Būkite atidūs: Europoje plintanti pavojinga infekcija pasiekė ir Lietuvą

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šiais metais Europos regione registruojamus didžiausius tymų infekcijos protrūkius Italijoje (4 220 atvejų) ir Rumunijoje (8 803 atvejai). Susirgimai tymais registruojami visose Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalyse, išskyrus Latviją, — Lichtenšteine, Maltoje ir Norvegijoje. Apie tai pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC).

 Sunkias komplikacijas galinti sukelti infekcija buvo užfiksuota ir Lietuvoje.<br> 123rf.com nuotr.
 Sunkias komplikacijas galinti sukelti infekcija buvo užfiksuota ir Lietuvoje.<br> 123rf.com nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 29, 2017, 9:35 AM, atnaujinta Aug 29, 2017, 2:46 PM

2016-2017 m. užregistruota 40 mirties atvejų nuo tymų infekcijos: Bulgarijoje (1 mirtis), Jungtinėje Karalystėje (1 mirtis), Portugalijoje (1 mirtis), Prancūzijoje (1 mirtis), Vokietijoje (1 mirtis), Italijoje (3 mirtys), Rumunijoje (2016 m. sausio 1 d. - 2017 m. rugpjūčio 18 d. užregistruotos 32 mirtys). Daugiausia mirties atvejų registruota neskiepytų vaikų grupėje.

Tymais ir toliau serga vis daugiau Europos regiono ir pasaulio šalių gyventojų, todėl keliautojams didėja grėsmė užsikrėsti, ypač neskiepytiems asmenims. ULAC specialistai nori atkreipti keliautojų dėmesį, kad prieš vykstant į užsienio šalis, pasirūpintų savo ir savo vaikų skiepijimo būkle.

Remiantis moksliniais tyrimais, įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas susidaro po 2 įskiepytų kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcinos dozių. Todėl jei nežinote savo skiepijimo būklės arba esate skiepyti tik kartą – kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepykite.

Lietuvoje – du tymų atvejai šiemet

ULAC duomenimis, šių metų balandį ir birželį Vilniaus apskrityje užregistruoti du tymų atvejai Lietuvoje. Pirmas asmuo, susirgęs tymais, savaitę lankėsi Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai), antras – ilgiau nei savaitę keliavo Tailande, Malaizijoje, Indonezijoje.

Lietuvoje 2016 m. užregistruoti 22 tymų atvejai, iš jų – 9 vaikai (nuo 1 mėnesio  amžiaus iki 1 metų) ir 13 suaugusiųjų (nuo 25 iki 43 metų). Daugiausiai atvejų registruota Tauragės apskrityje (13 atvejų). Susirgimai taip pat registruoti Klaipėdos, Kauno ir Alytaus apskrityse. Dauguma susirgusių – suaugę asmenys, kurie skiepyti tik viena vakcinos doze arba nežinantys savo skiepijimo būklės.

Beveik visi susirgę vaikai buvo neskiepyti, nes vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, pagal amžiaus grupę jiems skiepas nepriklausė.

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama, sisteminė odos bėrimą sukelianti virusinė infekcija, plintanti lašeliniu būdu per orą. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, iki 1980 m. prieš pradedant vakcinaciją pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių. 2015 m. visame pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė 134 200 žmonių (kiekvieną dieną mirdavo apie 367 asmenys, o kas valandą – 15).

Didžiausias mirštamumas buvo registruojamas jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje. PSO duomenimis, 2016 m. pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais viena vakcinos doze nuo tymų buvo paskiepyta apie 85 proc. pasaulio vaikų.

Kokie yra tymų simptomai?

Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija.

Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu.

Specifinių tymų gydymo priemonių nėra, taikomas simptominis gydymas.

Apsisaugoti padeda vakcinavimas

Tymų vakcina pasaulyje skiepijama jau daugiau nei 40 metų. Tai gyvų susilpnintų virusų vakcina, skiepijama antraisiais gyvenimo metais. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 metais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.