Vadinamuosius greituosius testus Vilniui perdavė Sveikatos apsaugos ministerija.
11 370 Vilniui skirtų testų užteks maždaug dviems trečdaliams savivaldybei pavaldžių švietimo darbuotojų. Testai mokytojams nėra privalomi, tik rekomenduoti.
VESOC sprendimu pirmenybė teikiama mokytojams. Testavimas mobiliajame punkte vyks tik užsiregistravusiems ugdymo įstaigų darbuotojams, gavusiems kviečiančią atvykti trumpąją SMS žinutę su individualiu kodu.
Planuojama, kad per dieną bus atliekama apie 70 testų ir daugiau (pagal poreikį). Greitojo testo atsakymą bus galima sužinoti per maždaug 15 minučių.
Pasitaikius atvejų, kai testas parodys teigiamą rezultatą – jog žmogus anksčiau jau turėjo sąlyti su SARSCoV-2, bus iškart atliekamas PGR tyrimas mobiliajame punkte.
Mokyklų ir darželių darbuotojai visą informaciją apie galimybę išsitirti gaus iš savo įstaigos vadovų, pildys jiems skirtas anketas ir lauks SMS žinučių, kuriose bus tiksliai nurodyta, kada ir kur atvykti. Į tyrimo vietą šalia mobiliojo punkto ugdymo įstaigų darbuotojai turės ateiti pėsčiomis, automobilius galima palikti visai šalia esančioje automobilių stovėjimo stotelėje.
Su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir parodyti gautą žinutę su 6 ženklų kodu. Jei ugdymo įstaigų vadovams kyla klausimų, pasikonsultuoti galima telefonu 211 2651.
Ištyrus švietimo įstaigų darbuotojus toliau bus tiriami valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojai.
Koronaviruso testavimai pradėti ir Kauno rajono pedagogams
Kaip praneša naujienų agentūra ELTA.lt, nuo trečiadienio Kauno rajono švietimo įstaigų darbuotojai taip pat pradėti tirti greitaisiais serologiniais testais, kurie leis nustatyti, ar asmuo yra sirgęs koronavirusine infekcija.
Raudondvario gimnazijoje patikrinti 24 asmenys, Raudondvario lopšelyje – darželyje „Riešutėlis“ – 19, Raudondvario lopšelyje–darželyje „Vyturėlis“ – 16.
Visų rezultatai neigiami, nė vienam darbuotojui nebuvo nustatytas teigiamas IgM antikūnas, rodantis, kad jis galimai serga koronaviruso infekcija, – teigiama Savivaldybės pranešime.
Jeigu tyrimo metu nustatomi specifiniai IgG ir IgA klasės antikūnai, vadinasi, žmogus jau persirgęs koronaviruso infekcija ir jam susiformavęs imunitetas. Jeigu nustatomas teigiamas IgM antikūnas – tai gali būti požymis, kad žmogus galimai serga koronaviruso infekcija.
Ketvirtadienį numatyta tirti Kulautuvos pradinės mokyklos, Kulautuvos lopšelio-darželio, Raudondvario A. ir A. Kriauzų pradinės mokyklos darbuotojus, penktadienį – Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos, Karmėlavos lopšelio-darželio „Žilvitis“ ir Neveronių gimnazijos bei Neveronių lopšelio darželio pedagogus.
Išsitirti galės visi norintieji. Iki ketvirtadienio užsiregistravo netoli tūkstančio norinčių išsitirti pedagogų. Tyrimai organizuojami teritoriniu principu.
Juos atlieka Garliavos, Pakaunės, Vilkijos pirminės sveikatos priežiūros centrų slaugytojos, bendradarbiaudamos su Kauno rajono visuomenės sveikatos biuro specialistais ugdymo įstaigose.
Testavimas vyksta neatitraukiant darbuotojų nuo ugdymo proceso, pačioje įstaigoje, visuomenės sveikatos specialisto kabinete.
Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, tyrimas atliekamas imant kraują iš piršto, rezultatas pasirodo po 15 minučių.
Jei testo atsakymas teigiamas, asmeniui bus nurodyta kreiptis į Karštąją liniją 1808 registruotis tepinėlio tyrimui Kauno mobiliajame punkte ir vykti namo saviizoliacijai, kol bus atliktas tyrimas.
Jeigu neturės savo transporto, pervežimą suorganizuos Kauno rajono savivaldybė. Pažymėtina, jog šie tyrimai, norintiems mokytojams ir kitiems ugdymo įstaigų darbuotojams bus atliekami iki rugsėjo 18 dienos.
Testais siekiama įvertinti esamą situaciją mokyklose. Ateityje Sveikatos apsaugos ministerija planuoja tyrimų skaičių plėsti.
Tirs ir pareigūnus, valstybės tarnautojus
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga leido organizuoti masinius tyrimus greitaisiais koronaviruso testais statutiniams pareigūnams, tarp jų Vadovybės apsaugos tarnybos, valstybės tarnautojams Vyriausybės kanceliarijoje, Žemės ūkio ministerijoje ir pavaldžiose įstaigose.
Šią savaitę pasirašytais įsakymais A. Veryga pavedė Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai, Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centrui ir savivaldybių administracijoms organizuoti minėtų grupių tyrimą greitaisiais serologiniais COVID-19 testais.
Numatyta, kad tyrimai turės būti atlikti per dvi savaites nuo testų gavimo. Taip pat A. Veryga nustatė, kad švietimo įstaigose tyrimai, teikiant pirmenybę mokytojams, turi būti atlikti iki rugsėjo 18-osios.
Praėjusią savaitę į šią tiriamųjų grupę A. Veryga įtraukė ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojus.
A. Veryga BNS teigė, kad dėl galimybės atlikti tyrimus kreipėsi pačios įstaigos, tai gali daryti ir kitos.
„Kuo daugiau bus norinčiųjų, tuo daugiau sričių galėsime įvertinti. Žemės ūkio ministerija ir Vyriausybės kanceliarija kreipėsi“, – sakė jis.
Greitųjų testų patikrą atlikę mokslininkai pabrėžia, kad testai nėra tinkami ankstyvos ligos diagnostikai ir geriausius rezultatus rodo praėjus 14–50 dienų nuo pirmųjų koronaviruso simptomų ar teigiamo molekulinio (PGR) tyrimo atsakymo, t. y. parodo, ar pacientas buvo sirgęs COVID-19.
„Taip. Bet jie leidžia matyti bendrą vaizdą, kurį gal sudėtingiau yra padaryti vadinamaisiais PGR'ais – dėl persirgimo, pamatyti kokia yra situacija ir paskui žiūrėti. (...) Čia yra paprasčiau padaryti ir gali stebėti, pakartoti po kažkiek laiko ir matyti, kas pasidarė“, – tvirtino A. Veryga.
Anot jo, galimybė atlikti darbuotojams šiuos testus pasiūlyta ir privačiam sektoriui – prekybos centrams, vaistinėmis.
„Galima būtų duoti tuos testus, jiems tik reikėtų susiorganizuoti patį paėmimą, rasti asmens sveikatos priežiūros specialistą, kuris būtų licencijuotas ir galėtų tokį testą atlikti, nes iš piršto kraują reikia paimti. Tikrai gali, tik nežinau, ar jau kažkokius siūlymus jie yra pateikę, bet su jais buvo toks pokalbis“, – sakė ministras.
Minėti testai ir valstybės, ir privačioms įstaigoms duodamos nemokamai.
A. Veryga pabrėžė, kad testų rezultatai privalo būti suvesti į esveikatos sistemą, kad specialistai turėtų duomenis ir galėtų juos analizuoti.