Antikorupcijos komisija: e. sveikatos kūrėjai iš jos užsidirbo

Seimo Antikorupcijos komisija nutarė, kad visi trys elektroninės sveikatos sistemos projekto, etapai buvo įgyvendinti netinkamai – sistema iki šiol nepasiekė tikslų ir neteikia kokybiškų paslaugų. E. sveikatos projektą pastaraisiais metais įgyvendina Registrų centras, kurio valdymas neseniai perduotas Susisiekimo ministerijai.

 Europos Sąjungos remiamas e. sveikatos projektas įgyvendinamas nuo 2005 metų, investicijos į jį siekė 40 mln. eurų. <br> V.Ščiavinsko nuotr.
 Europos Sąjungos remiamas e. sveikatos projektas įgyvendinamas nuo 2005 metų, investicijos į jį siekė 40 mln. eurų. <br> V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2017-11-30 12:52, atnaujinta 2017-11-30 14:28

Pasak Antikorupcijos komisijos vadovo Vitalijaus Gailiaus, buvę Sveikatos ministerijos pareigūnai, pradedant „darbiečių“ deleguotu ministru Žilvinu Padaiga (2004-2006 metais buvo ministras ir 2004-2008 metais – Seimo narys), sukūrė tokią sistemą, kuri galbūt leido pelnytis tiems patiems asmenims.

„Jie ir įsteigė juridinius asmenis, kurie iš esmės ir diegė tą sistemą sveikatos priežiūros įstaigose, vykdė mokymus ir iki šiol tą sistemą diegia. Kalbame apie tuos pačius politinio pasitikėjimo pareigūnus, kurie buvo atsakingi už projekto rengimą – ministras, sekretoriai Haroldas Baubinas, Saulius Janonis, buvęs ministerijos sveikatos projektų vadovas ir technologijų skyriaus specialistas Evaldas Dobravolskas“, – komisijai ketvirtadienį patvirtinus elektroninės sveikatos sistemos diegimo tyrimo išvadas, BNS teigė V. Gailius.

Pasak jo, Generalinė prokuratūra jau yra pradėjusi viešojo intereso gynimo procedūrą, siekdiant nustatyti žalos mastą ir ją išieškoti iš kaltų asmenų.

„Ar pagal mūsų surinktą medžiagą pradės ikiteisminius tyrimus, čia jau jų (prokurorų – BNS) klausimas“, – teigė jis.

Komisija taip pat konstatavo, kad prokuroras Erikas Vaitiekūnas, 2008 metais nutaręs netirti Valstybės kontrolės nustatytų pažeidimų, kurie galbūt padarė žalos valstybei, pasielgė neatsakingai – tai lėmė nebaudžiamumą kituose etapuose.

E. Vaitiekūnas 2010 metais buvo atleistas iš prokuratūros, įtariant kyšininkavimu kitose bylose.

Susisiekimo ministerija šią savaitę paskelbė inicijuojanti milijoninės vertės e. sveikatos sistemos kūrimo patikrinimą.

Europos Sąjungos remiamas e. sveikatos projektas įgyvendinamas nuo 2005 metų, investicijos į jį siekė 40 mln. eurų. Sistema turėjo skaitmenizuoti pacientų duomenis – ligos istorijos įrašus, receptus, gydymą, tyrimų rezultatus, sudaryti galimybę keistis šiais duomenimis tarp gydymo įstaigų.

Šiuo metu vyksta ketvirtasis projekto etapas, jam reikės dar per 28 mln. eurų.

Atveriami duomenys apie e. sveikatos kūrimą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) reiškia susirūpinimą dėl e. sveikatos sistemos, kuriai buvo išleista keliasdešimt milijonų nuo pat jos kūrimo pradžios, tačiau nepaisant tokių investicijų, ji nebuvo tinkamai suprojektuota, nenumatyta maksimali apkrova, dėl ko šiandien ji neretai stringa, sukeldama nepatogumų ja besinaudojantiems. Tad SAM skelbia dokumentus, susijusius su e. sveikatos kūrimo istorija, su kuriais galės susipažinti visi, kuriems įdomi ši tema.

Juose atsispindinti šios sistemos startas, etapai, investicijos, įmonės, kurios įgyvendino, politikai ir valstybės tarnautojai, kurie dalyvavo kuriant šį brangiai kainavusį produktą.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad visuomenė turi teisę žinoti, kam ir kaip naudojami valstybės pinigai.

„Tikimės, kad tai įneš daugiau aiškumo, leis atsakyti į klausimus, kurie kyla žmonėms. Prie to prisidės ir Susisiekimo ministerijos pradėtas auditas, kuris išties yra labai reikalingas. Tikiu, kad jis gali atskleisti dar daugiau e. sveikatos sistemos kūrimo trūkumų, kurių nemažai jau matoma ir plika akimi. Mūsų paskelbti duomenys, tikimės, taip pat padės atliekantiems šį auditą“, – sako ministras A. Veryga.

Pasak ministro, turėdami nepriklausomų auditorių išvadas, galėsime su kolegomis iš Susisiekimo ministerijos imtis ryžtingesnių veiksmų, kaip suvaldyti nepaliaujamas finansines išlaidas šiai sistemai ir užtikrinti kokybišką jos veikimą.

SAM skaičiavimais, iki šiol e. sveikatos kūrimui ir tobulinimui išleista maždaug 40 mln. eurų, bet, deja, dabartiniu produktu negalime pasigirti, nes ji stringa ir iškyla kitokių techninių trikdžių. Pavyzdžiui, ji buvo sukurta žinant, kad pasiekus 30–40 proc. e. receptų išdavimą, galimi strigimai.

„Galime užtikrinti, kad dėsime maksimalias pastangas, jog e. sveikata veiktų visu pajėgumu, o dėl jos galimų trikdžių pacientai ir medikai nepatirtų nepatogumų. Be to, šio produkto tikrai „neišmesime“ į šiukšlių dėžę ir nekursime naujų, nes tai būtų pernelyg didelė prabanga ir neatsakingas elgesys su mokesčių mokėtojų pinigais. Taigi padarysime viską, kad e. sveikata kuo greičiau pradėtų veikti visu pajėgumu, panaudojant kuo mažiau investicijų“, – sako A. Veryga.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.