A. Veryga skelbia, kiek nuo kito mėnesio didės medikų atlyginimai

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Seime pristatė medicinos darbuotojų atlyginimų didinimo priemones, dėl kurių nuo gegužės 1 dienos darbo užmokesčio fondas didės 20 procentų. Būtent dėl tokios sumos buvo sutarta dar praėjusių metų gruodį vykusiose derybose su medikų bendruomene.

A. Veryga skelbia, kiek nuo kito mėnesio didės medikų atlyginimai.<br>D.Umbraso nuotr.
A. Veryga skelbia, kiek nuo kito mėnesio didės medikų atlyginimai.<br>D.Umbraso nuotr.
A. Veryga skelbia, kiek nuo kito mėnesio didės medikų atlyginimai.<br>D.Umbraso nuotr.
A. Veryga skelbia, kiek nuo kito mėnesio didės medikų atlyginimai.<br>D.Umbraso nuotr.
A. Veryga skelbia, kiek nuo kito mėnesio didės medikų atlyginimai.<br>D.Umbraso nuotr.
A. Veryga skelbia, kiek nuo kito mėnesio didės medikų atlyginimai.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Apr 17, 2018, 3:48 PM

Nuo gegužės vidutinis gydytojai gaus vidutiniškai 300 eurų didesnį atlyginimą. Vidutinė jų alga turėtų siekti apie 1877 eurus. Slaugytojams algos vidutiniškai didės 150 eurų ir sieks 952 eurus.

Medikų algoms didinti iš Valstybinės ligonių kasos ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo skiriama beveik 100 mln. eurų. Tad nuo gegužės vidutinis gydytojo atlyginimas turėtų siekti apie 1877 eurų (vidutiniškai didėja apie 300 eurų), o vidutinis slaugytojo – 952 eurus (vidutiniškai didėja apie 150 eurų).

Ministras A.Veryga Seimo salėje pristatė sprendimus dėl medicinos darbuotojų atlyginimų didinimo ir darbo sąlygų gerinimo.

„Noriu priminti, kad 2017 metų gruodžio 13 dieną, po kolektyvinių derybų su profesinėmis sąlygomis buvo pasirašytas susitarimas dėl keletos siekiamų darbų. Buvo susitarta, kad nuo šių metų gegužės 1 dienos 20 procentų bus didinamas darbo užmokesčio fondas. Didinant atlyginimą prioritetas bus teikiamas mažiausiai uždirbantiems“, – prioritetus vardijo ministras.

„Taip pat buvo susitarta ir dėl ilgalaikių įsipareigojimų iki 2020 metais, kad tada gydytojų bus atlyginimas ne mažesnis, nei 3 vidutiniai darbo užmokesčiai, o slaugytojų – nemažiau kaip pusantro vidutinio darbo užmokesčio“, – pasakojo jis.

Konkrečių skaičių nežino

Antanas Matulas sakė, kad nesupranta, kodėl yra bandoma sureikšminti šią situaciją. „Galima žymiai daugiau kelinti atlyginimus. Bet ar nebus taip, kad praeitais metais padidinote įkainį užmokesčio 8 procentais, bet dabar jau jų nematoma, nes nėra galimybės to pakėlimo išlaikyti. Ar jūs valdote realią situaciją?“, – klausė Seimo narys.

„Niekas nesistengia sureikškminti to didinimo. Aš pasakoju dėl to, kad kyla įvairiausių klausimų. Tai nėra pinigai, kurie tiesiog bus pervesti. Jie turi užsidirbti tam, teikdami paslaugas“, – atsakė ministras.

Remigijus Žemaitaitis prašė konkrečiai, skaičiais įvardinti algų padidėjimą. „Gal galite konkrečiai sumą įvardinti, kiek laborantėms, felčerėms kils alga?“ – konkrečiai klausė R.Žemaitaitis, prašydamas nepolitikuoti.

„Aš tikrai nepasakysiu, kiek konkrečiai ligoninėms pakils atlyginimas. Nes yra vadovo darbas pakelti atlyginimus mažiausiai uždirbantiems“, – teigė jis, konkrečių skaičių neįvardindamas.

Džiaugiasi savo darbais

„Sveikatos reikalų komiteto nariai palaiko ministrą ir supranta medikų nepasitikėjimą, nes ilgą laiką buvo nevykdomi pažadai. Tačiau šios kadencijos Seimo ir Vyriausybės darbai – dar gruodį prisiimtų įsipareigojimų vykdymas – yra geriausias įrodymas, jog situacija keičiasi. Seimo Sveikatos reikalų komitetas ieškojo galimybių nuosekliai didinti medikų darbo užmokestį, nepaisant rezervuoto Valstybinės ligonių kasos požiūrio į šią problemą“, – sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Kubilienė.

Ministras A. Veryga akcentavo, jog didžiausias prioritetas bus skiriamas mažiausiai uždirbantiems specialistams.

„Su medikų bendruomene buvo susitarta kelti jų atlyginimus ir tai daroma. Jie jau didėjo pernai, didės šiemet, didės ir ateityje. Neteisinga, kad vieni iš aukščiausią kvalifikaciją turinčių specialistų šalyje uždirba, lyginant su kitų profesijų specialistais, tiek mažai. Medikai yra ilgiausiai besimokantys specialistai, kurių darbo krūvis yra labai didelis ir lemia kiekvieno šalies gyventojo sveikatą ir gerovę, tad ir jų atlyginimai turi būti adekvatūs“, – sako ministras A. Veryga.

Šiuo metu šalies gydymo įstaigose yra labai nevienoda darbo užmokesčio tvarka ir kai kuriose ligoninėse gydytojai uždirba mažiau nei 1000 eurų, o kitose ir daugiau nei 2200 eurų (2017-ųjų vidurkis – 1376 eurai). Atitinkamai slaugytojų atlyginimai kai kur nesiekia ir 500 eurų, o kitur – beveik 800 eurų už etatą (2017-ųjų vidurkis – 621 euras).

SAM, derinant su medikų bendruomene, yra ruošiamas kolektyvinės sutarties priedas, kuriuo bus įsipareigojama nustatyti konkrečias taisykles dėl medikų atlyginimų didėjimo ateityje ir užtikrinama, kad medikų algoms didinti skiriamos lėšos būtų naudojamos būtent tam, o ne kitoms įstaigų veikloms finansuoti. Žadama nustatyti bazinės paslaugų kainos – „grindys“, kurios garantuotų, kad medikų atlyginimai turėtų aiškią minimalią ribą visoje Lietuvoje.

Visos gydymo įstaigos, kurių atstovai pasirašę kolektyvinę sutartį, privalės kelti medikams algas iš papildomai skiriamų PSDF lėšų, pagal kolektyvinės sutarties priede numatytus kriterijus.

Planuojama, kad iki 2020 metų antrojo pusmečio gydytojų atlyginimai turės siekti ne mažiau nei 3, o slaugytojų ne mažiau nei 1,5 vidutinio šalies atlyginimo. Praėjusiais 2016 ir 2017 metais medikų algos vidutiniškai didėjo po 8 procentus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.