Insultą reikia gydyti, kol jis dar neįvykęs

Gyvenimas, tekėjęs įprasta vaga, staiga ėmė ir pasikeitė - žmogų ištiko insultas. Liga netikėtai pakeičia šeimos narių, artimųjų gyvenimus, o paties ligonio gyvenimas verčiasi aukštyn kojomis – jam gresia neįgalumas ar net gyvybė pakimba ant plauko. To galima ir išvengti, jei žmogus, patyręs insultą, nelauks, kol jis pasijus geriau, bet skubės į gydymo įstaigą vos pajutęs pirmuosius ligos požymius. Medikai suteiks profesionalią pagalbą, padėsiančią išvengti ne tik gresiančio neįgalumo, bet net ir paties insulto.

Daugiau nuotraukų (1)

Algirdas Danelius, Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėjas

Mar 4, 2014, 11:57 AM, atnaujinta Feb 15, 2018, 5:55 PM

Insultas - kas tai?

Lotyniškai „insultus“ - smūgis, netikėtas užpuolimas.Tai žodis, labai tiksliai apibūdinantis ligos esmę, eigą, ir pasekmes.

Liga pasireiškia sąmonės sutrikimu, orientacijos sutrikimu, kalbos sutrikimu, paralyžiumi. Gali ištikti ir koma.

Yra dvi insulto formos: išeminis ir hemoraginis insultas. Dažniausiai diagnozuojamas pastarasis. Tai - kraujo išsiliejimas į smegenis, gyvybinių organizmo funkcijų sutrikimas dėl smegenų gyvybinių centrų pakenkimo. Ši insulto forma dažniausiai pakerta jaunesnius žmones, sergančius padidinto kraujospūdžio liga, nesigydžiusius ar paprasčiausiai nekreipusius dėmesio į padidėjusį kraujo spaudimą.

Kita insulto forma, medikų vadinama išeminiu, užklumpa, kai užkemšama smegenų kraujagyslė. Ši insulto forma paprastai pažeidžia vyresnio amžiaus žmones, kuriems kraujo spaudimas, atrodo, nekeldavo rūpesčių, tačiau smegenų kraujagyslių spindžio siaurėjimas progresavo iš lėto ir pasireikšdavo galvos svaigimais ar praeinančiais regėjimo, kalbos sutrikimais, pusės kūno tirpimu, praeinančiu paralyžiumi.

Jeigu smegenų kraujotakos sutrikimas trumpalaikis, organizmas geba savo jėgomis dalinai atkurti sutrikusią kraujotaką.

Kaip elgtis, ištikus insultui?

Insulto atveju labai svarbu, kad į dar nepažeistas smegenis patektų pakankamai deguonies. Reikėtų atsagstyti apykaklę, ligonį paguldyti, keigu karšta - į pavėsį ir nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Jei ima trikti gyvybinės funkcijos – būtina pradėti gaivinti nukentėjusįjį.

Ligoninės priėmimo ir skubiosios pagalbos skyriuje pacientui atliekami reikiami tyrimai, teikiama neatidėliotina pagalba. Jei nuo insulto požymių pasireiškimo pradžios nepraėjo 4,5 val., bus atliekama trombolizė - švirkščiami trombolitikai - vaistai, kurie tirpdo krešulį, užkimšusį kraujagyslę. Skiriami ir kiti vaistai, slopinantys kraujo krešumą – antiagregantai, antikoaguliantai. Tuo atveju paciento neištinka insultas, ir jis pasveiksta, jokių insulto liekamųjų reiškinių nelieka.

Tuo atveju, kai insulto išvengti nepavyksta, po gydymo labai svarbu kuo skubiau pradėti reabilitaciją.

Kartais tenka žmogų iš naujo mokyti kalbėti, vaikščioti, skaityti, dirbti kasdienius darbus, pasirūpinti savimi. Šį darbą kartu su gydytojais dirba didelė specialistų komanda: masažistai, kineziterapeutai, reabilitologai, logopedai, psichologai, socialiniai darbuotojai. Ši naujovė įdiegta Respublikinės Šiaulių ligoninės klinikinėje praktikoje.

Kad insultas neištiktų

Efektyviausios profilaktinės priemonės, atitolinančios insultą - konservatyvi ir chirurginė profilaktika.

Konservatyvi profilaktika - tai visas kompleksas priemonių. Visuomenėje ir medikų bendruomenėje plačiai kalbama apie sveiką mitybą, sveiką gyvenseną. Šie faktoriai turi lemiamos reikšmės insultui išvengti ar atitolinti ligą.

Todėl labai svarbu laikytis šeimos gydytojo nurodymų ir patarimų sveikai gyventi, prireikus - vartoti medikamentus, mažinančius insulto išsivystymo tikimybę.

Chirurginė insultų profilaktika yra prasminga, siekiant išvengti neurologinės katastrofos. Ligoniai iki insulto išsivystymo paprastai patiria vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų. Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti žmonėms, kuriems vystosi praeinantys eisenos, koordinacijos, kalbos užsikirtimo, orientacijos sutrikimo epizodai. Tai požymiai, kuriems atsiradus, reikalinga neurologo ar neurochirurgo konsultacija.

Tokiems ligoniams atliekamas miego arterijų skenavimas ultragarsu - be didelio vargo ir skausmo, neinvaziniu būdu galima nustatyti arterijos užsitrombavimo (stenozės) laipsnį. Jeigu reikia, atliekami galvos smegenų kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso, kompiuterinės angiografijos ir angiografijos tyrimai.

Pasitvirtinus kritinei stenozei, atliekama trombo šalinimo operacija. Kartais trombą pasiseka pašalinti ir kraujotaką atkurti naudojant specialius zondus ir stentus. Jeigu ši procedūra negalima, taikoma atvira miego arterijos trombų šalinimo operacija.

Atliekamos smegenų kraujotaką gerinančios šuntavimo operacijos - jų metu nepakankama smegenų kraujotaka gerinama, prijungus išorines miego arterijas su vidine smegenų kraujagysle.

Taip išvengiama ne tik nemalonaus sveikatos sutrikimo – insulto, bet ir ilgai varginančių liekamųjų reiškinių ar net neįgalumo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.