Naujųjų naktį dėl neatsargaus elgesio su fejerverkais bei šaltosiomis ugnelėmis dažniausiai patiriami įvairių kūno dalių nudegimai, akių pažeidimai, plaštakų sužalojimai ar netgi netenkama pirštų. Dažniausios priežastys, nulemiančios traumas, yra kelios: nurodytų saugumo reikalavimų nesilaikymas, pasirinktas netinkamas stebėjimo atstumas, alkoholinių gėrimų ir kitų kvaišalų vartojimas.
„Apie 60 proc. visų patiriamų traumų per pirmąją metų naktį sudaro traumos dėl neatsargaus elgesio su fejerverkais ar šaltosiomis ugnelėmis. Naujuosius metus sutinkant prie centrinės miesto eglės, ten kur yra masinė žmonių susibūrimo vieta, dėl neatsargaus aplinkinių elgesio padidėja nelaimingų atsitikimų rizika.
Matyt ne kartą teko stebėti, kaip fejerverkus sprogdina neblaivūs asmenys, nesirūpindami aplinkinių saugumu. Kuomet dėl kitų asmenų kaltės patiriami sužalojimai, vidutinis draudimo išmokų dydis svyruoja apie 500 eurų, o didžiausia užfiksuota žala siekė 2 tūkst. 350 eurų“, – sako Linas Laugalis, „Compensa Vienna Insurance Group“ rizikos vertinimo departamento vadovas.
Pagrindiniai patarimai, kaip apsisaugoti nuo fejerverkų sukeliamų žalų:
Pasirinkite saugų stebėjimo atstumą – mažiausiai 5 metrus;
Norėdami įsigyti fejerverkų, rinkitės patikimas prekybos vietas;
Neleiskite vaikams savarankiškai leisti fejerverkų;
Norėdami apsaugoti akis nuo galimų skeveldrų ar žiežirbų, naudokite apsauginius akinius;
Prieš leidžiant fejerverkus susiraskite saugią vietą – toliau nuo pastatų ir automobilių, kur nėra daugybės žmonių;
Jeigu vartojote alkoholinius gėrimus, fejerverkų leidimą patikėkite savo draugui;
Siekiant apsaugoti turtą, rekomenduojama išnešti iš balkonų greitai užsiliepsnojančias medžiagas.
Kaip suteikti pirmąją pagalbą?
Pirmoji pagalba paprasta. Nudegusio veido paviršiaus nebūtina bintuoti ir taip papildomai traumuoti jautrią nudegusią odą. Rankų ar kūno odos nudegiminius plotus galima padengti steriliu bintu, tačiau nespaudžiant. Dar geriau neliesti nudegusių paviršių, o nukentėjusįjį skubiai nuvežti į gydymo įstaigą.
Jeigu fejerverko sprogimas nutraukia plaštaką, pirštą ar sudrasko rankų bei kitų kūno vietų minkštuosius audinius, būtina skubiai kviesti greitąją pagalbą. Iki jai atvykstant nereikėtų traumuotų vietų dengti nesteriliais audiniais. Taip gali būti sukelta nepageidaujama infekcija.
Šiais laikais neapsieinama be automobilių, o jų vaistinėlėse visuomet yra sterilių bintų. Jei yra intensyvus kraujavimas, pirmiausia reikia pakelti traumuotą galūnę, kraujuojančią žaizdą galima užspausti spaudžiamuoju steriliu tvarsčiu. Neturint sterilaus tvarsčio galima kraujuojančią žaizdą užspausti bet kokiu kitu kiek įmanoma švaresniu audeklu.