Skubiai surengtame ES pareigūnų pasitarime – nutarimai dėl naujos COVID-19 atmainos Apribojimų taikiklyje – 7 šalys

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paskelbė, kad neseniai atrastas COVID-19 sukeliančio koronaviruso variantas B.1.1.529 yra keliantis susirūpinimą, ir šią atmainai graikiškos omikron raidės pavadinimą.

Koronavirusas.<br>123rf nuotr.
Koronavirusas.<br>123rf nuotr.
Koronavirusas pasaulyje.<br>REUTERS/Scanpix nuotr.
Koronavirusas pasaulyje.<br>REUTERS/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 26, 2021, 8:24 PM, atnaujinta Nov 29, 2021, 2:59 PM

„Remdamasi pateikta medžiaga, rodančią COVID-19 epidemiologijos žalingą pokytį... PSO įvardijo B.1.1.529 susirūpinimą keliančiu variantu, pavadintu omikron“, – sakoma Jungtinių Tautų sveikatos apsaugos agentūros pranešime.

Dėl naujo koronaviruso varianto ES narės raginamos apriboti keliones iš 7 Afrikos šalių

Europos Sąjungos pareigūnai, penktadienį surengę skubų pasitarimą dėl nerimą keliančio naujo pandeminio koronaviruso varianto, pirmąkart aptikto Pietų Afrikoje, penktadienį nutarė paraginti visas 27 Bendrijos nares apriboti keliones iš to regiono.

Pasaulio sveikatos organizacija penktadienį paskelbė neseniai atrastą variantą B.1.1.529 „keliančiu susirūpinimą“ ir suteikė jam pavadinimą omikron.

„Valstybės narės susitarė skubiai įvesti suvaržymus kelionėms į ES iš septynių Pietų Afrikos regiono šalių: Botsvanos, Esvatinio, Lesoto, Mozambiko, Namibijos, Pietų Afrikos [Respublikos], Zimbabvės“, – per „Twitter“ parašė Europos Komisijos atstovas Ericas Mameris.

Bendrijos narėms rekomenduojama sustabdyti skrydžius iš šių Afrikos šalių, tačiau šis siūlymas nėra privalomas.

„Tai ne formalus sprendimas, tik rekomendacija. Kiekviena valstybė narė pati priims sprendimus“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas ES pareigūnas.

Vis dėlto daug ES šalių jau paskelbė stabdančios skrydžius iš kai kurių arba visų septynių paminėtų pietinių Afrikos valstybių. Kitos tikriausiai paseks jų pavyzdžiu artimiausiomis dienomis.

Vienas ES pareigūnas AFP sakė, kad diplomatai ir pareigūnai, susitikę Briuselyje aktyvavus ES integruotą politinio atsako į krizes (IPCR) mechanizmą, pasirinko siūlyti „suvaržymus“, o ne kelionių įšaldymą.

Naujas koronaviruso variantas mokslininkams kelia didelį susirūpinimą

Pietų Afrikoje atrastą naują pandeminio koronaviruso atmainą mokslininkai laiko keliančiu didžiausią nerimą nuo delta varianto atsiradimo.

Žemiau apžvelgiama, kas jau yra žinoma – arba nežinoma – apie šią COVID-19 sukeliančio patogeno padermę, tyrėjų pavadintą B.1.1.529 ir paskatinusią skubiai riboti oro susisiekimą su pietinėmis Afrikos valstybėmis.

Kiek neraminantis?

„Šis yra neraminantis, ir aš to nesu sakęs nuo delta [varianto atradimo]“, – per „Twitter“ parašė britų virusologas Ravi Gupta, turėdamas galvoje naująją atmainą, kuriai Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį suteikė omikron pavadinimą ir pripažino „susirūpinimą keliančiu“ patogenu.

Ligų ekspertams nerimą kelia naujojo varianto genetinės ypatybės, taip pat jo poveikis pietinių Afrikos šalių bendruomenėse.

Omikron variantas pasižymi kai kuriomis neįprastomis mutacijomis. Apie 30 jų pasireiškia baltyme, formuojančiame koronaviruso dyglius. Būtent šie viruso paviršiaus dariniai lemia patogeno gebėjimą prisitvirtinti prie žmogaus organizmo ląstelių.

Kaip rodo duomenys apie ankstesnes koronaviruso atmainas, kai kurios mutacijos gali lemti reikšmingai didesnį šio patogeno užkrečiamumą. Dalis genetinių pakitimų gali padidinti viruso atsparumą šiuo metu vartojamų vakcinų nuo COVID-19 sukuriamai imuninei apsaugai.

„Remiantis jo genetika, [tokios ypatybės] yra labai retos ir gali kelti nerimą“, – naujienų agentūrai AFP sakė Paryžiuje veikiančio Pasteuro instituto mokslininkas Vincent'as Enoufas.

Mokslininkams ir vyriausybėms nerimą taip pat kelia epidemiologiniai duomenys: Pietų Afrikos Respublikos Gautengo srityje, kurioje, kaip manoma, ir atsirado naujasis variantas, omikron padermė labai sparčiai plinta.

PSO pabrėžė, kad gali prireikti ne vienos savaitės, kol bus geriau suprasta, ar naujasis variantas yra užkrečiamesnis ir pavojingesnis, palyginus su ankstesnėmis atmainomis.

„Turime išlikti ramūs, toliau tai stebėti ir nekelti didžiulio nerimo visuomenei“, – sakė V. Enoufas.

JAV virusologė Angela Rasmussen savo tviterio žinutėje apibendrino kolegų nuotaikas.

„Virusologai – įskaitant mane – yra susirūpinę. Tačiau nemanau, kad kas nors, remdamasis mūsų dabar turimais duomenimis, gali daryti išvadą, kad mums šakės“, – rašė ji.

Pavojingesnis negu delta variantas?

Ko gera, tai yra pagrindinis klausimas, kuriam mokslininkai kol kas negali pateikti jokio pagrįsto atsakymo.

Delta variantas šiuo metu yra dominuojantis ir plintantis visame pasaulyje dėl savo ypatumų, leidžiančių COVID-19 susirgusiems žmonėms lengviau apkrėsti kitus, taip pat iš dalies įveikti vakcinų suteikiamą apsaugą.

Nors jau yra atsiradę naujesnių variantų, pavyzdžiui, miu ir lambda, delta padermė išlaiko beveik visišką hegemoniją.

Tačiau ankstyvieji duomenys iš Gautengo palieka atvirą galimybę, kad omikron „atims karūną“ iš delta.

„Pirminiai stebėjimai leidžia manyti, kad B.1.1.529 sugebėjo įsitvirtinti Gautengo provincijoje ir nukonkuruoti delta“, – sakė Kembridžo universiteto visuomenės sveikatos ir mikrobiologijos profesorė Sharon Peacock.

„Paaiškinimai gali būti keli. Koks nors labai didelis [viruso] platinimo įvykis, susijęs su B.1.1.529, suteiktų įspūdį, kad delta nukonkuruojamas (nors jis visais kitais atžvilgiais yra „pajėgiausias“ iš iki šiol stebėtų). Tačiau kitas paaiškinimas – kad B.1.1.529 iš tikrųjų gali nukonkuruoti delta“, – pridūrė mokslininkė.

Sh. Peacock pabrėžė, kad reikia daugiau tyrimų tikrajai priežasčiai ir naujojo varianto išplitimo mastui nustatyti.

Vienas vilčių teikiantis dalykas gali būti faktas, kad naujasis variantas lengvai nustatomas atliekant įprastą PGR testą. Dėl to vyriausybėms gali būti lengviau stebėti šios viruso atmainos plitimą.

EVA: dar anksti spręsti, ar naujai COVID-19 atmainai reikės naujos vakcinos

Europos Sąjungos farmacijos priežiūros agentūra penktadienį pranešė, kad atidžiai stebi naujausią pandeminio koronaviruso atmainą B.1.1.529 , tačiau dar anksti spręsti, ar reikės dėl jos keisti vakcinas.

Europos vaistų agentūra (EVA) nurodė, kad jai reikia surinkti daugiau informacijos apie šį „daug mutacijų“ turintį viruso variantą, kad išsiaiškintų, ar jis gali būti atsparus šiuo metu Bendrijoje naudojamoms vakcinoms.

„Atidžiai stebime naujai pasirodžiusią [atmainą] B.1.1.529, turinčią daug mutacijų COVID-19 dyglio baltyme“, – naujienų agentūrai AFP sakė Amsterdame įsikūrusi EVA.

„Dabartinės informacijos nepakanka nustatyti, ar šis variantas smarkiai išplis ir kiek jis gali būti atsparus vakcinų sukurtam imunitetui“, – nurodoma pranešime.

„EVA nuomone, dabar dar anksti prognozuoti, ar reikės specialiai pritaikytos skirtingos sudėties vakcinos prieš šią naują atmainą“, – priduriama jame.

Europos Sąjunga greitai reagavo į pranešimus apie naują pandeminio koronaviruso atmainą ir pasiūlė šalims narėms atšaukti skrydžius iš PAR, kur ji buvo nustatyta.

„Naujienas apie naują labai mutavusią COVID atmainą vertiname labai rimtai“, – penktadienį pareiškė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Žinome, kad dėl mutacijų gali atsirasti ir išplisti dar didesnį nerimą keliančių viruso atmainų, kurios per kelis mėnesius gali paplisti visame pasaulyje, – pridūrė ji. – Dabar svarbu, kad mes visi Europoje veiktume labai greitai, ryžtingai ir vieningai.“

Penktadienį Belgija pranešė nustačiusi pirmą užsikrėtimo naująją atmaina atvejį Europoje.

EVA yra patvirtinusi keturias vakcinas nuo koronaviruso: iRNR tipo vakcinas „Pfizer/BioNTech“ ir „Moderna“, taip pat „Johnson & Johnson“ ir „AstraZeneca“ preparatus, sukurtus pasitelkiant virusinių vektorių technologiją.

Vokietijos farmacijos bendrovė „BioNTech“ penktadienį pranešė, kad tikisi „vėliausiai per dvi savaites“ išsiaiškinti, ar jos su bendrove „Pfizer“ sukurta vakcina apsaugo nuo naujo pandeminio koronaviruso varianto.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.