Sąnario protezavimas – tada, kai jo reikia

Senstame mes, susidėvi ir mūsų sąnariai. Rezultatas – sunku vaikščioti, skauda sąnarius, o kartais apskritai galima judėti tik remiantis ramentais. Nemaloni situacija bet kuriame amžiuje – taip, sąnarių problemos neaplenkia ir jaunų žmonių. Dažnu atveju padėti gali sąnarių endoprotezavimas.

Operacija.<br>„Orto“ klinikos nuotr.
Operacija.<br>„Orto“ klinikos nuotr.
V.Jurkevičius.<br>„Orto“ klinikos nuotr.
V.Jurkevičius.<br>„Orto“ klinikos nuotr.
Aija Nikolajenko-Vyšnevska.<br>„Orto“ klinikos nuotr.
Aija Nikolajenko-Vyšnevska.<br>„Orto“ klinikos nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

2023-07-05 13:00, atnaujinta 2023-07-05 14:02

Janiui tik per trisdešimt, bet jis jau žino, ką reiškia vaikščioti su ramentais. „Labai nesmagu, kai kiti žmonės tau atidaro duris, žvelgia su užuojauta“, – prisimena nesenas patirtis pašnekovas.

Jis turėjo įgimtą klubo sąnario patologiją ir kentėjo dėl šios problemos daugelį metų. Prieš kurį laiką vienoje didžiausių Baltijos šalyse traumatologijos ir ortopedijos klinikoje – „ORTO klinika“ (Latvija) jam buvo atlikta abiejų klubo sąnarių endoprotezavimo operacija. Praėjus po jos dviem savaitėms jaunas vyras nufilmuotas jau drąsiai lipantis laiptais be jokių ramentų.

„Pasirodo, lengva padaryti operaciją ir išspręsti visas problemas. Dabar vėl iš naujo atrandu, koks džiaugsmas eiti per parką susitikti su draugais, pasivaikščioti pajūriu. Jaučiuosi kaip naujai atgimęs“, – džiaugiasi Janis.

Dažniausiai keičiamas tik vienas sąnarys

„Niekada ne per vėlu endoprotezuoti pažeistą sąnarį. Gali būti tik techniškai lengvesnių ar sudėtingesnių sprendimų, tačiau nepataisomų situacijų nebūna,“ – įsitikinęs Vitoldas Jurkevičius, „ORTO klinikos“ gydytojas, ortopedas traumatologas.

Tiesa, dirbtinis sąnarys mūsų organizme visada bus svetimkūnis – kad ir koks kokybiškas jis būtų, kad ir kaip tobulai įdėtas, kad ir koks geras operaciją atlikęs gydytojas. Todėl atsakingas ortopedas traumatologas sąnario endoprotezavimą skirs tik tada, kai jis bus būtinas. Pasak V.Jurkevičiaus, pagrindinės indikacijos operacijai: sąnarys deformuojasi, vis sunkiau judėti, sąnarį labai dažnai skauda, skausmo nenumalšina vaistai.

Kaip matyti iš pradžioje papasakotos istorijos, sąnarių susidėvėjimas nėra tik senjorų problema. V.Jurkevičius atkreipia dėmesį, kad sąnarių būklės blogėjimą (osteoartritą) patiria žmonės, turintys tam genetinį polinkį: „Egzistuoja tam tikri biomechanikos, audinių kokybės ypatumai, kurie prisideda prie sąnarių nusidėvėjimo“.

Beje, sąnarių susidėvėjimas retai būna vienodas abiejose pusėse, paprastai vienas sąnarys kenčia labiau, tad atliekant operaciją ir pakeičiamas tik skausmingas sąnarys. Gali būti, kad kitas niekada nesusidėvės tiek, kad jį reikėtų keisti, arba šis procesas užtruks dar daug metų. Pasak pašnekovo, atvejai, kad abu sąnariai būtų vienodai susidėvėję ir keičiami per vieną operaciją, pasitaiko labai retai. Daug dažnesnė situacija, kai vienas sąnarys yra išoperuojamas, o po kurio laiko tenka operuoti kitą sąnarį.

Ką reikia žinoti apie endoprotezus

Visame pasaulyje ilgėjant gyvenimo trukmei ir atsiradus įvairių medicinos sprendimų, padedančių įveikti sveikatos problemas, daugėja ir sąnarių endoprotezavimo operacijų. Mokslininkai kartu su pirmaujančiais protezų gamintojais ir chirurgais nuolat ieško geriausių sprendimų, kad dirbtiniai sąnariai tarnautų ilgiau ir kad nenukentėtų žmonių gyvenimo kokybė – kad galėtume daryti tai, ką darome kasdien, taip pat – ir sportuoti.

Endoprotezai gaminami iš įvairių medžiagų, jų būna įvairių dydžių ir fiksacijos tipų. Pagrindiniai pasaulio endoprotezų gamintojai dirba su trijų tipų medžiagomis – metalo lydiniais, keramika ir polietilenu. Medžiagų pasirinkimas glaudžiai susijęs su endoprotezo tvirtinimo prie kaulo būdu. Tai savo ruožtu lemia paciento amžius, kaulų būklė ir gyvenimo būdas.

Yra du endoprotezo tvirtinimo prie kaulo būdai: cementinis ir necementinis. Cementinis tvirtinimas, kai dalis kaulo užpildoma šia medžiaga, tinka vyresnio amžiaus žmonėms, kurių kaulai yra trapūs. Gerai įterptas cementas daro kaulą stipresniu, o dirbtinį sąnarį – stabilesniu.

Becementė fiksacija taikoma jaunesniems žmonėms, kurių kaulai yra stiprūs. Kadangi jauni žmonės po sąnario operacijos nori išlikti aktyvūs, endoprotezų paviršiams parenkami kitokie medžiagų deriniai nei vyresnio amžiaus žmonėms, kurių sąnariai pirmiausia turi būti saugūs ir stabilūs, o ne dinamiški ir judrūs.

Beveik tokia pat svarbi, kaip ir tinkamo endoprotezo pasirinkimas, yra jo įdėjimo technologija, tad būtina, kad šį darbą atliktų patyrę medikai.

Sąnarių endoprotezavimo eilės

Asmenims, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, sąnarių endoprotezus centralizuotai perka ir nemokamai skiria Valstybinė ligonių kasa. Taip pat VLK iš dalies kompensuoja pacientų, savo lėšomis įsigijusių sąnarių endoprotezus, išlaidas. Šiuo metu, VLK duomenimis, standartinio klubo sąnario endoprotezo Lietuvoje laukia daugiau kaip 2,2 tūkst. žmonių, standartinio kelio sąnario – beveik 11,8 tūkst. Priklausomai nuo pasirinktos gydymo įstaigos, laukti eilėje gali tekti iki 19 mėnesių.

„Sąnario endoprotezavimo priežastys yra labai įvairios, todėl laukti šios operacijos ilgus mėnesius pacientui nėra geras sprendimas pacientui. Sąnarys turėtų būti keičiamas tada, kai to reikia, o ne tada, kai ateina eilė“, – sako V.Jurkevičius.

Gydytojas įsitikinęs, kad optimali situacija, kai operacija atliekama per kelis artimiausius mėnesiu po to, kai pacientas kartu su savo ortopedu traumatologu apsisprendžia, kad jos jau reikia.

Gyvenimas po sąnario operacijos – ko tikėtis?

Po sėkmingos endoprotezavimo operacijos laukia labai svarbus etapas – išmokti gyventi su naujuoju sąnariu. Reikėtų, kad darbas su kineziterapeutu prasidėtų netrukus po operacijos. Dar būdamas ligoninėje pacientas, padedamas kineziterapeuto, turėtų išmokti vėl vaikščioti, lipti laiptais, o taip pat sužinoti, kokių judesių negalima atlikti artimiausią mėnesį po klubo sąnario operacijos.

Tiek po klubo, tiek po kelio sąnario endoprotezavimo pacientai apie keturias savaites turi vaikščioti su ramentais. Reabilitacija arba mankšta po sąnario endoprotezavimo yra beveik tokia pat svarbi, kaip ir pati operacija. Kineziterapeutas padeda nustoti šlubuoti, pataria, kaip stiprinti kojų ir sėdmenų raumenis, palaipsniui didinti krūvį ir lavinti vis platesnį judesių diapazoną.

„Jei žmogaus, kuris po operacijos viską darė teisingai, praėjus metams paklausite, kuri koja buvo operuota, jis akimirkai susimąstys. Taip ir turėtų būti po gerai atliktos sąnario endoprotezavimo operacijos ir teisingos atsakingos reabilitacijos,“ – įsitikinusi Aija Nikolajenko-Vyšnevska, sertifikuota „ORTO klinikos“ kineziterapeutė.

„ORTO klinika“ – modernus ir šiuo metu vienintelis privatus traumatologijos, ortopedijos, stuburo chirurgijos ir reumatologijos centras Baltijos šalyse. Čia laukiami ir pacientai iš Lietuvos. Plačiau: https://orto.lv/lt/

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.