimai, ir refliukso paūmėjimas
Gydytoja otorinolaringologė I. Tamošaitienė pastebi, kad, be kvapo ir skonio pojūčių sutrikimų, tarp COVID-19 sukeltų komplikacijų pasitaiko ir klausos sutrikimų, ir refliukso paūmėjimo atvejų.
„COVID-19 persirgę pacientai skundžiasi ir klausos sutrikimais, juos vargina ūžesys ausyse, kai kuriems būdingas ir galvos svaigimas. Tokiu atveju būtina specialisto konsultacija ir išsamesnis ištyrimas.
Būtina nustatyti šių reiškinių priežastis, galbūt juos sukėlė rimtesni klausos nervo ar vidinės ausies pažeidimai, kuriuos lydi ne tik suprastėjusi klausa, bet ir galvos svaigimo epizodai. Šiuo atveju svarbu kuo greičiau kreiptis į ausų, nosies ir gerklės gydytoją, mat uždelsus didėja rizika, kad pažeidimai taps negrįžtami, ir mažėja tikimybė sėkmingai pasveikti“, – pasakoja I. Tamošaitienė.
Ji atkreipia dėmesį, kad kai kuriuos COVID-19 persirgusius pacientus kamuoja ir refliukso paūmėjimas. „Dėl užsitęsusio kosulio, infekcijos simptomams malšinti vartotų medikamentų, streso gali paūmėti ir gastroezofaginio refliukso liga, kuriai būdingi ir tokie simptomai kaip balso prikimimas, kvėpavimo takų dirginimą primenantis stemplės sudirgimas, skatinantis norą krenkšti, diskomfortas gerklėje“, – sako gydytoja otorinolaringologė. Pasak jos, jei šie simptomai tęsiasi ilgiau nei 2 savaites, būtina apsilankyti pas gydytoją ir išsiaiškinti tikrąją kosulio priežastį.
Užsitęsus simptomams, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją otorinolaringologą
Jei minėti simptomai: kvapo ir/ar skonio pojūčių susilpnėjimas ar netekimas, sloga ar kosulys tęsiasi ilgiau nei 2 savaites, rekomenduojama apsilankyti pas ausų, nosies, gerklės (LOR) gydytoją ir atlikti išsamesnį ištyrimą.
Išklausęs nusiskundimus, gydytojas galės tiksliau įvertinti nosies, gerklės, ausų pakitimus, prireikus skirti papildomus laboratorinius ar instrumentinius tyrimus diagnozei patikslinti. Uždelsus vizitą pas specialistą, infekcijos sukeltos komplikacijos gali virsti lėtinėmis, o tai apsunkins gydymą ir prailgins sveikimo procesą.