Diabetas daugeliu atveju diagnozuojamas per vėlai

Oficialios statistikos duomenimis, Lietuvoje yra per 100 tūkst. sergančiųjų diabetu, tačiau specialistai perspėja, kad šis skaičius yra gerokai didesnis, kadangi gyventojai, turintys rizikos veiksnių, mažai žino apie šią klastingą ligą, taip pat vengia tikrintis sveikatą. Jų teigimu, lapkričio 14-ąją, Pasaulinę diabeto dieną, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tūkstančiams pacientų diabetas diagnozuojamas per vėlai, todėl gydymas yra apsunkinamas, kyla komplikacijų grėsmė.

Diabetas yra didžiulė Lietuvos ir viso pasaulio problema.<br>123rf nuotr.
Diabetas yra didžiulė Lietuvos ir viso pasaulio problema.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Nov 14, 2013, 2:43 PM, atnaujinta Feb 20, 2018, 9:16 AM

Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, šiuo metu daugiau nei 371 mln. žmonių pasaulyje serga diabetu, o kasmet šis skaičius padidėja daugiau nei 6 mln. naujų pacientų. Prognozuojama, kad po 20 metų sergančiųjų bus jau 550 mln.. Lietuvoje, kaip skelbia Endokrinologijos institutas, 2 tipo diabetu serga per 5 proc. 35-65 metų gyventojų, o iš viso pacientų skaičius siekia daugiau nei 100 tūkst.

Pasak „MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Artūros Butkuvienės, diabetas yra didžiulė Lietuvos ir viso pasaulio problema. Ligos komplikacijos lemia ne tik pablogėjusią gyvenimo kokybę, bet ir yra neįgalumo ir priešlaikinės mirties priežastis. „Ne veltui nerimaujama, kad dėl stiprėjančio diabeto paplitimo pasaulyje gali ženkliai sutrumpėti vidutinė gyvenimo trukmė. Blogiausia, kad diabetas per mažai kontroliuojamas, skiriama pernelyg mažai dėmesio jo profilaktikai ir diagnozei, taip pat sveiko gyvenimo būdo propagavimui“, – sakė A.Butkuvienė.

Jos teigimu, sergantieji gali būti priversti laikinai nedirbti dėl gydymosi ligoninėje, galiausiai anksčiau išeiti į pensiją dėl negalios, juos gali ištikti pernelyg ankstyva mirtis. „Darbo rinka netenka šių žmonių, jų išsilavinimo ir patirties. Šalies biudžetui diabeto kaina yra milžiniška. Komplikacijoms, kurių buvo galima išvengti, gydyti skiriamos didelės lėšos. Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje nuolat didėjančias išlaidas 2 tipo diabeto gydymui lemia tai, kad ši liga diagnozuojama per vėlai, jau atsiradus komplikacijoms“, – pažymėjo gydytoja.

Ji priminė, kad 2 tipo cukrinio diabeto atsiradimui įtakos turi žmonių netinkamos mitybos įpročiai, mažas fizinis aktyvumas, taip pat nutukimas, ypač pilvinis. Įrodyta, kad žmonės, turintys 30 proc. kūno svorio perteklių, per 25 metus suserga cukriniu diabetu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.