Specialistė apie išaugusį sergamumą erkių platinamomis ligomis: situacija nėra dramatiška

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistės Mildos Žygutienės teigimu, šiemet Lietuvoje išaugo susirgimų erkių platinamomis ligomis skaičius. Šiais metais užfiksuota 300 Laimo ligos atvejų ir 11 erkinio encefalito atvejų daugiau nei praėjusiais metais. Tačiau, pažymi specialistė, situacija nėra dramatiška.

Erkė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Gydytoja Milda Žygutienė<br>R.Jurgaičio nuotr.
Gydytoja Milda Žygutienė<br>R.Jurgaičio nuotr.
Erkė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Erkė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Jul 26, 2023, 9:25 AM, atnaujinta Jul 26, 2023, 5:59 PM

„Neįvardinčiau, kad situacija būtų dramatiška. Normali sezono eigoje einanti banga, nes nuo birželio mėnesio iki spalio mėnesio registruojame 80 proc. ir daugiau visų tų metų atvejų. Tai birželis kaip tik tas mėnuo, kai jau sergamumas padidėjo ir tai yra sietina su erkių aktyvumu ir mūsų veikla“, – LRT radijui sakė medicinos entomologė M. Žygutienė.

„Skaičiai šiek tiek didesni nei praėjusiais metais. Kalbant apie erkinį encefalitą, palyginus pusmečio rezultatus su dviem praėjusiais metais, – 11 atvejų daugiau. Tai kol kas neturi didelės įtakos. Na, Laimo ligos daugiau, palyginus pusmečio rezultatus, – 300 atvejų daugiau nei praėjusiais metais“, – statistika dalinosi NVSC specialistė.

Anot M. Žygutienės, erkės yra išplitusios visoje Lietuvos teritorijoje, todėl nėra „saugių vietovių“. NVSC duomenimis, vidutiniškai vieno kilometro maršrute galima aptikti nuo 50 iki 60 erkių.

„Atkreipiu dėmesį, kad visoje Lietuvos teritorijoje erkės yra išplitusios, nėra saugių vietovių, nėra saugių rajonų, miestų, kur mes galėtume pasakyti, kad galite drąsiai jaustis“, – sakė medicinos entomologė.

„Erkės skaičiuojamos tokiu linijiniu principu – vieno kilometro maršrute. Tai jis yra labai įvairus ir skirtingas skirtingose vietovėse, tačiau, pagal mūsų duomenis, gegužės mėnuo yra tas, kai yra fiksuojamas didžiausias skaičius. Vidutiniškai Lietuvoje tokiu metu vieno kilometro maršrute galima aptikti 50–60 erkių“, – teigė M. Žygutienė.

Vyresnio amžiaus žmonėms bus kompensuojami skiepai nuo erkinio encefalito

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad nuo kitų metų rudens vyresniems nei 50 metų žmonėms bus kompensuojami skiepai nuo erkinio encefalito. M. Žygutienės teigimu, didelė dalis žmonių vis dar nesiskiepija nuo erkinio encefalito, ir viena iš priežasčių yra finansinė.

„Nepaprastai džiugus faktas, mes tikrai labai ilgai to laukėme. Nepriklausomų ekspertų rekomendacijos buvo tokios, kad tikrai reikėtų kompensuoti“, – sakė medicinos entomologė.

„Virš 90 proc. apklaustųjų žino apie erkių platinamas ligas. Labai panašus procentas žmonių žino, kad yra nuo erkinio encefalito vakcina, bet besiskiepijančių yra ženkliai mažiau. Mums visada buvo įdomu, kokios yra priežastys – be visa ko, viena iš jų būtų finansinė“, – pabrėžė ji.

Pasak NVSC specialistės, erkinio encefalito vakcina bus kompensuojama vyresnio amžiaus žmonėms todėl, kad šioje amžiaus grupėje sergamumas erkių sukeliamomis ligomis yra didesnis.

„Būtent šioje asmenų grupėje sergamumas yra didesnis. Kuo vyresnis asmuo, tuo ligos eiga gali būti sunkesnė. Ir būtent sunkiomis formomis serga vyresnio amžiaus žmonės“, – paaiškino M. Žygutienė.

NVSC duomenimis, šiemet gegužę užregistruotas 31 erkinio encefalito atvejis, birželį – 59. Laimo ligos atvejų pasiskirstymas panašus – gegužės mėnesį užregistruoti 199 Laimo ligos atvejai, birželį – 288.

2022 m. užfiksuoti 377 erkinio encefalito atvejai (sergamumo rodiklis – 13,3 atv. 100 tūkst. gyventojų), 2021 m. – 365 atvejai (rodiklis – 13,1 atv. 100 tūkst. gyventojų).

Laimo ligos atvejų 2022 m. užregistruota – 2380 (rodiklis siekė 84,0 atv. 100 tūkst. gyventojų), 2021 m. – 1780 (rodiklis – 63,7 atvejo 100 tūkst. gyv.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.