Kanada tapo dar viena valstybe, pranešusia apie įtariamus beždžionių raupų atvejus. Šalis tiria keliolika atvejų, Ispanijai ir Portugalijai anksčiau aptikus per 40 galimų ir patvirtintų atvejų.
Tuo metu Didžioji Britanija nuo gegužės 6-osios patvirtino devynis atvejus, o Jungtinės Valstijos trečiadienį patvirtino savo pirmąjį atvejį, nurodydamos, kad vienam vyrui iš rytinės Masačusetso valstijos beždžionių raupų virusas testais buvo nustatytas po kelionės į Kanadą.
Liga, nuo kurios dauguma žmonių pasveiksta per kelias savaites, retais atvejais būna mirtina. Pastaraisiais metais ja kai kuriose Centrinės ir Vakarų Afrikos dalyse sirgo tūkstančiai žmonių, bet tokie atvejai reti Europoje ir Šiaurės Amerikoje.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antradienį paskelbė, kad koordinuoja veiksmus su Jungtinės Karalystės ir kitais Europos sveikatos apsaugos pareigūnais dėl naujų protrūkių.
„Mums tikrai reikia geriau suprasti beždžionių raupų paplitimą endeminėse šalyse... Kad iš tiesų suprastume, kaip plačiai [jie] cirkuliuoja, jų keliamą riziką ten gyvenantiems žmonėms, taip pat išplitimo [į kitus regionus] riziką“, – antradienį per PSO spaudos konferenciją sakė užkrečiamųjų ligų epidemiologė Maria van Kerkhove.
Pirmasis britų išaiškintas atvejis yra susijęs su kelione iš Nigerijos, bet vėlesni atvejai tikriausiai rodo viruso plitimą pačioje Britanijoje, paskelbė Jungtinės Karalystės sveikatos saugos agentūra (UKHSA)
„Naujausi atvejai, drauge su pranešimais apie atvejus šalyse visoje Europoje, patvirtina mūsų pradinį susirūpinimą, kad beždžionių raupai gali plisti mūsų bendruomenėse“, – sakė UKHSA vyriausioji patarėja medicinos klausimais Susan Hopkins.
PSO taip pat nurodė tirianti aplinkybę, kad daugeliu atveju užsikrėtė žmonės, vadinantys save gėjais, biseksualais ar vyrais, turinčiais lytinių santykių su vyrais.
„Matome plitimą tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su kitais vyrais“, – reporteriams sakė PSO generalinio direktoriaus pavaduotojas skubiam atsakui Ibrahima Soce Fallis.
„[Tai] nauja informacija, kurios mums reikia, kad deramai ištirtume, geriau suprastume lokalaus plitimo JK ir kai kuriose kitose šalyse dinamiką“, – sakė jis.
„Nekelia pavojaus visuomenei“
UKHSA atkreipė dėmesį, kad beždžionių raupai anksčiau nebuvo laikomi lytiniu keliu plintančia liga, ir pabrėžė, kad „ji gali būti perduota per tiesioginį kontaktą lytinių santykių metu“.
„Bet kas, nepriklausomai nuo seksualinės orientacijos, gali platinti beždžionių raupus per kontaktą su kūno skysčiais, beždžionių raupų opelėmis ar bendrus daiktus (tokius kaip drabužiai ir patalynė), užterštus beždžionių raupais sergančio žmogaus skysčiais“, – sakoma trečiadienį paskelbtame JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) pareiškime.
Jame nurodoma, kad virusą ant paviršių galima sunaikinti buitinėmis dezinfekcijos priemonėmis.
Liga dažnai prasideda simptomais, panašiais į gripo – karščiavimu, raumenų skausmu, limfmazgių patinimu. Vėliau atsiranda į vėjaraupius panašus bėrimas, nurodo CDC.
Masačusetso sveikatos apsaugos departamentas paskelbė, kad valstijoje išaiškintas atvejis – pirmasis šiais metais JAV – yra susijęs su pacientu, neseniai keliavusiu į Kanadą.
Pažymima, kad atvejis „nekelia pavojaus visuomenei ir kad šis asmuo hospitalizuotas, jo būklė gera“.
Kanados Kvebeko provincijos sveikatos apsaugos pareigūnai tiria mažiausiai 13 įtariamų beždžionių raupų atvejų, trečiadienį pranešė visuomeninis transliuotojas CBC.
Apie šiuos atvejus Monrealio pareigūnams pranešta po keliose klinikose, kurių specializacija – lytiniu keliu ir per kraują plintančios ligos, nustatytų diagnozių.
Kanados visuomenės sveikatos agentūra (PHAC) CBC sakė paraginusi „visuomenės sveikatos pareigūnus ir partnerių laboratorijas visoje Kanadoje būti pasirengus bet kokiems potencialiems atvejams ir juos tirti“.
Pasak CDC, žmonių užsikrėtimo beždžionių raupais atvejų nebuvo užfiksuota 40 metų iki 2017-ųjų, kai liga vėl pasirodė Nigerijoje.