Sumažėjo rotavirusinės infekcijos atvejų – pasakė, kas padėjo tai padaryti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet per pirmąjį ketvirtį Lietuvoje registruota ketvirtadaliu (25 proc.) mažiau susirgimų rotavirusine infekcija nei pernai per tą patį laiktarpį: atitinkamai 944 ir 1272 susirgimai. 

Vakcina yra ypatinga, nes yra ne švirkščiama,  o vartojama per burną, todėl mažyliams kelia mažiau streso.<br> 123rf nuotr.
Vakcina yra ypatinga, nes yra ne švirkščiama,  o vartojama per burną, todėl mažyliams kelia mažiau streso.<br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 28, 2019, 9:52 AM, atnaujinta May 28, 2019, 1:10 PM

Susirgimų mažėjimą galima sieti su aktyviu visuomenės švietimu bei suaktyvėjusiais skiepijimais nuo rotavirusinės infekcijos. 

ULAC primena, kad nuo pernai metų rugsėjo nuo rotavirusų sukeliamos infekcijos nemokamai pradėti skiepyti dviejų mėnesių kūdikiai. Iš viso kūdikiai valstybės lėšomis skiepijami trimis vakcinos dozėmis: pirmoji dozė – 2 mėn., antroji – 4 mėn., trečioji 6 mėn. kūdikiams. 

ULAC švietėjiški renginiai visuomenei ir medikams bei kitos priemonės prisidėjo prie skiepijimų nuo rotavirusinės infekcijos apimčių didėjimo – pernai nuo rotavirusinės infekcijos paskiepyta per 13 tūkst. dviejų mėnesių kūdikių, iš kurių valstybės lėšomis 8 tūkst. Tai beveik tris kartus daugiau skiepijimų nei vidutiniškai būdavo ankstesniais metais. 

„Valstybės kompensuojami skiepai nuo rotavirusinės infekcijos – tai ilgai laukta pažanga Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje, leidžianti mažinti kūdikių sergamumą, hospitalizacijų skaičių“, – pažymėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas. 

Pasak prof. S.Čaplinsko, vakcina yra ypatinga, nes yra ne švirkščiama,  o vartojama per burną, todėl kelia mažiau streso. Tėveliai kviečiami pasinaudoti suteiktomis galimybėmis bei skiepyti savo kūdikius. 

„Europoje atliktų klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad vakcinos 90-98 proc. atvejų apsaugo vaikus nuo sunkaus rotavirusinio gastroenterito. Šią vakciną vaikų skiepų kalendoriuose jau turi 91 pasaulio šalis“, – teigė profesorius S.Čaplinskas. 

Pasak profesoriaus, rotavirusine infekcija užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, kuris rotavirusus labai gausiai išskiria su išmatomis ir šis virusas yra gan atsparus išorinėje aplinkoje: iki 10 dienų išlieka gyvybingas ant sausų paviršių. 

Tikimybę užsikrėsti didina ir tai, kad užsikrėtimui užtenka vos kelių virusų, todėl neturintys imuniteto, žmonės, ypač kūdikiai, yra imlūs infekcijai ir tai reiškia, kad virusams patekus į burną, išsivystys susirgimas. 

Rotavirusinė infekcija – tai virusinė žarnyno infekcija, kūdikiams ir mažiems vaikams sukelianti sunkų ūminį viduriavimą, karščiavimą, vėmimą. Kūdikio organizmas greitai netenka vandens (dehidratuojasi), todėl sutrinka daugelio organų veikla, gresia bendra organizmo intoksikacija. Viduriavimas dažniausiai tęsiasi 3-7 dienas, tačiau kartais iki 2 sav., o vėmimas - 2-3 dienas. Didžiausi sergamumo rotavirusine infekcija rodikliai registruojami  iki trejų metų vaikų amžiaus grupėje, vyresni vaikai ir suaugusieji asmenys serga žymiai rečiau.

Vakciną, skirtą kūdikius skiepyti nuo rotavirusinės infekcijos, asmens sveikatos priežiūros įstaigos gali atsiimti iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vakcinų sandėlio darbo dienomis darbo laiku.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.